Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme suspensie w204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme suspensie w204

    Buna ziua la toata lumea!Am schimbat acum 2 saptamani suspensia la c-class w204 220 cdi 125kw am pus toata suspensia noua FK si pe spate am schimbat si tampoanele din cap la telescop SKF noi! Acum am o mare surpriza ca bate ceva pe spate si nu stiu de unde vine,tin sa mentionez ca nu batea inainte de-a schimba suspensia si ma gandesc sa fie de la bara de torsiune de pe spate??Ma poate ajuta cineva?Ms mult va doresc o seara placuta!

  • #2
    Ce inseamna FK? Cand bate pe spate, cand pleci mai brusc de pe loc?
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Daca nu bãtea înainte atunci ceve nu a fost montat corespunzãtor . Daca bãtea si înainte atunci mai trebuie verificat pe lângã suspensie si prinderea grupului.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Originally posted by cl600 View Post
        Ce inseamna FK? Cand bate pe spate, cand pleci mai brusc de pe loc?
        FK este marca suspensiei si nu bate la plecari bate cand dau in gropi, cand merg pe o strada mai nasoala cand dau sec dintro data,daca nerg pe pamant nu se aude nimic repet cand dau in gropi mici si una dupa alta denivelari etc!!

        Comment


        • #5
          Originally posted by ovidiubir View Post
          Daca nu bãtea înainte atunci ceve nu a fost montat corespunzãtor . Daca bãtea si înainte atunci mai trebuie verificat pe lângã suspensie si prinderea grupului.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Diferenta este ca inainte cu aveam cum sa bata ptr ca suspensia nu era rigida si am montat tot corespunzator nu iti trebuie mare scoala sa schimbi o suspensie!!iNAINTE de a monta suspensia noua imi batea pe spate dar foarte putin,un mecanic mi`a spus ca ar fi bara de torsiune de pe spate ca altceva nu are ce sa bata!!

          Comment


          • #6
            Ai câte 4 brae pe fiecare parte la care se adauga amortizoare si grup


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Puntea de spate sta in 4 bucsi mari ficsata fe caroserie. Cele dinspre fata masinii sunt rupte de obicei.

              Bratele suspensiei se strang doar intr-o anumita pozitie.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                NU am nimic rupt nici un brat nimic am verificat tot singura care cred ca e...este bara de torsiune cu bieletele antiruliu de acolo sa vina bataia!!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Crystyan_CLK View Post
                  !iNAINTE de a monta suspensia noua imi batea pe spate dar foarte putin
                  Pai daca batea si inainte de montarea FK (inteleg ca e o suspensie ceva mai dura), de ce mai invoci "surpriza ca ACUM bate ceva"?
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #10
                    Eu am comandat bara de torsiune si bieletele revin dupa!

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu o problema asemãnãtoare. Posibil sã fie aceeași. Am fost la reprezentanțã (Vitan) și dupã o ”accentuare” a discuției cu mecanicul și o probã fãcutã de acesta, am schimbat toate amortizoarele. Mașina a mers puțin mai ”liniștitã” doar vreo 3-4 luni. Acum se aude la fel. Interesant cã W204 face anul ãsta 8 ani de când este în țarã iar mecanicii de la reprezentanțã nu știu sã-mi spunã ce are mașina. Pãcat!

                      Comment


                      • #12
                        Schimba bieletele anti-ruliu si dupa daca bate e bara de torsiune si trebuie sa o ei completa ca nu gasesti numai bucsele!!

                        Comment


                        • #13
                          Pai ziseshi ca iei bielete si revii... Util celorlalti participanti la trafic ar fi sa postezi si rezolvarea.
                          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                          Comment


                          • #14
                            Ca sa fii siguri daca este de la bielete antiruliu sau nu punei mecanicul sa demonteze complet o bieleta antiruliu si ieii in proba. Daca tot se aude zgomot este din alta parte si cãutai mai departe.
                            Simplu.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Nu prea sunt eu mecanic dar cum ?? Sa scoata bieleta si sa scoata masina in proba sa vada daca troncane??Cel putin asa am inteles eu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF