Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema lumini W204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema lumini W204

    Am un C220 W204 din 2008. Am observat zilele aceastea ca seara, dupa ce incui masina, uneori ramane aprinsa pozitia de pe partea dreapta si de multe ori incepe sa palpaie. Am gasi-o aprinsa si dupa o noapte intreaga. Am si sitemul coming home/leaving home si ma gandesc ca poate are de aface cu acesta.

    S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Ceva solutii?

  • #2
    Ai montat LED-uri pt pozitie?
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Butonul de pozitii are si doua pozitii in care poti lasa aprinsa pozitia pe partea stanga sau dreapta. Nu l-ai last in pozitia pentru partea dreapta aprinsa?

      Comment


      • #4
        cl600: Nu am montat nimic, totul e stock.
        corvinarh: E pe 0 comutatorul de lumini si tind sa cred ca problema e de la comutator, pentru ca daca-l pun pe auto nu mai face faza asta. Cred ca se ating cumva contactele intre 0 si prima pozitie de parcare dupa 0, adica exact cea de pe partea dreapta.

        Comment


        • #5
          Originally posted by premieru View Post
          cl600: Nu am montat nimic, totul e stock.
          corvinarh: E pe 0 comutatorul de lumini si tind sa cred ca problema e de la comutator, pentru ca daca-l pun pe auto nu mai face faza asta. Cred ca se ating cumva contactele intre 0 si prima pozitie de parcare dupa 0, adica exact cea de pe partea dreapta.
          Aceiasi problema se manifesta si la mine de curand (180 Kompressor fabricat 2008) doar ca se aprinde slab si proiectorul de pe dreapta. Drept este ce de circa 1 saptamana unul din cele doua becuri de pozitie fata dreapta este ars. Sa fie oare asta cauza ?
          Asteptam opinii.

          Comment


          • #6
            Se aprinde cand e masina oprita si comutatorul pe 0, sau atunci cand aprinzi pozitiile?

            Comment


            • #7
              Salut,
              lasa-ne seria de caroserie,poate te ajutam.

              Comment


              • #8
                Salut

                Originally posted by premieru View Post
                Am un C220 W204 din 2008. Am observat zilele aceastea ca seara, dupa ce incui masina, uneori ramane aprinsa pozitia de pe partea dreapta si de multe ori incepe sa palpaie. Am gasi-o aprinsa si dupa o noapte intreaga. Am si sitemul coming home/leaving home si ma gandesc ca poate are de aface cu acesta.

                S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Ceva solutii?
                Verifica si Samul spate.

                Comment


                • #9
                  Sursa defectului inca nu am determinat-o insa pentru moment cred ca exista o solutie. Am pus comutatorul de lumini pe pozitia Auto si se pare ca evenimentul de aprindere a pozitiei pe partea dreapta dupa oprirea masinii nu mai apare.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am remediat problema. Cauza era comutatorul de lumini. L-am schimbat si acum merge perfect.

                    Comment


                    • #11
                      Aceeasi problema(proiector ceata dreapta mai mereu aprins) am avut-o si eu zilele astea. in cazul meu , s-a inlocuit gratuit o unitate de control la compartimentul motor,care contine nush ce relee.

                      Comment


                      • #12
                        MB: C280 W204 2008 4Matic, avangarde.
                        Am si eu o problema cu lumina de ceata de pe partea dreapta spate: nu se aprinde. Initial m-am gandit ca am ceata la stopuri numai pe partea soferului (stanga), dar dupa cate vad, trebuie sa am si pe partea dreapta. Becul in cauza se aprinde pe pozitie, dar nu trece la urmatorul nivel de aprindere, mai puternica, cand dau pe ceata. Am schimbat mufele cu pini si suportul de plastic pentru becuri, din cauza ca un fir din mufa era oxidat si topit, iar becul de ceata care are si functia de pozitie nu se mai aprindea deloc. Mufa si suportul sunt oke acum. Tot ma intreb daca chiar am ceata pe dreapta, sau e ceva legat de un circuit defect, mai complicat

                        Comment


                        • #13
                          Salutare ! Am si eu o intrebare si m-am gandit ca nu are rost sa deschid un topic nou.

                          Referitor la senzorul de lumini de pe un w204, 1.8 din 07...Pot sa fac cumva sa modific ce lumini sa-mi sa ramana aprinse pe timp de zi ? Spre exemplu la modele dupa 2011, raman aprinse doar cele de jos, de ceata, iar spatele deloc. Pot sa iau blocul de lumini de pe un model mai nou( incepand cu 2011) sau de pe E class ?

                          Comment


                          • #14
                            Problema identica si la mine,w204 din 2008,lumina parcare dreapta cu comutatorul pe 0,in auto pare ca se stinge,deja m-a lasat fara curent de cateva ori,acum ca am vazut topicul am realizat de unde este,initial banuiam alarma,dar e un viper de buna calitate,in fine,in afara de asta,se mai intampla si sa se aprinda intermitent luminile la plecare,cu comutatorul pus pe auto,initial banuiam senzorul de lumini...isi revine daca pun comutatorul pe zero si dupa pe auto,masina este cu autoleveling.Ceva timp in urma cl600 inlocuia parca blocul de lumini cu unul dupa s class daca nu gresesc,dar atunci parca se aprindeau farurile singure,in fine ,poate ne da tot el solutia,nici eu nu am leduri montate

                            Comment


                            • #15
                              Poate fi de la comutatorul lumini din bord .Trebuie inlocuit.

                              Mai poti verifica si stopurile de frana , in portbagaj placa pe care se monteaza becurile . Se topesc mufele si contactele ....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF