Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme smucituri 7g tronic plus

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme smucituri 7g tronic plus

    Va salut.
    Am un w204 c250cdi facelift 2011 cu 7g tronic plus care dupa schimbul de ulei din ianuarie la reprezentanta mb imi face din ce in ce mai multe probleme. La plecarea de pe loc, mai ales cand e rece motorul intre viteza 2-3 si 3-4 imi smuceste de parca imi infraneaza masina. Aceleasi simptome le am chiar si dupa ce se incalzeste, mai putin evidente ce e drept insa la luarea brusca a piciorului de pe acceleratie simt cum masina este putin infranata de transmisie. Am incercat zilele trecute un "TCU RESET" cel cu apasarea acceleratiei timp de 15 secunde cu cheia in contact efectuat corect dupa schemele de pe net insa fara niciun rezultat notabil. Ce parere aveti?

  • #2
    Cei de la reprezentanta mi-au spus ca se poate rezolva si cu un update de soft insa nu am ajuns inca la ei. Credeti ca e posibil?

    Comment


    • #3
      Daca exista update pt cutie, atunci merita sa il faci. Chiar daca nu remediaza din prima reclamatia, macar va asigura o diagnosticare corecta.
      Daca spui ca pana in schimbul de ulei mergea bine, poti reverifica tipul uleiului, cantitatea, etc.
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Eu nu ma prea pricep ce tip de ulei imi trebuie pentru tipul meu de cutie si ce cantitate mai ales ca cei de la reprezentanta nu permit clientilor sa asiste la service. Ce ma sfatuiesti sa fac in cazul asta? Eu initial nu am vrut sa fac schimbul de ulei, l-am facut ca urmare a sfaturilor lor si am zis ca nu poate strica daca il fac mai devreme. Nu m-am dus inapoi la ei imediat dupa pentru ca la inceput mi se intampla mai rar in special dimineata pana se incalzea (fiind si ger) si am crezut ca e normal sa faca asa la temperaturi scazute. La schimburile de ulei neefectuate corect (sa zicem ca nu au pus ce ulei trebuie sau nu stiu...am vreo garantie?)

        Comment


        • #5
          Din experienta ta, crezi ca as putea avea probleme fizice grave la cutie?

          Comment


          • #6
            Nu cred ca ai probleme grave. De verificat poti posta devizul, unde probabil apare si tipul si cantitatea.
            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Ii voi face curand o poza sa iti dai cu parerea. Simt ca masina merge infranat si ceva o forteaza sa incetineasca iar cand vine timpul sa schimbe treapta superioara se chinuie putin apoi da sutul

              Comment


              • #8
                acesta este devizul lucrarii

                Comment


                • #9
                  Devizul este corect. Poti incerca update-ul si o diagnoza la motor.
                  http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                  www.mbretrofit.ro

                  Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                  Comment


                  • #10
                    Exista vreun mod prin care sa resetez software-ul cutiei de acasa? Am incercat acum 1 saptamana chestia asta
                    http://m.youtube.com/watch?v=AA5OBa4a698 si a functionat (la modul ca simteam pedala mult mai sensibila si cutia nu mai smucea) dar apoi am mai incercat de cateva ori iar rezultatele au fost din ce in ce mai proaste iar astazi nu mai simt nicio diferenta cand incerc sa o fac ba mai mult parca e mai rau

                    Comment


                    • #11
                      La 7g nu se reseteaza valorile de adaptare sub nici o forma...oricum fenta de pe youtube nu se aplica la modelele actuale.

                      Fiecare reclamatie se poate re-adapta separat.
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        Va salut. Sunt din Galat,i si imi pare rau sa o spun, dar am si eu cam aceeasi problema la cutia de pe masina mea Mercedes 350CDI 4 Matic, 2011. Am cerut update soft cutie la reprezentanta Galati, cand am schimbat uleiul, iar ei au spus ca nu recomanda decat daca s-a intervenit cu reparatie la cutie. Am revenit cu aceeasi problema la ei astazi, telefonic si au spus ca: in primul rand, diagnoza costa 500 lei, iar update-ul, daca exista, costa 100 lei pe calculator, iar despre adaptare au spus, citez:” ca si-o face masina singura conducand-o aprox 2 saptamani”. Eu stiam ca adaptarea se face in mers cu STAR-UL. Este cineva in Galati sau in apropiere care ma poate ajuta macar sa vadem valorile pe cutie si ce versiune de soft am? Macar sa stiu daca exista alta varianta mai noua? Multumesc.
                        Last edited by kosty1977; 01-22-2020, 14:58 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Nu mai incercati reset-ari si alte genuri de adaptari ,mai rau faceti la cutie.
                          La fiecare schimb de ulei in cutie , inlocuiti tampoanele motor si cutie .
                          Recomand sa cititi topicurile
                          de pe forum . Acolo o sa vedeti , ca este foarte important cum apasati pedala de frana , cat de important este ca motorul sa nu aiba erori , bateria de la
                          start / stop sa fie functionala ( din auzite , cutia foloseste cumva si acumulatorul mic pt functia sailing).
                          In perioada de iarna , cat masina este rece , normal
                          ca si cutia schimba mai ciudat.
                          Eu o tin in garaj si chiar daca este o diferenta de 15 grade , tot schimba ciudatel dimineata .

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF