Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Termostat w204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Termostat w204

    Salut, am rugamintea sa-mi explice cine se pricepe cum pot incerca termostatul din pozele atasate daca este bun sau nu. Am notat cu A,B,C cele trei iesiri/intrari. Acum (la rece) intre A,B si C circula apa. Este normal? Nu ar trebui ca termostatul din interior sa fie inchis (intre A si C) cand este rece? Multumesc!
    Attached Files

  • #2
    Nu poti sa-l scoti din corpul de plastic? La w203 este alfel. Pe termostatul meu erau depuneri pe o parte si ramasese intredeschis(probabil si la tine).
    Dupa ce l-am curatat de calamina arcul s-a deblocat si inchidea /deschidea.
    Proba am facut-o cu apa rece/fiarta. Normal cand este apa rece termostatul sta inchis(circula apa doar prin motor).
    Incearca sa scoti doar termostatul(daca se scoate)..

    Comment


    • #3
      Buna seara. Si eu as dori sa-mi curat termostatul, am sensatia (mai mult ca sigur) ca a ramas blocat intredeschis. Vroiam doar sa stiu daca este necesar neaparat sa scurg din antigel, si daca nu , daca sa ma pregatesc pentru vreo scurgere masiva de antigel in momentul in care il dau jos. Mentionez ca modelul este W203. Stima !

      Comment


      • #4
        La w204 termostatul este capsulat, nu se poate desface. Poate gasesc niste solutii sa bag in el ca sa-i curat depunerile. Oricum l-am schimbat. Acum astept temperaturile sub 0° C. La 100 km/h si 0°C temperatura motorului nu urca peste 70°.

        Comment


        • #5
          Nenat00 nu o sa ai scurgere masiva de antigel,cel putin la mine nu a fost cand a schimbat mecanicul termostatul si cred ca nici la tine nu va fi.

          Comment


          • #6
            @soricica-nu trece de 70°cu cel nou? -nu este bine-ar trebui sa stea la 90. La -20 o sa stea la 50?!?
            Pentru cel vechi foloseste o solutie detartrant pentru baie(si nu concentrat ci amestecat cu apa, lasat sa actioneze si repeta operatiunea de cateva ori. Cand nu mai curge apa rece prin el ai reusit sa-l repari..
            @nenat00- trebuie sa comanzi prima data garnitura de la termostat, altfel sa nu te apuci. Iti mai trebuie rabdare si un garaj incalzit, afara acum nu poti sa-l schimbi ca este frig.
            In legatura cu antigelul eu ti-as recomanda sa-l si schimbi(nu costa o avere-150ron Hepa albastru)-depunerile apar de la antigelul invechit..

            Comment


            • #7
              Va multumesc pentru precizari. Stima !

              Comment


              • #8
                Din pacate la un control mai amanuntit am observat in interior garnitura rupta de la termostat.
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Oricum nu mai ai cum sa o schimbi. Incearca sa experimentezi pe el.
                  De exemplu as incerca sa-l deschid pe la "C"(poza 1) acolo unde se imbina...

                  Comment


                  • #10
                    Oricum nu mai ai cum sa o schimbi. Incearca sa experimentezi pe el.
                    De exemplu as incerca sa-l deschid pe la "C"(poza 1) acolo unde se imbina...

                    Comment


                    • #11
                      Cred ca si eu am aceeasi problema. Daca merg la drum intins la 120 km/h , sta apa la 80 de grade. Daca merg mai incet prin localitati, scape la 70. Dureaza sa il schimb? Costurile de inlocuire sunt mai mari de 200 de lei?

                      Comment


                      • #12
                        Cam 20 min dureaza.Cred ca sari de 200 ron cu manopera!

                        Comment


                        • #13
                          Termostatul costa 320 lei, manopera 240 lei (inclusiv TVA) la Tiriac Expozitiei - timp de executie 30 de minute.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF