Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Clima - doar foarte frig sau foarte cald (?!)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clima - doar foarte frig sau foarte cald (?!)

    Am un C Klasse w203, varianta de baza.
    Probabil coincidenta, dar ultima data cand am scos masina de la spalatorie, aparuse o problema la climatronic.
    Sufla rece doar daca ambele butoane de reglaj sint setate pe temperatura minima - 18 grade, indiferent daca e pus pe Auto sau pe A/C. Cum schimb ceva la reglaje, sufla foarte, foarte cald prin toate gurile de ventilatie.

    Am fost cu ea la reprezentanta, i-au testat aia sistemul 3 ore si mi-au dat-o fara sa rezolve problema, nu stiu ce sa ii faca. Toti senzorii, motorasele etc. functioneaza perfect.

    Un amic cu un alt tip de Mercedes a avut exact aceeasi problema si la o reprezentanta in Anglia au stiut aia imediat despre ce e vorba, spuneau ca e o problema curenta la ele si au fixat la loc o chestie care se desfacuse (o conducta, ceva...) in cateva minute si nici nu i-au luat bani. Nu stia sa imi spuna care era problema.

    Mersi pt timpul acordat!

  • #2
    Originally posted by mermoz View Post
    Am un C Klasse w203, varianta de baza.
    Probabil coincidenta, dar ultima data cand am scos masina de la spalatorie, aparuse o problema la climatronic.
    Sufla rece doar daca ambele butoane de reglaj sint setate pe temperatura minima - 18 grade, indiferent daca e pus pe Auto sau pe A/C. Cum schimb ceva la reglaje, sufla foarte, foarte cald prin toate gurile de ventilatie.

    Am fost cu ea la reprezentanta, i-au testat aia sistemul 3 ore si mi-au dat-o fara sa rezolve problema, nu stiu ce sa ii faca. Toti senzorii, motorasele etc. functioneaza perfect.

    Un amic cu un alt tip de Mercedes a avut exact aceeasi problema si la o reprezentanta in Anglia au stiut aia imediat despre ce e vorba, spuneau ca e o problema curenta la ele si au fixat la loc o chestie care se desfacuse (o conducta, ceva...) in cateva minute si nici nu i-au luat bani. Nu stia sa imi spuna care era problema.

    Mersi pt timpul acordat!
    Incearca sa resetezi clima...cauta pe acest forum si vei gasi cum se face!! Tin minte ca e o combinatie de butoane apasate simultan, dar nu sunt foarte sigur care sunt ele...
    Sigla Mercedes-Benz semnifica cele trei spatii pentru care germanii produc motoare – sol, apa si aer

    Comment


    • #3
      Originally posted by Tavi73 View Post
      Incearca sa resetezi clima...cauta pe acest forum si vei gasi cum se face!! Tin minte ca e o combinatie de butoane apasate simultan, dar nu sunt foarte sigur care sunt ele...
      Trebuie tinute apasat simultan butonul de dezaburire parbriz si cel pt. recirculare aer pana in momentul in care luminitele de pe butoane se arpind intermitent apoi se elibereaza. Isi face singur treaba si se reseteaza. Daca ceva nu este in regula (o clapeta sau un motoras) resetarea nu se finalizeaza, continua la nesfarsit. Eu zic ca daca nu se opreste in 5-10 min sa opresti motorul, intrerupand astfel procesul. Normal, resetarea ar trebui sa se termine in cateva secunde (< 1 min.).
      Bafta

      Comment


      • #4
        Mersi, am incercat, am resetat clima, dar nu s-a schimbat nimic.
        Am tinut apasate cele doua butoane, au inceput sa palpaie alternativ si s-au oprit dupa cateva secunde. Nicio imbunatatire

        Comment


        • #5
          Am fost ieri la reprezentanta in Bucuresti si mi-au spus ca potentiometrele de reglare a temperaturii au o problema mecanica, motiv pentru care trebuie inlocuit tot calculatorul de clima, pe care sunt puse. Chestia asta costa peste 17 milioane si mi-au spus ca nu pot fi inlocuite doar potentiometrele.

          Nu are cineva o idee care sa faca mai placuta experienta asta? De ex., sa se poata incerca repararea potentiometrelor sau inlocuirea doar a lor.

          Pe de alta parte, daca a mai patit cineva asa ceva imediat dupa ce a scos masina de la spalat (interior), am rugamintea sa imi spuneti si mie. Se pare ca e o senisibilitate exagerata a modelului la orice solutii de curatat pentru bord, si as vrea sa ma iau de cei de la Mercedes pe tema asta.

          Comment


          • #6
            Originally posted by mermoz View Post
            Am fost ieri la reprezentanta in Bucuresti si mi-au spus ca potentiometrele de reglare a temperaturii au o problema mecanica, motiv pentru care trebuie inlocuit tot calculatorul de clima, pe care sunt puse. Chestia asta costa peste 17 milioane si mi-au spus ca nu pot fi inlocuite doar potentiometrele.

            Nu are cineva o idee care sa faca mai placuta experienta asta? De ex., sa se poata incerca repararea potentiometrelor sau inlocuirea doar a lor.

            Pe de alta parte, daca a mai patit cineva asa ceva imediat dupa ce a scos masina de la spalat (interior), am rugamintea sa imi spuneti si mie. Se pare ca e o senisibilitate exagerata a modelului la orice solutii de curatat pentru bord, si as vrea sa ma iau de cei de la Mercedes pe tema asta.
            Eu sunt genul caruia ii place sa vada orice cum este facut si cum functioneaza, asa ca am ajuns sa desfac si comanda de la clima. Daca doresti sa incerci sa o desfaci si sa o duci la un electronist sa se uite la ea trebuie sa dai jos tot panoul central fata. Nu e foarte greu. Te poti ghida dupa fotografiile de pe urmatorul link: http://www.kotikone.fi/~z631318/auto...ash/index.html. Sa ai grija dupa ce scoti comanda de la clima de pe panou cum o desfaci, iti va fi destul de greu sa o montezi la loc.
            Sfaturi:

            -dupa ce desfaci holtzsuruburile sa ai grija ca toate potentiometrele sa fie date pe pozitia minim, mai greu o sa fie cu cel pt reglarea fluxului de aer in habitaclu care nu se opreste la un minim sau maxim ci se tot roteste. Si la acesta din urma trebuie sa-i retii perfect pozitia si sa incerci sa nu-l misti dupa deschiderea comenzii, alfel te trezesti ca il pui sa bage aer la parbriz si el baga la picioare, etc.

            -la fel trebuie sa fi atent la cele doua bucati de plastic transparent care au rolul de a conduce lumina de la LED-urile din comanda catre fiecare buton (pe timp de noapte). Urmareste cand desfaci cum vin puse sa sti apoi sa le montezi la fel.

            Spor la treaba. Incercarea moarte n-are. Eu am desfacut comanda fara sa fiu nevoit sa dau 1700 lei. Per total nu e foarte greu, trebuie sa ai rabdare si sa nu fortezi nimic. Toate au locul si ordinea lor si nu pot fi puse in alta parte.
            Bafta
            PS Daca mai doresti si alte informatii si te pot ajuta, posteaza in continuare.

            Comment


            • #7
              Un update:
              Cel de la Mercedes de pe Splaiul Unirii mi-au spus ca trebuie sa inlocuiesc calculatorul central de clima (si aveau pretentia sa le platesc avans sa il cumpere pentru a-l inlocui). Le-am spus multumesc si am mers in Germania la Mercedes, unde mi-au inlocuit plafoniera, in care exista ceva senzor. Se pare ca a fost mai recent pus acolo si nu s-a facut inca legatura cu computerul de bord, motiv pentru care nu imi dadea nicio eroare la tester.
              De atunci merge perfect.

              Comment


              • #8
                Un update:
                Cel de la Mercedes de pe Splaiul Unirii mi-au spus ca trebuie sa inlocuiesc calculatorul central de clima (si aveau pretentia sa le platesc avans sa il cumpere pentru a-l inlocui). Le-am spus multumesc si am mers in Germania la Mercedes, unde mi-au spus ca nu are nimic calculatorul central si mi-au inlocuit plafoniera, in care exista ceva senzor. Se pare ca a fost mai recent pus acolo la modelul asta si nu s-a facut inca legatura cu computerul de bord, motiv pentru care nu imi dadea nicio eroare la tester.
                De atunci merge perfect.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF