Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Trage dreapta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trage dreapta

    Salutare,

    am un C200 CDI din 2005, motor 2.2 si 120 CP. Masina are pachet AMG (suspensie si frane). De anul trecut a inceput sa traga dreapta... fara sa sufere nici un soc ...


    Am fost cu ea la Autoklass Bucuresti, la Casa Auto Bucuresti, la 3 service-uri din Ploiesti, peste tot am facut directia si spun ca este ok.

    Am schimbat anvelopele, am schimbat jantele cu altele....tot trage dreapta.

    Mentionez ca in afara de amortizoarele spate nu am schimbat nici o alta piese pe ea in cei 145.000 km pe care ii are...(si placutele de frana).


    Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic despre acest subiect.

    Ma poate ajuta cineva? S-a mai lovit de o astfel de problema?




    PS: am pus si 2 poze cu masina.
    Attached Files

  • #2
    Nu stiu in ce masura ajuta dar presiunea in pneuri e egala? Dar daca zici ca ai schimbat si rotile... pare suspect ca face acelasi lucru.
    Poate e o problema de geometrie, unghiurile sunt verificate corect?
    Mie imi tragea dreapta la fostu bmw pana am fost la un reglaj si unghiurile au ajuns in parametri normali, dupaia mergea brici...
    Doar o parere.

    Comment


    • #3
      Poate ai unul din amortizoare obosit si nu s-au uitat aia de la service...alta parere

      Comment


      • #4
        Originally posted by redknee View Post
        Nu stiu in ce masura ajuta dar presiunea in pneuri e egala? Dar daca zici ca ai schimbat si rotile... pare suspect ca face acelasi lucru.
        Poate e o problema de geometrie, unghiurile sunt verificate corect?
        Mie imi tragea dreapta la fostu bmw pana am fost la un reglaj si unghiurile au ajuns in parametri normali, dupaia mergea brici...
        Doar o parere.

        Le-am verificat de fiecare data inainte de a-i face geometria...oricum le verificau si ei....


        Legat de amortizoare, o sa merg sa-i faca un nivel si sa vad cum sta..daca este mai lasat vreunul, ii pun inaltatoare. Mi-au zis mai demult pentru spate, insa le-am schimbat cu totul.

        Iar pe fata zicea ca un arc este cu 4-5 mm mai jos ca celalalt. Sa fie de aici oare?

        Comment


        • #5
          S-ar putea sa fie si de la arc dar verifica si amortizoarele...

          Comment


          • #6
            Ok.

            Cum ii fac acum revizie de 145.000 cer sa-i faca si un nivel..Si testul de amortizoare.

            Va tin la curent.

            Comment


            • #7
              Un sfat! Pe sosea, cand vezi ca trage dreapta, incearca sa mergi cateva sute de metrii pe stanga, adica pe contrasens si vezi in ce diretie se duce masina. Bineinteles sa ai si posibilitatea. Si spun asta pentru ca avea aceiasi problema iar masina de fapt nu avea nimic, doar ca inclinatia drumurilor de la noi este prea mare si daca iei mana de pe volan, orice masina trage dreapta/stanga, in functie de cum este soseaua!

              Comment


              • #8
                Poti sa stai linistit in privinta telescopului sau arcului si sa te gandesti la altceva ca ar fi defect(am o jumatate de spira rupta la arcul stanga fatza si telescopul terminat tot pe stanga fatza si nu trage stanga deloc),deci nu te apuca sa le schimbi, ca eu cred ca le schimbi degeaba,parerea mea sa verifici totusi unghiurile mai bine.

                Comment


                • #9
                  salutarre!!!Am avut si eu problema asta. Imi tragea dreapta la MB meu C180 anul 94'...deci povestea a fost in felul urmator:am mers la service sa-mi schimb amortizorul de directie si
                  i -am zis meseriasului ca imi trage dreapta.El mi-a zis ca posibil sa fie de la pivoti sau capetele de bara)astea erau ok.dupa aceea am verificat geometria,care tot a iesit ok,dupa aceea mi-a schimbat roata dreapta cu cea stanga si amortizorul de directie.Problema a fost sau la roata sau la amortizor.astau nu mai stiu dar acum nu mai trage dreapta.Bafta!
                  Last edited by sergiur2005; 07-22-2009, 20:47 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Din cate am citit pe forum, in cazul masinilor cu tractiune spate, vezi ca geometria trebuie facuta si la rotile de pe spate.

                    Comment


                    • #11
                      S-a umblat si pe spate de fiecare data...

                      Oricum, toti mecanicii care au facut geometria au spus ca au reglat aici si acolo un pic.. si ca va merge perfect drept. Insa de fiecare date cand plec tot dreapta trage.

                      Ramane sa verific amortizoarele si arcurile de pe fata (cu toate ca nu am auzit pe cineva care sa spuna ca masina trage stanga sau dreapta pentru ca ar avea un amortizor obosit.. dar cine stie).

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu aceeasi "problema",chiar a uzat mai tare cauciucurile pe partea dreapta(fata-spate).Eu cred ca e din cauza soselelor romanesti pe care circulam.(aceeasi problema o are si un prieten la un vw touran).

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by sergiur2005 View Post
                          salutarre!!!Am avut si eu problema asta. Imi tragea dreapta la MB meu C180 anul 94'...deci povestea a fost in felul urmator:am mers la service sa-mi schimb amortizorul de directie si
                          i -am zis meseriasului ca imi trage dreapta.El mi-a zis ca posibil sa fie de la pivoti sau capetele de bara)astea erau ok.dupa aceea am verificat geometria,care tot a iesit ok,dupa aceea mi-a schimbat roata dreapta cu cea stanga si amortizorul de directie.Problema a fost sau la roata sau la amortizor.astau nu mai stiu dar acum nu mai trage dreapta.Bafta!

                          Salut,
                          pe unde pot vedea amortizorul de directie? Cred ca trebuie undeva pe langa caseta, nu?...

                          Comment


                          • #14
                            eu am avut aceiasi prob si e din cauza unghiului (trebuie facut ca la carte) ma tot tragea dreapta iar dupa ce am facut unghiul de fuga ....no prob
                            Soferul prundent se uita si in stanga si in dreapta inainte de a trece pe ROSU

                            Comment


                            • #15
                              Daca nu uzeaza cauciucurile atunci e diferenta de greutate intre rotile de pe fata?
                              esti sigur ca nu ai ,,jocuri,,atat pe fata dar si pe spate verifica bine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF