Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mesaj placute de frane uzate?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mesaj placute de frane uzate?

    Cum resetez mesajul din bord ce imi arata ca placutele de frana sunt uzate, fara sa schimb senzorii? Este vorba de un mercedes c200 cdi din 2005. multumesc

  • #2
    ai schimbat placutele? daca le-ai schimbat si senzorii sunt buni atunci trebuie resetat pe tester sau e posibil sa se faca si din butoanele din bord, dar nu sunt sigur, dar iti pot spune maine daca ai rabdare

    Comment


    • #3
      NU au fost schimbate placutele niciodata. Pai la vedere se vede k mai sunt vreo 3mm pe ele pana la fier( nu cred k sunt uzate asa tare). Oare tre sa le schimb? masina are 140.000 km. eu cred k am prins ceva groapa MARE si de atunci imi apare mesaju la bord. M-ar interesa codul ala de resetare daka exista! te astept sa-mi zici daka afli ceva

      Comment


      • #4
        e posibil sa fie si senzorul rupt de la groapa aia, dar daca zici ca mai sunt 3 mm inseamna ca sunt uzate placutele, senzorul face contact inainte sa se termine de tot si vezi ca placutele dinspre interior s-ar putea sa fie uzate mai mult decat cele din exterior. ar trebui sa verifici la un service si sa schimbi placutele daca e nevoie, daca nu senzorul e de vina

        Comment


        • #5
          Salut!Trebuie sa schimbi doar placutele si senzorul ( chiar daca este aparent bun e bine sa pui unul nou ) iar mesajul de alerta va disparea fara sa fie nevoie de o resetare prealabila.

          Comment


          • #6
            Originally posted by mustache View Post
            NU au fost schimbate placutele niciodata. Pai la vedere se vede k mai sunt vreo 3mm pe ele pana la fier( nu cred k sunt uzate asa tare). Oare tre sa le schimb? masina are 140.000 km. eu cred k am prins ceva groapa MARE si de atunci imi apare mesaju la bord. M-ar interesa codul ala de resetare daka exista! te astept sa-mi zici daka afli ceva
            Salut Daca la vedere , se vede doar 3 milimetri , pårerea mea este ca , tu trebuie sa schimbi placutele neapårat , Sau vrei sa astepti ca sati buleasca si discurile de frina , Atunci vei avea cheltuieli si mai mari , Bafta cu remedierea problemei

            Comment


            • #7
              Nu ai fost foarte explicit. Tu spui ca imediat ce ai luat o groapa mare ai observat ca a aparut avertizarea sau ca, crezi ca o groapa luata cu ceva timp in urma a fost motivul pentru care a aparut?
              Daca e varianta a doua atunci clar trebuie schimbate placutele care vin de regula cu tot cu senzor. Inlocuite ( placute + senzori ) avertizarea va disparea fara alte interventii.
              Chiar daca motivul pentru care a aparut a fost o groapa e bine ca te-ai uitat si ai observat ca placutele sunt la limita si oricum trebuie schimbate. Groapa poate a 'trezit' senzorul

              Comment


              • #8
                Azi am schimbat si eu placutele si am cumparat marca FERODO care au incluse in pachet si senzorii si clemele de prindere si suruburile de la etrier. Pret ~ 180 200 lei in Constanta. Probabil ca diferenta de pret nu e mare in alte localitat. Ale mele pacute mai aveau cel putin 5 mm grosime dar avertizarea apare cam pe la 8 mm. Asa ca , schimbale URGENT parerea mea.

                Comment


                • #9
                  Si eu am schimbat placutele si pe fata si pe spate... Am vorbit cu mai multi care se ocupa cu mecanica si mi-au indicat marca FERODO , raport pret calitate parerea mea ca e destul de buna... Si 3mm parerea mea ca is foarte uzate placutele si trebuie neaparat schimbate. Eu cum mi-a aparut eroarea pe bord am si mers sa le schimb pentru ca nu aveam chef dupa aia sa dau bani si pe discuri.

                  Comment


                  • #10
                    pe discul de frana pe exteriorul lui o sa vezi un guler... acel guler taie senzorul prima data... deci daca schimbi placutele si senzorul o sa dispara eroarea... dar daca tu mai ai 3mm din placuta si consideri ca mai are.... atunci trebuia sa iei dacia 1300 nu mercedes... ca la aia nu apar erori.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by arthurdeme View Post
                      pe discul de frana pe exteriorul lui o sa vezi un guler... acel guler taie senzorul prima data... deci daca schimbi placutele si senzorul o sa dispara eroarea... dar daca tu mai ai 3mm din placuta si consideri ca mai are.... atunci trebuia sa iei dacia 1300 nu mercedes... ca la aia nu apar erori.
                      Ia vezi ca si mataluta ai niste erori de scriere de-mi vin spumele...

                      Comment


                      • #12
                        daca ai un comentariu tehnic.. ok...daca nu stai jos si nu te mai baga in seama...chiar si moderator fiind

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by arthurdeme View Post
                          pe discul de frana pe exteriorul lui o sa vezi un guler... acel guler taie senzorul prima data... deci daca schimbi placutele si senzorul o sa dispara eroarea... dar daca tu mai ai 3mm din placuta si consideri ca mai are.... atunci trebuia sa iei dacia 1300 nu mercedes... ca la aia nu apar erori.
                          Vrei sfat tehnic? Poftim:
                          Acel guler, care zici tu ca taie senzorul, n-are nici in clin nici in maneca cu senzorul placutei de franare. Este normal si firesc ca acel guler sa apara datorita uzurii discului de frana si nu are cum sa "taie" senzorul. Ca de aia e senzor, ca sa simta cand se uzeaza palcuta de frana si nu cand se uzeaza discul de frana. Iar senzorul, din cate mai stiu si eu, e incorpoarat in placuta de frana si nu poate fi schimbat separat.

                          Acum pot sa ma bag in seama???
                          Eu zic ca da. Ca sa fii si mai multumit pt sfaturile date ai ban permanent. Pt ca dupa 19 posturi deja esti istorie. C-asa e pe la noi. Apare cate unul nou de se crede stapanul inelelor si apoi trebuie sa sara la gatul nostru ca sa plece de unde a venit.
                          Last edited by florineasca; 07-08-2009, 22:59 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Si eu am schimbat placutele si cei de la service mi-au pus senzorul vechi (cel care daduse o data semnalul de "placute tocite".

                            Insa senzorul de placute a ramas aprins...


                            Au tot verificat, au pus testerul..nu gaseau eroarea. Pana la urma am cumparat 2 senzori noi (cam 50 ron perechea) si am rezolvat problema.


                            Deci, sfatul meu este sa schimbi si senzorul.


                            PS: din ce am vazut, senzorul este incorporat in placuta si cand aceasta ajunga cam la 60-70% uzura, senzorul incepe sa frece de discul de franza. Atunci se inchide un circuit electric si se aprinde martorul din bord.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF