Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi privind achizitia pieselor de schimb

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi privind achizitia pieselor de schimb

    Astazi am fost pe deplin satisfacut cand am comandat senzorul de temperatura al lichidului de racire (C200 CDI W203) de la Auto Klass din Ploiesti. Senzorul cu pricina costa 54 de lei. Acum partea cea mai interesanta este urmatoarea: Sunasem inainte (cu oarece insistenta) o cunostinta de la parcul de dezmembrari DANCOR Ploiesti. Raspunsul a fost unul care m-a uluit. Cereau pentru senzor 100 de lei. Dupa care i-am spus ca la reprezentata este 54 si apoi s-a gandit sa mi-l lase la 50 sau sa ma duc pana acolo sa vedem ce mai poate lasa. Concluzia: DANCOR este o mare teapa si niste banditi. Mai bine ne ajutam intre noi.

  • #2
    Bine c-ai descoperit smechereala de la Dancor... E nesimtire maaaare acolo. Sunt curios daca Dan pune preturile alea (desi, la cum il stiu, a imprimat "biznisului" propriul stil).
    Oricum, de evitat baietii aia.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      De multe ori gasesti mai ieftine piesele direct de la reprezentanta decat de la magazinele de piese auto. Am patit-o la 3 piese diferite.
      Iar cateodata se merita pentru cativa lei in plus sa pui nou si original.

      Ma refer la piesele noi.

      Comment


      • #4
        E acolo un tip creol cu ochelari care habar n-are de preturi si le pune dupa cum i se nazare. Dar daca vorbesti cu Tase, preturile devin mai realiste. De doua ori am vorbit cu acelasi baiat si mi-a dat niste preturi de reprezentanta, dar Tase era langa el si a mai taiat din pret. Imi amintesc ca pentru o antena gps de E Klasse vroia sa-mi ia baiatul ala 3 mil, si i-a retezat-o scurt si taios fiind langa el: cum sa-i iei ma 3 mil pentru o antena??? Apoi catre mine: da si tu 500 de mii pe ea si fugi. Acum depinde si cum vorbesti, ca nici ei nu au cum sa stie preturile la toate piesele, dar daca ii spui tu pretul piesei noi, iti face un pret mai bun.
        Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

        Comment


        • #5
          da, si mie mi s-a intamplat acelasi lucru: am gasit piese SH la dezmembrari muuult mai scumpe decat la reprezentanta. Sfatul meu: inainte de a cumpara ceva, interesati-va cat costa la reprezentanta apoi consultati si alte magazine (cu noi ori SH)
          http://www.w204.ro

          Comment


          • #6
            Revin cu stiri calde
            Am nevoie de o piesa la turbosuflanta, mai exact iesirea din turbosuflanta care face legatura cu intrarea in intercoler.
            Am sunat la reprezentanta MB si mi-au dat un pret, 155 lei + tva si 100 lei + tva manopera de schimb. Am zis ca e scump si mai caut la magazine de piese auto, le-am lasat datele si ma suna peste ceva timp..."am gasit piesa de care spuneati, este 270 lei.".
            Mai bine mai pun 50 de lei si nu ma chinui sa o schimb eu...ca sunt multe de dat jos pe acolo.

            Concluzie: Documentativa inainte sa luati o piesa de undeva, indiferent de cum e ea..

            A...era sa uit...si nu stiu sigur daca e originala aia cu 270 lei la astia de la piese auto.

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF