Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C Classe fara acceeratie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C Classe fara acceeratie

    Salutari la toata lumea,am achizitionat de curand mai mult mocca un c classe c240 si are doua mari probleme printre multe altele mai mici,1 in mers....toate bune si frumoase si apoi nu se mai accelereaza .... acceleratia e de pomana acolo ...apas pe ea si nu se intampla nimic...alta data apas si abea se ridica in turatie foarte incet ..foarte timida...si 2 indicatorul de benzina e la 0 si rezervorul e plin ... nu stiu ce sa fac....precizez ca nu sunt in tara si nu ma pot la nea Vasile de la colt si nici la reprezentanta nu ma lasa inima,va multumesc.

  • #2
    Cauta pe cineva cu diagnoza STAR (nici la reprezentanta nu-ti ia nimeni pielea de pe tine). Completeaza si locatia corecta, sunt aici si forumisti activi aflati in afara granitelor. Foloseste cu incredere punctuatia normala.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      am fost la reprezentanta si am facut test, : throttle pedal position sensor/switch , exista un site in care pot vedea masina detaliata si fiecare piesa in parte ceva gen realoem la bmw????...tin sa precizez ca am schimbat taberele de la bmw la mercedes...si sunt ca un scolar in clasa intai,multumesc anticipat.

      Comment


      • #4
        Ultim avertisment: citeste regulile de postare!
        Exista EPC care-ti detaliaza fiecare surub al masinii. Pare a fi senzorul de acceleratie de la pedala, nu ti-a dat reprezentata codul si pretul?
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Imi cer mii de scuze,eruarea este P0122,piesa costa 199 $ si manopera nu a stiut sa-mi spuna,mecanicul nu lucra azi,oricum nu am incredere in reprezentanta de aici,am vazut cata meserie cunosc si as dorii sa o fac eu cu ajutorul vostru,multumesc.

          Comment


          • #6
            Acceleratia este electronica ,de la pedala acceleratie este un cablu pana in zona unde se afla sigurantele si de acolo se transmite electronic pana la clapeta acceleratie prin ecu. Daca erai in tara si aproape de mine ,te rezolvam imediat , am un motor complet de c 240.
            Wiring short to earth ,TP switch APP switch ECM

            Comment


            • #7
              Salutare,dupa tot acest timp,am reusit sa cumpar o pedala de acceleratie si sa o pot monta,un surub de 10 si doua mufe buclucase mi au stat in cale, masina se accelereaza in parametrii normali,urmatoarele probleme prioritare sunt ceasul din bord care nu inca nivelul carburantului din rezervor(daca are cineva o idee?) 2 frana de parcare la care pedala daca o aplic si apoi trag de maneta pt deblocare,pedala nu revine la pozitia initiala(sper sa fie cablul rupt sau sarit de pe locasul lui) si 3 nu ma lumina in portbagaj si nici una din luminile de la placutele de inmatriculare ( bec/led uri noi si tot nimic) P.S. liviu40 multumesc pt intentiile bune si sfaturi.

              Comment


              • #8
                Originally posted by cutaresku View Post
                Cauta pe cineva cu diagnoza STAR (nici la reprezentanta nu-ti ia nimeni pielea de pe tine). Completeaza si locatia corecta, sunt aici si forumisti activi aflati in afara granitelor. Foloseste cu incredere punctuatia normala.
                Pretul la diagnoza star a fost 149$+taxe,nu stiu ce preturi sunt in tara dar chiar mi se pare umpic exagerat(in banii acestia primeam si o spalare gratis de care nu am beneficiat pt ca eram in graba)

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cutaresku View Post
                  Ultim avertisment: citeste regulile de postare!
                  Exista EPC care-ti detaliaza fiecare surub al masinii. Pare a fi senzorul de acceleratie de la pedala, nu ti-a dat reprezentata codul si pretul?
                  Salut,vreau si eu acest E.P.C pentru c w204. Unde as putea sa-l gasesc? Poate fi descarcat? Thanks.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by bgd819 View Post
                    Salut,vreau si eu acest E.P.C pentru c w204. Unde as putea sa-l gasesc? Poate fi descarcat? Thanks.
                    Întrebi prostii. COPYRIGHT!

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mihaiflorea86 View Post
                      Salutare,dupa tot acest timp,am reusit sa cumpar o pedala de acceleratie si sa o pot monta,un surub de 10 si doua mufe buclucase mi au stat in cale, masina se accelereaza in parametrii normali,urmatoarele probleme prioritare sunt ceasul din bord care nu inca nivelul carburantului din rezervor(daca are cineva o idee?) 2 frana de parcare la care pedala daca o aplic si apoi trag de maneta pt deblocare,pedala nu revine la pozitia initiala(sper sa fie cablul rupt sau sarit de pe locasul lui) si 3 nu ma lumina in portbagaj si nici una din luminile de la placutele de inmatriculare ( bec/led uri noi si tot nimic) P.S. liviu40 multumesc pt intentiile bune si sfaturi.
                      Salut.
                      Problema cu ceasurile ca nu iti indica nivelul de carburant, 99% dintre cazuri au fost sondele litrometrice din rezervor, poti incerca sa scoti fiecare mufa in parte de la sonde si sa le cureti, cine stie poate ai noroc si deaici era buba.

                      La problema a doua cu pedala de la frana de parcare, acolo exista un arc mare care are rolul de a readuce pedala in pozitia corecta.
                      Cel mai probabil acest arc nu isi mai face treaba, este sarit de la loc, sau mai rau este rupt, este o operatie destul de dificila de alucra acolo din lipsa de spatiu si manevrabilitate.

                      A treia problema cu lumina din portbagaj si cele de la placuta de inmatriculare, daca nu ai siguranta arsa, trebuie verificat traseul firelor incepand de la becuri, si nu invers, sigur ai undeva firul intrerupt sau in scurt si bate automat siguranta.

                      Referitor la pretul diagnozei, pe care o credeai ca e cam mare, atata costa si la noi in Romanica, eu am cerut anul trecut la reprezentanta din Baia-Mare o diagnoza, deci doar o diagnoza si au zis ca costa 700 RON si dureaza doua ore! Tot de un W202 era vorba, dar probabil asta nu conteaza.

                      Am mers la un prieten unde in 20 minute si 2-3 beri a fost rezolvata problema.

                      Daca vrei lasa o adresa de email si iti trimit schema electrica cu traseul firelor pentru problema ta, sa iti fie mai usor si pe inteles.
                      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Zeus View Post
                        Întrebi prostii. COPYRIGHT!
                        Eu cred ca acest,
                        EPC- Electronic-Parts- Catalog, este un manual sau program unde se pot vedea toate componentele masinii etc. In primul rand ai putea sa raspunzi mult mai "elegant" in cazul in care EPC-ul nu este ceea ce am gandit si crezut eu,cu atat mai mult cu cat esti moderator. In al doilea rand daca nu ai chef sau timp, a explica, ca poate ,am facut o confuzie si nu este ceea ce spuneai tu, te rog frumos ca data viitoare sa-ti pastrezi experienta,si, in ceea ce ma priveste,nu voi mai urmarii nici o postare de-a ta. Bye bye

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc Jacob pt raspuns, iti voi trimite PM cu adresa de mail si am mai gasit un thread pe MBWorld ( sper sa nu am probleme ca vorbesc de alt forum )unde explica ceva legat de lumina din portbagaj si lumina placute de inmatriculare cu fire rupte in partea stanga a portbagajului, cica e o problema frecventa la multe medele spun ei, problema aici este timpul plus spatiul de desfasurare si sculele necesare,sigurantele sunt ok becuri noi,cred ca firul este intrerupt undeva cu siguranta,la faza cu nivelul benzinei am scos bancheta si am desfacut doar pompa din partea soferului si m am uitat ca pisica in calendar,nu era nimic in neregula, mufele la locu lor, pe partea pasagerului nu am reusit sa desfiletez prinderea, voi mai incerca,am desfacut si capacul din mijloc si am observat ca un cablu care duce la roata dreapta spate pt frana de mana era sarit,sper sa rezolv problema nivel benzna ,plus ca mi am cumparat o canistra sa o am cu mine in caz de "incendiu" si sa varsat in masina si miroase foarte frumos in ea acum ( ca in filmele de la Bollywood referitor la EPC ul acela eu zic ca ar trebuii sa existe ceva asemanator realoem ului fara a plati acces pe site, pretul de manopera pt instalarea pedalei de acceleratie era de 500/600$ si 800 pt montajul de pompa benzina, cand ajung acasa postez hartia cu pricina si nu stiam ca si in Ro preturile sunt asemanatoare ca aici,revin cu detalii imediat ce mai rezolv ceva, numai stima.

                          Comment


                          • #14
                            Salutare ,dupa un lung timp in care am facut doar mici lucruri la masina(schimb filtre, placute, discuri,etc, a venit randu sa-mi mai rezolv din problemele care s-au inmultit( nu mai merge AC-ul si pe spate-stanga se aude un sgomot ciudat de parca ar fi un reactor la turatie mare,orice sfat ce ar fi binevenit,multumesc),frana de mana a fost rezolvata prin simpla ridicare a banchetei si desfacerea a doua suruburi de 8 si unu de 13 la acel capac de vizitare ca apoi sa constat faptul ca un cablu de la roata spate dreapta era iesit din locasul lui,prins la loc , reglata umpic cu cheia de 14 si rezolvata,daca tot am scos banchea am incercat sa rezolv si problema acului "lesinat" care nu mai imi indica nivelul benzinei,am desfacut pe partea soferului spate capacul cu 6 suruburi de 8 si apoi am scos doua mufe si doua furtune (tur/retur) si desfiletat inelul si nu era nimic deranjat,pe partea pasagerul cand am desfiletat inelul,unul din firele care facea legatura cu plutitorul era rupt,rezolvarea:scos pompa afara.doua fire cu un papuc pe fiecare,o mufa cu alte doua fire( cea cu pricina ) si doua furtune cu prinderile foarte simple,lipit firul,montat la loc,merge ca nou,si 3.problema cu una din luminile la placuta de inmatriculare-rezolvata:ridicat portbagaj,scos afara toata mocheta din portbagaj,dezizolat si verificat fiecare fir ,ca apoi sa constat ca una din lamelele din locasul deasupra placutei de inmatriculare unde se prinde becul era rupta pe interior ,lipita ,montat led,merge ca noua,lumina din portbagaj nu am rezolvat-o inca,revin cu un update cand o rezolv,numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Salut zgomotul spate-stanga poate fi rulmentul din butuc,sa il controlezi ridici masina si invarti la mana roata stanga si apoi aia dreapta si asculta diferenta de zgomot la invartire(asa am facut si eu si am rezolvat problema)important e sa faci acest test deoarece la mine mi se parea ca era stanga dar cand am controlat era aia din dreapta bafta

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF