Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Servodirectia merge greu:(

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Servodirectia merge greu:(

    Salut, am un c180 sport-coupe din 2002.
    Servodirectia merge putin mai greu ca la altele, deci acum dupa ce am mers cu un c200 din 2002 si un ford mondeo din 2001, chiar i-mi dau seama ca servodirectia la mine merge mai greu.
    Am luat masina in decembrie la 127000km de la un francez care facuse 4000km cu ea in RO, eu sunt primul proprietar in RO si am facut 5000km cu ea, i-am facut revizia la reprezentanta acum 3500km.....cu alte cuvinte avand in vedere tote cele spuse mai sus....e o masina ingrijita, dar oare de ce se comporta asa servo?
    Merge mai greu ca la celelalte pe care le-am condus, deci chiar se simte, nu e ca alea fara servo dar nici ca alea cu servo, dak ma intelegeti
    Astept parerile voastre...
    Multumesc!

  • #2
    Verifica uleiul din pompa de servodirectie. E posibil ca chiar si pompa sa fie moarta daca a mers mult timp fara ulei.
    Last edited by florineasca; 05-15-2008, 18:06 PM.

    Comment


    • #3
      Compar-o cu un model asemanator - daca se poate identic. Pot fi diferente mari intre marci. Conteaza f mult unghiul volanului si unghiul de atac al mainilor pe volan. Daca e diferenta mare intre a ta si alta masina dar acelasi model atunci intr-adevar e o problema. Atunci verifica in primul rand daca ai ulei in instalatie si mai ales sa fie un lichid compatibil.
      Stop accidentelor!
      Viata are prioritate!

      Comment


      • #4
        da o privire aici

        Comment


        • #5
          Daca la bracaj nu face zgomot inseamna ca are ulei in instalatie.Trebuie verificata presiunea de ulei pe tur(intre pompa si caseta de directie)

          Comment


          • #6
            Originally posted by raimund View Post
            Daca la bracaj nu face zgomot inseamna ca are ulei in instalatie.Trebuie verificata presiunea de ulei pe tur(intre pompa si caseta de directie)
            Daca serva-i moarta nu e obligatoriu sa faca si zgomot daca merge greu. Vorbesc din experienta pt ca am patit-o si eu cu servodirectia.

            Comment


            • #7
              Am si eu o problema asemanatoare cu un w211, doar ca la mine e ceva mai grav, si la mine mergea servo mult mai greu fata de acum un an, cand ziceai de parca se invarte in gol volanul....
              iar de cateva luni incoace am numai probleme cu instalatia asta.. am 2 zgomote ciudatate...oricum as vira, am un huruit in volan, plus ca in prezent am un zgomot strident din zona curelei , intre 1000-1300 rpm,
              specific ca am schimbat uleiul de 2x, la pompa, iar al 2-lea zgomot cam incepe sa dispara, dar huruitul din volan incepe sa se amplifice....
              sa schimbi pompa, iti scoate din buzunar peste 20 de milioane...
              MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

              Comment


              • #8
                Originally posted by flavius89 View Post
                sa schimbi pompa, iti scoate din buzunar peste 20 de milioane...
                Stim... E scumpe rau.

                Comment


                • #9
                  am un c180 w203 bz din 2002 si lamine servodirectia merge greu, nu scoaet zgomote ciudate sau altceva dar merge mai greu ca la alte masini cu sevodirectie.
                  MB 180C Sport Coupe W203

                  Comment


                  • #10
                    m-am documentat putin
                    eu merg mult in buc cu taxiurile de la grant (de contractul firmei) si astia au f. multe mb uri, am intrebat un sofer despre servo si zicea ca recent firma a achizitonat 15 mb uri c klasse din care la 10 merge greu servodirectia si ca nu este considerat un defect.
                    MB 180C Sport Coupe W203

                    Comment


                    • #11
                      E mai greoaie directia la C decat la E, e adevarat.. dar depinde si de cauciucuri, pe o latime de 225 iti va parea mult mai grea directia decat pe 205, de exemplu... partea din fata a masinii e din proiectare mai greoaie si poate aparea o uzura pronuntata a cauciucurilor anterioare daca nu sunt aliniate perfect rotile.. iti dau un link: http://www.honestjohn.co.uk/carbycar/index.htm?md=238 Citeste acolo in special "What's Bad" si "What to Watch Out For"

                      Comment


                      • #12
                        sport_coupe08 nu ai mai postat de mult...
                        ai rezolvat ceva cu servo ?
                        vad ca esti din bucuresti, ai vrea sa ne intalinim sa comparam cele doua masini ?
                        Last edited by air_catalin; 08-25-2008, 16:00 PM.
                        MB 180C Sport Coupe W203

                        Comment


                        • #13
                          eu am o problema si mai mare. imi arunca ulei pe la pompa de servodirectie. si acum mi-a aparut eroare si la esp. cred k l-a inundat de ulei. cei de la reprezentanta cer 2300ron pt pompa cu tot cu manopera si ulei. unde ma pot duce sa ma scot mai ieftin?

                          Comment


                          • #14
                            la ori ce alt service
                            sau poate gasesti un mecanic bun care sa se priceapa nu sa-si dea cu presupusul. Oricum iti recomand sa te duci la un service totusi ca sa-ti dea si garantie la lucrare.
                            MB 180C Sport Coupe W203

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF