Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme vopsea w203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme vopsea w203

    Salutare...O mica problema cu MB-ul meu C220 din 2002.Dupa o vizita la spalatorie am observat ca pe portiera fata stanga, chiar deasupra pragului vopseaua e umflata si chiar sarita pe o portiune mica.Uitandu-ma mai atent la masina am observat si pe cealalta portiera aceeasi problema:vopseaua umflata insa aici nu e sarita...Ati mai avut vreunul problema asta?E un defect din fabrica sau sunt doar ghinionist?(de cand am cumparat-o numai probleme am avut cu ea)

  • #2
    Originally posted by Claudiu View Post
    Salutare...O mica problema cu MB-ul meu C220 din 2002.Dupa o vizita la spalatorie am observat ca pe portiera fata stanga, chiar deasupra pragului vopseaua e umflata si chiar sarita pe o portiune mica.Uitandu-ma mai atent la masina am observat si pe cealalta portiera aceeasi problema:vopseaua umflata insa aici nu e sarita...Ati mai avut vreunul problema asta?E un defect din fabrica sau sunt doar ghinionist?(de cand am cumparat-o numai probleme am avut cu ea)
    Buna ---Eu cred ca ar trebuii sa te duci cu masina la reprezentanta sa o arati ,pentru ca exista o garantie la vopsea care o da mercedesul.Noi aici am avut niste cazuri cu masini care au fost importate la mina a doua si reprezentanta a recunoscut ca este gresala din fabricare ,tot reprezentanta mercedes a suportat cheltuielile de schimbare a detaliilor atacate de rugina +vopsirea masinilor.Eu iti urez bafta si sa poti remedia gresala cu costuri cit mai mici.

    Comment


    • #3
      Originally posted by amg_0001 View Post
      Buna ---Eu cred ca ar trebuii sa te duci cu masina la reprezentanta sa o arati ,pentru ca exista o garantie la vopsea care o da mercedesul.Noi aici am avut niste cazuri cu masini care au fost importate la mina a doua si reprezentanta a recunoscut ca este gresala din fabricare ,tot reprezentanta mercedes a suportat cheltuielile de schimbare a detaliilor atacate de rugina +vopsirea masinilor.Eu iti urez bafta si sa poti remedia gresala cu costuri cit mai mici.
      La "voi" acolo poate merge...In Romania ma indoiesc ca se va schimba ceva pe banii reprezentantei...
      Astia nici cu bani nu schimba,d`apoi moca...sa fim seriosi.

      Traim in Romania,si asta ne ocupa tot timpul (Mircea Badea )
      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
      Si o panarama de scuter

      Comment


      • #4
        Originally posted by mezzo View Post
        La "voi" acolo poate merge...In Romania ma indoiesc ca se va schimba ceva pe banii reprezentantei...
        Astia nici cu bani nu schimba,d`apoi moca...sa fim seriosi.

        Traim in Romania,si asta ne ocupa tot timpul (Mircea Badea )
        Salut Mirceo incearca ,pentru ca este data o dispozitie de la mercedes din germania,Si aicea au facut probleme cei de la reprezentatie, pentru ca masinile erau importate din germania, Neamtul a dat o garantie de un anumit numar de ani la vopseaua masinii + garantie la rugina. Daca nu este lovita sau zgriata acolo unde se duce vopseaua eu asi zice sa incerci cu ei .Ai o masina destul de noua si nu este admis ca sa se cojeasca vopseaua .Eu cred ca exista si in rominia un agent general al lu mercedes . Eu iti doresc succes si so stapinesti sanatos .. cu stima MIHAI

        Comment


        • #5
          Multumesc mult Mihai!Dar ai idee cam cati ani are caroseria garantie??Mi se pare inacceptabil ca la o masina de peste 30k euro noua, sa apara astfel de probleme,atat timp cat ea nu a fost lovita sau revopsita...

          Comment


          • #6
            Originally posted by Claudiu View Post
            Multumesc mult Mihai!Dar ai idee cam cati ani are caroseria garantie??Mi se pare inacceptabil ca la o masina de peste 30k euro noua, sa apara astfel de probleme,atat timp cat ea nu a fost lovita sau revopsita...
            Garantia la rugina si la lacul masinii ,este intre 10si 12 ani . Mercedes a avut o mare problema cu modelele w210 din anii 97 pina im 2000 care rugineau foarte tare ,de aceea au dat garantie la cele aparute dupa 2000 pina la 12 ani . Eu am vorbit astazi cu patronul meu care a trimis la revopsit 3 masini , care lea cumparat el personal din germania . Incearca sa vorbesti cu ei la reprezentanta ,si daca nu accepta le spui ca vei face plingere la agentul general a lu mercedes din rominia, Aici la noi o firma care era autorizata cu vinzarea de mercedesuri noi si-a pierdut licienta din cauza ca a refuzat sa primeasca masini care erau importate , Un sfirsit de saptamina placut ,si toate cele bune. Mihai

            Comment


            • #7
              Aceeasi problema am avut-o si eu! Am revopsit-o la Mercedes Bucuresti, bineinteles pe cheltuiala mea , iar dupa aceea a mai fost nevoie de 3 revopsiri datorita aparitiei ruginei. O sa-ti apara si la usile din spate! Garantia pentru vopsea este de 2 ANI si nimic in plus. Am fost la reprezentanta dupa ce a venit firma mama in Romania. Acolo am intalnit tot vagabonzii de la AUTO ROM , vechiul importator , care imi spuneau ca masina a iesit din garantie si ca ei nu platesc nimic. In urma scandalului facut de mine au fost de acord sa revopsesc usile pe cheltuiala lor. Atunci au acordat atentie, adica le-au polizat bine si au dat cu o solutie precum un latex . Cert este ca pana acum rugina reaparea la nici 4 luni de la vopsire, iar acum are un an si este OK.
              In concluzie: te duci la un vopsitor priceput sau la reprezentanta unde insisti ca usile sa fie bine polizate si tratate corect contra ruginei. Altfel o sa te saturi sa revopsesti usile.Succes!

              Comment


              • #8
                Eu am aceeasi problema la o aripa spate, capacul portbagajului (in zona unde vine suportul pt numar) si o usa (W203 din 2001).
                Cei de la reprezentanta mi-au spus sa fiu eu sanatos ca nu mai are de mult garantie si ca nu merita sa o fac la ei (costa cat nu face).
                Se pare ca a fost o problema generala la w203, pana prin 2004 cand a aparut modelul cu face-lift.

                Comment


                • #9
                  Problema rezolvata de curand!Gasit meserias bun+vopsea=rezultat multumitor Multumesc pt.sfaturi!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ampopa View Post
                    Eu am aceeasi problema la o aripa spate, capacul portbagajului (in zona unde vine suportul pt numar) si o usa (W203 din 2001).
                    Cei de la reprezentanta mi-au spus sa fiu eu sanatos ca nu mai are de mult garantie si ca nu merita sa o fac la ei (costa cat nu face).
                    Se pare ca a fost o problema generala la w203, pana prin 2004 cand a aparut modelul cu face-lift.
                    Si eu am W203 din 2001 si am tot "tivul" de la capota portbagaj umflat si un coltzisor mic pe o usa.
                    W203 - 2001

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF