Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inca un w203 pe strazi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inca un w203 pe strazi

    I sfarsit am reusit sa postez si eu un subiect...

    Bine v-am gasit
    Sunt nou pe forum si am de foarte putin timp un w203 (attach) C200 CDI din 2001
    Problema mea...(una din ele) este ca am de curand (de cand am intrat in tara cu ea) un scartait subtire si foarte enervant la una din rotile spate.
    Mentionez ca am schimbat saptamana trecuta telescoapele spate dar scartaitul a ramas.

    Sfaturi?
    Attached Files
    W203 - 2001

  • #2
    Si eu sunt nou pe forum, insa eu am masina de 1 an.
    Verifica rulmenti la chestia cu scartaitul sau s-ar putea sa fie ceva din zona cardanului (ceea ce nu e prea grozav).
    Ti-am mai scris si legat de cheia cu probleme, poate o rezolvi!
    Succes!
    C220 CDI, W203, Automata

    Comment


    • #3
      Am intrat azi sub ea...... radeau vecinii cu lacrimi....
      si am localizat scartaitul ca venind de pe langa butuc (aparatoare disc de frana sau bucsi de brat) dar nu am gasit nimik concret.
      Masina a stat mai mult de o luna in parc... se poate sa fie asta o cauza? ar fi oare o solutie sa ung cu spray toate articulatiile din acea zona?
      W203 - 2001

      Comment


      • #4
        S-ar putea face si treba, asta, dar sa faci din spate inspre exterior, sa nu spreiezi pe suprafatadiscurilor, ca poate nu e bine.
        Cei care ti-au schimbat telescoapele ce ti-au zis? Ai fost la ei sa-i intrebi despre zgomot?
        Si inca ceva...cum imi pun poza la profil ?
        C220 CDI, W203, Automata

        Comment


        • #5
          Am revenit la service (EUROCAR Craiova) dupa 15 minute si au remarcat problema... au stat pe langa ea cu mainile in soldure ceva timp, apoi a fasait un pic un sprai pe langa ea si nu am mai avut zgomotul timp de o ora sau doua.
          Dupa asta a revenit zgomotul iar eu eram deja spre Pitesti; deci au scapat de mine

          P.S. Sunt din Craiova dar acum stau in Pitesti (lucrez la Dacia) ceea ce face ca vizitele la service Craiova sa fie dificile.
          W203 - 2001

          Comment


          • #6
            Eu as urca-o pe un elevator, as lasa liber tot si as invarti rotile in gol, fiecare in parte. Asculti sunetele, daca se aude ma gandesc ca poate fi de la rulment, butuc, ceva in zona aia. Daca se aude doar in mers, probabil ca e ceva mai delicat, dar daca zici ca spray-ul a dat roade pe termen scurt, nu poate fi ceva serios.
            C220 CDI, W203, Automata

            Comment


            • #7
              Sunetul nu are legatura cu viteza rotii... daca stau pe luc si fac balans (sarind pe prag) se aude la fel..... sa fie arcul, sa fie oala de la arc...
              W203 - 2001

              Comment


              • #8
                Daca inainte de a schimba telescoapele nu s-a auzit, d-acolo vine buba mai mult ca sigur. Nu au facut aia ca a trebuit sa faca, sau daac au facut, n-au facut klumea.
                Ei is vinovatii! Du-te peste ei si zi-le sa rezolve probl
                C220 CDI, W203, Automata

                Comment


                • #9
                  daca nu se poate...du-te la DACIA , la un mecanic cat de cat priceput, sa-ti ridice masina si sa-ti regleze amortizoarele si arcurile
                  C220 CDI, W203, Automata

                  Comment


                  • #10
                    Am schimbat de curand cauciucurile (cu unele de iarna) si dupa ce a suspendat-o la vulcanizare pe o perna de aer destul de inalta, problema a disparut de la sine.
                    Banuiesc ca a fost o problema legata de felul cum s-au asezat arcurile sau telescoapele dupa interventzia din Service. Ideea este ca acum nu mai scartaie... sper sa nu mai revina beleaua.
                    W203 - 2001

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF