Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Jante W203 18Ț

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante W203 18Ț

    Salutare,

    Vine vara si vreau sa-mi cumpar niste jante pe 18 pentru masina mea, care este un C220 din 2003, modelul break.

    Am gasit niste jante (cele din attach) originale, pe 18Ț, ET30.

    Ar merge sa le pun pe masina? Ma gandeam la cauciucuri 225/40/18

    Am suspensia origianala. Intrebarea ar fi daca dimensiunea gumelor e ok sau ar trebui sa merg cu altceva?

    Are idee cineva ce model de jante sunt? Incerc sa gasesc pe net dar nu reusesc, un W203 cu jantele astea pe el.

    Please help!
    Attached Files
    Mb C220 CDI S203

  • #2
    Dupa ce-am mai sapat un pic, am descoperit niste poze.

    Totusi, pot pune dimensiunea asta de cauciucuri? 225/40/18?
    Attached Files
    Mb C220 CDI S203

    Comment


    • #3
      Pe jantele astea intra cauciucurii 245 /40 pe fata si 275/35 spate daca vrei sa nu inti stea cauciucu tras pe janta ...si sa iti ramana buza jantei afara sa o poti zgaria instant
      Sunt in 2 latimi modelul asta de jante ... Si eu vreau sa imi iau acelasi model pe w211 ... Modelul e de S class

      Comment


      • #4
        Pe 18 sunt originale pe fata 225/40R18XL 92Y si pe spate 245/35R18XL 92Y. Aceste dimensiuni sunt trecute la mine in carte(c200cdi 2006 SportEdition). In manualul de utilizare w203 pe 18 au doar echiparile Amg.
        Eu zic ca pe 17 sunt si asa prea mult pentru Romania.

        Comment


        • #5
          Sper ca esti constient ca o sa nenorocesti tot ce inseamna suspensie si senzatie de confort. Sincer eu nu le-as lua decat daca ar fi gratis. Singurul castig este la aspect. Sa nu te superi pe mine pentru interventie, dar am vrut doar sa iti reamintesc asta.
          Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

          Comment


          • #6
            Buna ziua. Eu am jante pe 17 si in fiecare an am schimbat bratul pe dreapta fata (cel posterior). Imi plac si mie jantele mari dar sincer incepe sa ma dezamageasca W203-ul, e prea fragil, cred ca daca mai dadeam si in gropi cu el cadea caroseria.
            PS : nu sunt singurul cu W203 care injura articulatiile, multi se plang de fragilitatea asta iesita din comun.
            NU recomand jante mai mari de 16 pt Romania. Stima~!

            Comment


            • #7
              Am jante Borbet FS 7,5x18("gume" 225/40), pe fata si 8,5x18("gume"245/35), pe spate. Fara probleme cu suspensia. Le folosesc din 2009. Este decizia ta.
              Last edited by pedragomir; 03-08-2013, 09:28 AM.
              Pedro

              Comment


              • #8
                Si la bimmer se intampla acelasi lucru. Am un coleg care cauta disperat sa le dea ca l-au nenorocit bratele de la roata si coloana vertebrala. Deci nu e de vina w203. Pur si simplu jantele de dimensiunea asta creaza probleme. Probabil daca pui si suspensii sport mai preiau din presiunea exercitata pe brate.
                Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                Comment


                • #9
                  Eu am pe 17 din fabrica pe SportEdition(inca nu m-am elucidat daca e vreo diferenta la suspensie-stiu ca bieletele antiruliu sunt mai groase). In 120k am schimbat la fel ca @nenat00 bratul dreapta-cel cu pivot.
                  S-a dus pivotul doar-cam 600ron brat cu totul..
                  Iarna imi pun de tabla pe 15, intradevar mult mai comfortabila, din pacate simt ca atunci merg cu o bicicleta. Nici nu se compara la stabilitate pe viraj sau chiar la mers in linie dreapta dar cu viteza.
                  Diferenta intre 195 si 245 este covarsitoare. Pacat ca nu avem drumuri ca afara..
                  Este clasica deja- Comfort(si cost mai mic la intretinere) vs Stabilitate maxima si Design.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by haddess View Post
                    Si la bimmer se intampla acelasi lucru. Am un coleg care cauta disperat sa le dea ca l-au nenorocit bratele de la roata si coloana vertebrala. Deci nu e de vina w203. Pur si simplu jantele de dimensiunea asta creaza probleme. Probabil daca pui si suspensii sport mai preiau din presiunea exercitata pe brate.
                    Nu m-am gandit la asta,dar cred ca niste arcuri mai capabile ar mai atenua,asa este . Deci in concluzie, ar cam trebui sa merg spre o schimbare de arcuri, nici pe mine nu ma incanta sa schimb dimensiunea. Stima

                    Originally posted by dialiv
                    Eu am pe 17 din fabrica pe SportEdition(inca nu m-am elucidat daca e vreo diferenta la suspensie-stiu ca bieletele antiruliu sunt mai groase). In 120k am schimbat la fel ca @nenat00 bratul dreapta-cel cu pivot.
                    S-a dus pivotul doar-cam 600ron brat cu totul..
                    Iarna imi pun de tabla pe 15, intradevar mult mai comfortabila, din pacate simt ca atunci merg cu o bicicleta. Nici nu se compara la stabilitate pe viraj sau chiar la mers in linie dreapta dar cu viteza.
                    Diferenta intre 195 si 245 este covarsitoare. Pacat ca nu avem drumuri ca afara..
                    Este clasica deja- Comfort(si cost mai mic la intretinere) vs Stabilitate maxima si Design.
                    Mi-a cazut bratul original pe dreapta dupa mai mult timp, dupa care am folosit lemforder, si in 2 ani am schimbat anual bratu pe dreapta, pur si simplu nu facea fata. Anul acesta iar trebuie sa-l schimb ,dar voi folosi pe producator. Mentionez ca merg atent , nu dau cu ea prin gropi. Stima
                    Last edited by nenat00; 03-09-2013, 02:15 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am un W203 din 2003 si acum citeva zile i-am schimbat jantele si cauciucurile .Aveam 195/65/15 si i-am pus 225/50/16 HANKOK VENTUS PRIME dar nu prea sunt multumit de schimbarea pe care i-am facuto, merge parca e beata masina , nu mai are stabilitatea de mers pe care o avea. Am ramas putin dezamagit si m-am apucat sa schimb toata directia si suspensia pe fata (amortizoare Bilstein b6 si toate cele 10 brate de la directie si suspensie) A mai corectat ceva dar nu prea mult. Apoi am mers si i-am facut alinierea la toate rotile dar nu a mai schimbat nimic din mersul ala balanganit. Mai am un singur pas de facut, sa schimb si pe spate tot cu toate ca sunt aproape noi dar trebuie sa-mi iasa din cap si asta ,sa stiu ca nu mai am ce sa-i schimb.

                      Asa ca pentru cei care vor sa puna roti mai late si mai joase sfatul meu este sa se gindeasca mai bine pentru ca adios comfortul pe care l-ai avut inainte.





                      Comment


                      • #12
                        Cartea masinii iti spune exact dimnsiunea jantelor si a cauciucurilor acceptate pe modelul tau, de la cea mai mica pana la cea mai mare. Pui ce ai acolo, masina merge in conditii normale, pui mai mari, o sa ai probleme. Ma gandesc ca nu de tampiti dau aia manualele de utilizare (imndiferent ca e masina de spalat, tocat carne, transport)
                        Legat de schimbatul bratelor, unul din colegi a pus ceva de genul " BILSTEIN". Ce e asta? Am vazut si ulei si placute cu numele asta :-)
                        Va si mirati ca schimbati piesele in fiecare an :-)

                        Comment


                        • #13
                          De cand am luat masina(3,5 ani) am pus anvelope 215/55/16.Nu am schimbat nimic la articulatii,masina nu simte denivelarile aproape deloc.Nu voi schimba marimea anvelopelor niciodata !Masina nu este pentru "tuning show"

                          Comment


                          • #14
                            Eu am 205/55/16 si sunt foarte multumit!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by razvan_gavan View Post
                              Dupa ce-am mai sapat un pic, am descoperit niste poze.

                              Totusi, pot pune dimensiunea asta de cauciucuri? 225/40/18?
                              Nu stiu daca suspensia se fabrica se preteaza la dimensiunile astea.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF