Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Oglinda retrovizoare sofer

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oglinda retrovizoare sofer

    Va salut! Ieri cand am plecat de la facultate am observat ca oglinda retrovizoare din stanga a fost data peste cap ( masina este w203, la care oglinzile nu se pliaza). Fiind data peste cap, cred ca s-a rupt un suport de prindere in partea de jos, pentru ca acum sta distantata cam 1 cm in partea de jos si vibreaza cand ascult melodii cu bass sau cand turez mai tare masina. Am fost ieri la reprezentanta sa vad cat ma costa sa o repare, a venit un domn de la birouri, s-a uitat la ea, a spus ca nu isi poate da seama si ca masina trebuie bagata in service sa vada despre ce e vorba, dar ca nu au cum acum pentru ca service-ul este arhiplin si ca imi trebuie programare (numai constatarea ma costa 150 ron). Aseara am mai facut un drum de aproximativ o ora si am observat ca oglinda nu se mai incalzeste, avea picaturi de apa pe sticla si era rece complet, pe cand cea din dreapta era uscata ( si calda bineinteles). Acum intrebarea mea este: in panoul de sigurante, sigurantele pentru oglinzi sunt separate sau o siguranta pentru amandoua oglinzi ? Ma gandesc totusi ca poate s-a ars vreo siguranta si de asta nu se mai incalzeste. Am sa pun si o poza sa vedeti cum sta problema. Orice sfat este de apreciat. Numai bine va doresc!
    Attached Files

  • #2
    salut,

    mirror cover removal. this also applies to model 210 face lifted models. pre-face lift models have different latching mechanism. see separate video in my ...


    si vezi daca nu cumva este un fir rupt sau vreun conector electric desprins de la locul lui. Sfatul meu e sa incepi in a verifica lucrurile de baza, cele mai simple ( sigurantele n-ar fi primul loc unde m-as uita daca am gasit oglinda data peste cap ) take it simple. sper sa te ajute, mi-a luat fix 1 minut sa caut pe net si m-a costat departe de 150 RON

    Cu respect,

    Comment


    • #3
      Salut

      Originally posted by Roni View Post
      salut,

      mirror cover removal. this also applies to model 210 face lifted models. pre-face lift models have different latching mechanism. see separate video in my ...


      si vezi daca nu cumva este un fir rupt sau vreun conector electric desprins de la locul lui. Sfatul meu e sa incepi in a verifica lucrurile de baza, cele mai simple ( sigurantele n-ar fi primul loc unde m-as uita daca am gasit oglinda data peste cap ) take it simple. sper sa te ajute, mi-a luat fix 1 minut sa caut pe net si m-a costat departe de 150 RON

      Cu respect,
      Verifica arcul din oglinda, in mod normal el singur ar trebui sa.ti tina oglinda fixa.
      Daca ti.a dat.o peste cap verifica dupa ce scoti capacul oglinzi sa nu fie rupta vreo bucata de plastic si sa blocheze actionarea arcului.
      Sigurantele pt incalzire oglinzi sunt nr 21 si 22,se gasesc in compartimentul di stanga volanului si sunt primele doua din stanga cum te uiti la panou.
      Daca nu incalzeste verifica cablajul din oglinda.
      Last edited by dialiv; 01-27-2012, 10:19 AM.

      Comment


      • #4
        Va salut domnilor! Am incercat sa scot capacul oglinzii... nu vrea sa iasa. Pe cel din dreapta l-am scos in 15 secunde ca in filmulet, asta de la sofer nu iesa, am senzatia ca tine in ceva jos. Dupa ce dau clipsul ala cu surubelnita si incerc sa trag de capacul oglinzii, trag cu tot cu oglinda ... simt arcul cum tine. Am sesizat ceva insa: cand am umblat la oglinda mi-a dat in bord eroare de la semnalizarea din oglinda, eroare de bec ars. Am mai tras de oglinda putin si pana la urma si-a revenit. Deci tind sa cred ca de la fire nu imi merge incalzirea, dar nu pot sa scot capacul acela sa ma uit mai bine, sa verific papucii sa vad daca sunt prinsi bine. Arcul din oglinda pare ca-si face treaba, sta fix acolo, cum trebuie sa fie. O sa ii mai fac maine niste poze din mai multe unghiuri ca sa se vada mai bine.

        Comment


        • #5
          o solutie ar fi sa desfaci oglinda din dreapta si sa-i analizezi structura, sa te gandesti cam ce ar putea sa "tina". Ar trebui sa aibe un fel de grila metalica de sustinere, poate e rupta/indoita. Mie mi-au furat sticla oglinzii din dreapta si, tragand de oglinda, au rupt si fieratania in cauza. legat de acel martor, am aceeasi banuiala ca a ta. Succes

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF