Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Stergator cu probleme W202

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stergator cu probleme W202

    Am sa intru direct in subiect:
    Cand dau sa sterg parbrizul, stergatorul are un anumit movement (in poza cu negru) iar pe colturi sus are loc un fel de extensie. Ei bine la mine cred ca e desincronizat sau pur si simplu scapa manerul ala ca se extinde pe laterale jos si imi atinge caroseria (metalul)

    Am incercat sa desenez, negru e normal, iar portocaliu cum se intampla la mine (cand se extinde maneta aia)

    Ideea e ca nu face asta mereu sa zici ca e 100% desincronizat, ci pur si simplu cand are el chef (mai exact cand ploua toriential si chiar am nevoie de el).

    W202 C200
    Attached Files

  • #2
    Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu.Spune-mi daca in timpul functionarii se ingreuneaza cursa pistonului in anumite momente,este posibil sa se fi desincronizat datorita uzurii pistonului si a motorasului.este bine cand ai timp sa demontezi tot mecanismul si sa schimbi vaselina din interioarul angrenajului,deoarece fiind f veche se intareste.Apoi cu un spray degresant sa cureti toate elementele de frecare ale angrenajului.

    Ai grija cand montezi la loc ,sa pui la semne tot ce ai demontat altfel o sa ai o cursa a stergatorului neuniforma.Bafta.
    Last edited by Luxian; 05-17-2011, 21:41 PM.
    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

    Comment


    • #3
      Nu, merge de rupe, nu se intrerupe sau sa se blocheze.
      Astazi mi-a sarit stergatorul in trafic ca a plouat )
      Bine ca nu mi-a zgariat parbrizul bratul ala metalic.


      Altcineva, stie?


      PS: Astazi mi-a rupt cineva emblema de pe capota, cati nervi si ciuda aveam, doamne. Cum sa faca cineva asa ceva, la ce ii trebuie? Anyway, de unde as putea sa cumpar una? (cat mai cheap posibil) dezmembrari sau okazii?

      Comment


      • #4
        Va salut, in legatura cu emblema, una noua originala de la reprezentanta coasta 100 RON.
        Incercati pe la dezmembrari, iesiti mai ieftin.
        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

        Comment


        • #5
          Daca o si monteaza de banii aia ,merita cu varf si indesat sa dai bani pe ea.
          LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

          Comment


          • #6
            Am rezolvat cu emblema (iar montarea e usoara, poti sa o faci chiar si personal)

            Mai ramane cu stergatorul.

            Comment


            • #7
              quubex,faci referire la lama stergatorului .iese din clema bratului in timpul miscarii de setergere???
              LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

              Comment


              • #8
                Si mie mi-au rupt emblema de 2 ori...o data in spania si odata in TM...Am luat una cum este si la dube...nu stiu cum sa o explic, pe asta nu o poate lua numa cu ceva ascutit dar o rupe in toata bucati. O am de 6 luni cam asa...sa vedem cat rezista
                Pun o poza.

                Edit: aveam un prieten care avea o problema cu stergatoarele. Avea rotita aia cu zimti uzata si ii scapa stergatoru cateodata. Dar la tine e alta problema.
                Attached Files
                Last edited by lava; 06-14-2011, 09:58 AM.

                Comment


                • #9
                  Ok, am scris pe poza sper sa ma fi facut inteles.

                  Si imi .... atinge metalul (caroseria) si se indoaie lama stergatorului, iar dupa cateva miscari de genul se rupe prinderea.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    up..............?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by qubeex View Post
                      up..............?
                      salut,

                      Incearca sa te orientezi dupa slide-urile acestea. Iti arata pas cu pas ce,cum si unde trebuie sa faci. Trebuie aliniat la trei puncte de reper daca nu ma-nsel. Il scoti de pe masina, il cureti frumos, vezi ca acea roata zimtata sau alte angrenaje sa fie optime, il inchizi urmarind sa fie totul "la punct" si apoi doar il pui pe masina si il conectezi la panoul de sigurante. Poti da un search pe forum, mai sunt cateva post-uri legate de tema aceasta; unul din ele deschis chiar de mine pentru ca si eu m-am confruntat cu ceva issues la cap stergator. Succes si toate bune!

                      Comment


                      • #12
                        M-am uitat si eu peste imaginile acelea Roni,dar nu intelegi mare lucru.Eu am demontat bratul de stergator +motoras piesa cu piesa .Trebuie asezat corect bratul stergatorului pe pozitia de start ,atunci cand rotiza care angreneaza extensiile este si ea in pozitia de start.Si este f simplu fiindca daca dai capacul deoparte si dai comanda la stergator vezi exact miscarea de rotatie a angrenajului si i ti dai seama la fata locului unde este problema.
                        eu am mai descris cu lux de amanunte in alt topic aceasta problema ,daca dai search ,poate gasesti.succes.
                        LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF