Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor!!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor!!!

    Am un C-class din 2001 si am si eu o problema. S-a ars balastru la xenon cu tot cu bec. Am fost la reprezentana si mi-au zis k este 2750 lei doar balastru. Exista o metoda mai ieftina. Stiti cum as putea rezolva treaba mai ieftin? Pot sa pun halogene pe ea sau alt xenon chinezarie?

  • #2
    Se gasesc balasturi mai ieftine (chiar pe codul original) pe tot Internet-ul.

    Fa-i o poza si pune-o aici, ca sa vedem ce cod are.

    Comment


    • #3
      Ma puteti ajuta? Multumesc!
      Attached Files

      Comment


      • #4
        xenon

        Nu stiu dece iti cer un pret asa mare doar pt un amarat de balast cand un set complet costa in jur de 300 de ron,uite un site de tuning de unde ai putea sa iti achizitionezi cam tot ce vrei si sincer sunt mai ieftine decat aici in spania,iti jur tuningautoaccesorii.ro.transportul la domiciliu e ieftin si nu e teapa ,sper ca ti-am fost de folos nu prea recomand service-uri reprezentante marcilor detinatoare pt ca cer un pret exorbitant si de cele mai multe ori nu rezolva nici 10 % din probleme minore fata de altele care nu sunt dedicate unei singure marci.sper ca nu te-am plictisit

        Comment


        • #5
          Pentru ca amaritul de balast e original MB,nu gunoaiele pe care le pune toata lumea...

          Comment


          • #6
            Am fost la un din asta de tuning si au ziss k nu au ce sa imi faca nu pot sa puna alt balast k nu il recunoaste si nu se aprinde ,numai sa schimb faru cu totu
            Last edited by laurrr; 01-31-2012, 14:41 PM.

            Comment


            • #7
              Salut,

              Vezi daca te coafeaza asta: http://www.ebay.co.uk/itm/BOSCH-AL-X...ht_2990wt_1350

              Omul pretinde ca e compatibil si cu *060.

              Comment


              • #8
                Din cate am aflat pana acuma ar mai merge si cu 064...celelalte sunt pt modele mai noi asa mi`au zis la reprezentanta ...nu styu ce sa fac

                Comment


                • #9




                  Sa-l porti sanatos!
                  Last edited by sigxcpu; 01-31-2012, 21:28 PM. Reason: inca una

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc! Sa vad ce pot face

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gmihai24 View Post
                      ...aici in spania,iti jur...
                      Pe la voi pe acolo in Spania nu se folosesc semne de punctuatie si majuscule? Iti jur ca in alte vremuri stateai o tura...
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        Domnului adidc

                        Daca dumneata draga domnule, 'stateai' ,mai mult la cursuri si 'faceai' un pic de gramatica in generala, poate incepeam sa ma cred cetatean spaniol.Insa dumneata draga domnule, vad ca te plictisesti acasa si nu ai ce face decat sa corectezi greselile de ortografie a colegilor nostrii de pe forum(lucru valabil pentru toti cei care fac asta) care din proprii motive <sunt obositi,plictisiti,ore tarzii,presati de timp >scriu incorect.Nu mai incerca sa faci pe dl. profesor, mai bine ne-am ajuta colegii de forum.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gmihai24 View Post
                          Daca dumneata draga domnule, 'stateai' ,mai mult la cursuri si 'faceai' un pic de gramatica in generala, poate incepeam sa ma cred cetatean spaniol.Insa dumneata draga domnule, vad ca te plictisesti acasa si nu ai ce face decat sa corectezi greselile de ortografie a colegilor nostrii de pe forum(lucru valabil pentru toti cei care fac asta) care din proprii motive <sunt obositi,plictisiti,ore tarzii,presati de timp >scriu incorect.Nu mai incerca sa faci pe dl. profesor, mai bine ne-am ajuta colegii de forum.
                          Cu riscul de a fi off topic o sa te intreb in felul urmator: daca tu ceri colegilor sfaturi gratuite pentru a scuti niste bani sau macar de a-ti usura munca si ai pretentia ca ei sa ti le dea, de ce n-ar avea si colegii pretentia de a nu-si scranti ochii prin gramatica unora? Macar atat puteti sa faceti, ca nu va costa nimic. In schimb sfaturile pe care le primim aici uneori salveaza bugetul.
                          Si nu ma refer aici la tine neaparat, ca se vede ca dupa atentionare stii sa scrii corect si poate e de inteles ca ai fost obosit sau grabit, dar sunt niste postari pe forumul asta de-ti vine sa plangi. Saracul Alexei Mateevici s-ar rasuci in mormant.
                          Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                          Comment


                          • #14
                            Uite aici un exemplu graitor, ca sa intelegi de ce unii isi mai pierd mintile cand citesc asa ceva. Omul nu cunoaste ca semne de punctuatie decat doua treimi din punctele de suspensie, singurele pe care le-a folosit. http://www.clubmercedes.ro/mecedes-c...te-t26441.html
                            Si cu asta inchei, ca nu vreau sa stric topicul omului.
                            Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                            Comment


                            • #15
                              Salut

                              Originally posted by gmihai24 View Post
                              Daca dumneata draga domnule, 'stateai' ,mai mult la cursuri si 'faceai' un pic de gramatica in generala, poate incepeam sa ma cred cetatean spaniol.Insa dumneata draga domnule, vad ca te plictisesti acasa si nu ai ce face decat sa corectezi greselile de ortografie a colegilor nostrii de pe forum(lucru valabil pentru toti cei care fac asta) care din proprii motive <sunt obositi,plictisiti,ore tarzii,presati de timp >scriu incorect.Nu mai incerca sa faci pe dl. profesor, mai bine ne-am ajuta colegii de forum.
                              Offtopic- perfectul simplu nu este gramatical gresit ci doar nerecomandat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF