Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cine ma ajuta sa asamblez o caseta de directie?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine ma ajuta sa asamblez o caseta de directie?

    Salutare, m-a mancat undeva si am desfacut in bucatele o caseta de directie de la un W202, si acuma sunt in dilema nu mai reusesc sa-l montez la loc.

    Daca cineva are cunostinte de cauza, cum se asambleaza o asemenea piesa, asi fi recunoscator daca m-ar ajuta.

    Problema mare unde nu stiu, este cu melcul acela unde vin acele bilute, asta nu reusesc nici cum sa-l pun la loc.

    Multumesc anticipat pentru cei care ma vor ajuta.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

  • #2
    Am atasat cateva poze, pentru cine inca nu a vazut cum arata o asemenea piesa pe dinauntru.
    Attached Files
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      Nu ai incercat sa cauti un manual de reparatii pt modelul tau? Poate gasesti acolo ceva sa te ajute.

      Comment


      • #4
        Am gasit, m-a ajutat si Liviu40 cu ceva linkuri, si acuma am paruit programul WIS-NET, unde explica ceva cum se demonteaza sau remonteaza, dar nu inteleg partea asta cu bilele.

        Am cautat si pe youtube, dar nimic concret.
        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

        Comment


        • #5
          Acele bile banuiesc ca trebuie sa vina in zona in care actioneaza ax melc , pe carcasa si prinse cu vaselina ca se le poti pune la loc.

          Comment


          • #6
            Iei cele doua jumatati de pastaie,le ungi cu vaselina dupa care asezi bilele pana se umple,lipesti cele doua jumatati! Bagi melcul in corp pana trece de prima gaura dupa care bagi bila cu bila invartind usor melcul inspre inauntru pana le bagi toate,montezi pastaia,pui siguranta si stragi surubul! Desfa si strage la capat axul csetei trebuie sa mearga usor fara sa agate! Spor!(s ar putea sa nu ti ieasa din prima dar vei reusi,conditia esentiala e sa nu fi npierdut vreo bila)
            Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

            Comment


            • #7
              Cred ca am reusit, multumesc Sebi11 pentru sfaturile detaliate.
              Am rugat un prieten sa-mi traduca din WIS-NET cum se monteaza la loc acele bile.

              In total la acest tip de caseta sunt in numar de 23, trebuie pus inapoi 17 conform cum a descris si colegul nostru mai sus, pe urma cele 6 bile ramase se introduc in semicercul acela care e impartit in doua, si se pune la loc si prins cu cele doua surube.

              Pana la urma tine de indamanare si multa rabdare.

              Jocul l-am regalat dupa simt, sa nu agate nici in mijloc, nici la capete de cursa.
              Urmeaza sa-l montez zilele urmatoare pe masina sa-i fac proba.
              Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
              Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF