Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

demaraj,acceleratie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • demaraj,acceleratie

    Buna ziua,
    Sunt posesorul unui C220 CDI din 2008,si de curand am observat ceva care ma nedumireste . Nici nu stiu cum sa explic care anume e problema mea,dar am sa incerc. In timpul mersului ,normal in oras de exemplu, atunci cand acceleram ca sa schimb o banda sau sa depasesc ,simteam cum masina ,,redemara" si cum se spune,te baga in scaun. Se simtea ,cred,ca intra turbina sau cam asa ceva.
    Acum nu mai am acel ,,zvac'' cand accelerez ,si acceleratia e constanta,dar ajung putintel mai greu la viteza pe care o doresc.
    In rest totul e normal,nu am alte ,,simptome''.
    Va multumesc anticipat in cazul in care ma puteti ajuta cu vreun sfat sau vreo idee de ce anume se intampla.

  • #2
    Incpe cu o diagnoza cu Star. Posibil sa ai episoade de Limp cand nu trage.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Furtunele/garnituri furtun intercooler?

      Comment


      • #4
        O sa incerc, am fost si la reprezentanta, locuiesc in Germania, mi-au facut o diagnoza, si raspunsul lor a fost, sa incerc sa realimentez la alta benzinarie! Pentru ca totul aparea OK pe calculator!
        Multumesc amanduorora!

        Comment


        • #5
          Salut. Și eu am avut aceleași simptome și as putea detalia: consum ridicat, demaraj scăzut și după un timp, turometrul varia și se simțeau vibrații mari la motor când o turam plus ca se aude cum aspiră aerul turații mari. Uneori se dezactiva și Esp/abs.
          La reprezentanta au spus ca e un furtun și cu 70€ îl rezolva.

          Comment


          • #6
            Salut,
            Multumesc de sfat,aceleasi simptome le am si eu la masina! mai putin chestia cu dezactivarea Esp/abs. Am fost la reprezentanta in Germania,aici locuiesc, si au zis ca totul e in regula,dar eu stiu mai bine cum mergea masina,dar nu am cum sa le explic mai multe,nu cunosc limba!
            Te-as ruga mult daca ai putea sa imi spui si mie despre ce furtun este vorba,ca atunci a-si putea sa le spun si celor de service,si l-as schimba imediat!
            Multumesc anticipat!

            Comment


            • #7
              Scuze întârzierea, atașez factura ca eu nu știu sa îți explic exact ce a schimbat. Vezi poate codul de produs e același si acolo.
              ImageUploadedByTapatalk1432796209.699738.jpg


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #8
                Originally posted by Mr.Onisim View Post
                Scuze întârzierea, atașez factura ca eu nu știu sa îți explic exact ce a schimbat. Vezi poate codul de produs e același si acolo.
                [ATTACH]121768[/ATTACH]


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                Mersi mult! Nu ai de ce sa iti ceri scuze!

                Comment


                • #9
                  Se pare ca ar fi vorba despre acest furtun: A2045280982
                  http://www.ebay.co.uk/itm/MERCEDES-B...-/251801726369

                  Daca il vei schimba, sa ne spui si noua daca a rezolvat problema.

                  Bafta!
                  http://www.w204.ro

                  Comment


                  • #10
                    Acelasi furtun l--am schimbat si eu (acelasi model de masina) 60euro original MB a costat in italia.Este montat in partea sx al masini (pe partea soferului mai precis) la mine aveam aprins si triunghiul galben + eroare in bord (ESP al momento non disponibile)
                    Last edited by cutaresku; 06-03-2015, 20:19 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Salut,
                      Am primit mailul tau.Nu stiu ce sa zic. Nu am schimbat acel furtun,am fost la doua reprezentate Mercedes in Germania,mi-au facut test,si nu au gasit nimic,cu toate ca eu le-am explicat,ca nu sunt nebun, masina avea alt demaraj,le-am spus de acel furtun,s-au uitat la el mai mult la rugamintea mea,si mi-au zis ca furtunul e ca nou,nu exista nici o scurgere!
                      M-am lasat pagubas,in august vin in Bucuresti,si sper sa ajung undeva,la cineva care sa ma inteleaga,si sa imi dea un sfat.
                      Dar,a venit la mine aici,in Germania,un var, sofer de tir pe care l-am intrebat daca are idee de ce mi se intampla cu masina,si sfatul lui a fost ,sa o alerg putin pe autostrada,cu motorul turat cat de mult pot,asa ca i-am dat bice,230 km/h in viteza a 5a,pe o durata de timp,sa zic 15 minute.
                      Pot sa spun ca dupa aceea,masina si-a mai dat drumul,simt din nou cum demareaza,dar sa zic cam 80 la suta fata de cum a fost inainte.Nu stiu daca am facut bine,dar sper ca la vara sa rezolv problema!
                      Succes,si daca rezolvi ceva poate ma ti si pe mine la curent.
                      scuze ca nu pot sa te ajut mai mult

                      Comment


                      • #12
                        Drept sa zic si eu simt cate o data ca masina nu prea are demaraj,eu cred ca totul e din cauza la DPF

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF