Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Descifrare lista componente service!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Descifrare lista componente service!

    Salutare

    Am fost in service pentru o verificare completa a masinii si mi au dat urmatoarea lista,binenteles nu au trecut codurile si nici nu au vrut sa le treaca pe lista intocmita de ei,acum am nevoie de putin ajutor pentru a descifrara componentele

    Mercedes C180Kompressor /2004/w203/260.000 km

    1.dichtbeilage asta habar nu am ce este!
    2.curea agregate tinand cont ca masina are 260k nu ar trebui schimbat si amortizorul curelei?
    3.senzor uzura presupun ca sunt pentru placute
    4.bara stabilizatoare fata asta se schimba?,adica se uzeaza?
    5.kit reparatie amortizor amortizoarele au jumatate de an adica sunt noi la ce se refera oare kitul de reparatie ,oare la flanse?
    6.bucsa brat anterior
    7.brat anterior stanga
    8.bieleta directie stanga astea nu se schimab pereche ,stanga dreapta?

    Lista e mai lunga,dar cele de mai sus nu le pot da de cap.

    Multumesc anticipat de ajutor.

  • #2
    La 2- e recomandat sa schimbi si rolele, amortizorul(daca nu face zgomot si cureaua actuala nu vibreaza nu are rost sa-l schimbi) daca este ca la Cdi poti sa schimbi rola de la amortizor.
    3- ai vreun mesaj pe bord Treadware(ceva de genul?) Daca nu ai te uiti daca mai ai placute si cum sunt discurile..
    4 daca se toceste bara unde vin bucsile(poti sa bagi un furtun sub ele(bara e scumpa si la unele nu se pot schimba doar bucsile-vine cu tot cu ele).
    5 cred ca la flanse
    6 se poate schimba doar bucsa(cam 200ron Oem)
    7 bratul pe Oem cam 5-600ron(probabil e dus pivotul si se cumpara cu tot cu brat)
    8 bieletele sunt ieftine 150-200 setul, trebuie sa faci directia dupa..

    Comment


    • #3
      Din cate stiu eu bucsele de la bara stabilizatoare fata vin si fara bara,doar ele,si cred ca la modelul pe benzina vin doar bucsele.halogenx ca sa iti faci o idee de costuri urmareste prezentarea masinii mele ca am schimbat mai mult de jumatate din piesele pe care le-ai enumerat tu.http://www.clubmercedes.ro/c220-cdi-red-t33757.html

      Comment


      • #4
        Originally posted by dialiv View Post
        La 2- e recomandat sa schimbi si rolele, amortizorul(daca nu face zgomot si cureaua actuala nu vibreaza nu are rost sa-l schimbi) daca este ca la Cdi poti sa schimbi rola de la amortizor.
        3- ai vreun mesaj pe bord Treadware(ceva de genul?) Daca nu ai te uiti daca mai ai placute si cum sunt discurile..
        4 daca se toceste bara unde vin bucsile(poti sa bagi un furtun sub ele(bara e scumpa si la unele nu se pot schimba doar bucsile-vine cu tot cu ele).
        5 cred ca la flanse
        6 se poate schimba doar bucsa(cam 200ron Oem)
        7 bratul pe Oem cam 5-600ron(probabil e dus pivotul si se cumpara cu tot cu brat)
        8 bieletele sunt ieftine 150-200 setul, trebuie sa faci directia dupa..
        Am pus in calcul role si amortizor pe langa curea ,face zgomot mai ales cand pleaca AC-ul ,e benzina o sa vad daca se poate schimba doar rola dar paraca si amortizorul il cam impingi cu mana,nu am nici un mesaj in bord totul e ok discurile sunt noi de anu trecut toate 4,la bara asta ziceau si ei ca s a cam tocit in capete bara o sa vad daca o schimb s au o tunez romaneste ,flanse off 300 ron buc ,brate bielete etc o sa le schimb pereche ca nu are rost ,mai putin ala de 600 sau chiar 700 ron,sa tinem cont si de km ,nu a cerut niciodata bani deci ma asteptam.
        La punctul 1. nu se baga nimeni!? ,multumesc pentru info.

        Comment


        • #5
          Originally posted by halogenx View Post
          La punctul 1. nu se baga nimeni!?
          Dichtbeilage este o garnitură, conform Dl-lui Gugăl https://www.google.ro/search?q=dicht...h=509#imgdii=_ Acuma, numai tu știi care dintre ele, de pe mașina ta ...
          Lord W126 500SE -> 2.5D
          Lady W123 230C -> 240D
          W124 -> 200D
          W208 CLK200 -> 2.0

          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

          Comment


          • #6
            Nu stiu cum este amortizorul la benzinara dar la diesel nu-l misti. Daca ai ghinionul sa nu-l blochezi cand il dai jos nu-l mai strangi la loc.
            Senzorul de uzura placute nu-l schimbi decat daca ti-a aparut mesajul in bord(oricum este 15roni)Poate este vorba de alt senzor...
            Primul este termen in germana vad si inseamna Garnitura(poate sa fie orice
            Oricum eu ti-as recomanda sa schimbi alt service..
            Ai mai si platit pentru diagnosticare?

            Comment


            • #7
              Originally posted by Levi View Post
              Dichtbeilage este o garnitură, conform Dl-lui Gugăl https://www.google.ro/search?q=dicht...h=509#imgdii=_ Acuma, numai tu știi care dintre ele, de pe mașina ta ...
              e posibil sa fie cea dintre capac si chiuloasa ,e umed usor motorul in partea din spate,multumesc

              Comment


              • #8
                Originally posted by dialiv View Post
                Nu stiu cum este amortizorul la benzinara dar la diesel nu-l misti. Daca ai ghinionul sa nu-l blochezi cand il dai jos nu-l mai strangi la loc.
                Senzorul de uzura placute nu-l schimbi decat daca ti-a aparut mesajul in bord(oricum este 15roni)Poate este vorba de alt senzor...
                Primul este termen in germana vad si inseamna Garnitura(poate sa fie orice
                Oricum eu ti-as recomanda sa schimbi alt service..
                Ai mai si platit pentru diagnosticare?
                Deci ma bufneste rasul, da am platit si binenteles am facut scurta revizie la Autoklass Bucuresti,am zis sa o fac le reprezentanta dar ma sucesc in curand si nu o sa mai fac nimic la ei ,sunt multi incompetenti care lucreaza acolo,de termostat a trebuit sa le zic eu ca ei nu au lasat masina sa functioneze si sa vada ca nu atinge niciodata temp. de 85-90 grade,am fost si cu GL-ul si doar sa arunce un ochi asa ca la asta mica m a costat 700 ron, enorm si nu au reusit sa ii dea de cap la un zgomot care il aveam in dreapta fata,dupa ei totul e perfect,totul e perfect se traducea cu schimbarea unei bascule care era terminata ei nu au gasit o.N am timp ca m as tine de ei sa imi dea banii inapoi .

                Comment


                • #9
                  Eu am intrebat de bani pentru ca gasesti unitati service(nu reprezentanta) care iti fac diagnosticarea gratis doar cu promisiunea ca o sa-ti repari masina la ei(eventual comanzi unele piese la ei).
                  Din pacate unele reperatii poti sa le faci doar la reprezentanta(daca vrei garantie nici nu mai ai ce face. .)

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by dialiv View Post
                    Eu am intrebat de bani pentru ca gasesti unitati service(nu reprezentanta) care iti fac diagnosticarea gratis doar cu promisiunea ca o sa-ti repari masina la ei(eventual comanzi unele piese la ei).
                    Din pacate unele reperatii poti sa le faci doar la reprezentanta(daca vrei garantie nici nu mai ai ce face. .)
                    Binenteles,reparatii de genul bucse,bielete,bascule etc,oricum le fac la un service auto la care ma duc de multi ani,dar am zis ca trebuie umblat pe la capacul chiuloasei si la accesorii role,curea etc sa o fac la reprezentanta ca sa am garantie,pentru ca nu am facut niciodata o revizie completa am zis sa incerc sa vedem ce si cum,dezamagitor ,nu recomand,daca iti vine sa crezi nu au statie de reglat unghiul de fuga s au cel putin asa mi au zis mie cand a venit vorba de schimbarea bieletelor,vorba aia "daca ai nevoie de ajutor te descurci tu singur",acum inteleg de ce anumite persoane se duc peste granita sa isi faca reviziile,poate o fi o "fitza" sau un moft dar tind sa cred ca au dreptate pana la urma.

                    Comment


                    • #11
                      Rolele si cureaua + intinzatorul le-am schimbat singur in parcare in 30 minute. Nu iti trebuie garantie pentru ele ca nu ai ce sa gresesti acolo(distributia este pe lant si nu pe curea).
                      La garnitura daca ai o dinamometrica si suruburi noi(si cotele la cat se strang) iar nu ai la ce sa-ti faci probleme(eventual poti merge la orice service mai de incredere daca nu ai timp sau nu vrei sa te murdaresti

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF