Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Benzina

    Salutare,am si eu o intrebare.
    Am un C180 ,96, 180.000 km si ma macina o problema -benzina care acuma a devenit 5,1 lei si am pe cineva care imi aduce benzina de la rusi am o intrebare se merita sa pun sau nu?Ce riscuri sunt?Dauneaza la motor?
    Iubitor de Frumos!

  • #2
    Sub nici o forma. Pentru ca nu are o cifra octanica mai mare de 75. De curata, este curata. Daca nu sunteti racit, puteti pune intr-un pahar un pic din aceasta si in altul cea de 95 sau 99-100 de la noi. Mirositi si veti constata imediat diferenta. Nici macar Dacia mea veche nu o agreea.

    Comment


    • #3
      Eu am mai pus pana acuma vreo 50litri si trabea la fel de bine ,nu dadea rateuri,se accelera bine :/

      Stiam ca este de 90(sau 92)si 95 .. din peco de la ei alimenteaza.
      Iubitor de Frumos!

      Comment


      • #4
        In legatura cu benzina, depinde la ce benzina te referi, adusa din Ucraina,Rusia sau Moldova, eu personal am pus benzina din Moldova de la ''Petrom'' 95..am stat vreo 3 saptamani acolo si m am alimentat numai de la Petrom si nu am simtit nici o diferenta masina tot la fel se comporta, din Ucraina nu am pus niciodata dar multi spun ca nu e prea buna..dar acuma depinde de la ce benzinarie o ia ala care o aduce.

        Dar daca nu ai bani multi sa dai pe benzina atunci combina, pune 10l cum zici tu de la rusi si 15-20l romaneasca si vezi cum se comporta masina..

        Comment


        • #5
          Am alimentat de 2 ori de la Cernauti
          E vb ca acuma este frig si sincer imi consuma ~15 la 5 lei ce afacere e asta

          Dar asta e si problema daca dauneaza nu risc ca nu merita dupa aia..
          Iubitor de Frumos!

          Comment


          • #6
            Baga in ea linistit ca merge. Masina nu mai e la prima tinerete, stai linistit ca nu pica motorul de la benzina fie ea si un pic mai proasta.Atata timp cat ai mai bagat si nu ai vazut vreo diferenta semnificativa( ma refer la mers neregulat , rateuri , lipsa de putere, miros mai ciudat) merge fara probleme. SI un pic off topic : asa zic unii si de gaz ca face varza motorul dar mare parte e folclor.

            Comment


            • #7
              Sa nu bagi mai jos de 95!Bafta

              Comment


              • #8
                In Moldova e echivalentul a 3.5 lei litru de benzina de 95 de la Lukoil si e buna pt masinile noastre . La motorina se simte treage mai greu motorina e 3.1 lei
                in Ucraina e 3 lei benzina de 95 si mai sunt de 82 si de 85 iai nu e buna .
                Acuma sa ai siguranta sa iti da de 95.

                Comment


                • #9
                  Asta e si ironia sorti
                  Imi aducea cineva inainte cu 40 acuma a facuto 42 era buna,acuma face un coleg de al meu cernauti si aduce cu 37 ce mi se pare ieftin ,dar nu prea am incredere in el ...

                  o sa vad acuma dupa ce alimentez cum merge masina,Mai ma gandesc sa o trec si pe gaz
                  Iubitor de Frumos!

                  Comment


                  • #10
                    Am adus si yo personal benzina de la rusi da bagam numai de aia buna de 95 nu mi-a tusit odata masina nu a facut nici o figura. problema este ca au iesit zvonuri cum ca benzina de la ei e proasta si atunci toti romanii dupa ce o cumpara clar ca vor sa o incerce si incep sa le de-a turatii la motoare sa vada ei daca trage bine automat creste si consumul dupa care se aud zvonurile ca nu e buna ca se duce repede clar ca se duce mergi incet cu masina si ai sa vezi ca te tine benzina cat si cea de la noi din peco.
                    Dar nu spun nimic pentru ca am muscat-o mi-a adus un prieten niste benzina de la ucrainieni am bagat 40 de litri si am plecat pana la iasi pot sa va spun ca radauti-iasi mi-a consumat masina 15%. dupa care am pus yo cu manuta mea benzina si i-am facut consum tot radauti -iasi de 8%.
                    Aveti grija de la cine cumparati daca e benzina buna de 95 e bine daca e kkt de ala de 80 sau cine stie ce amestecaturi clar ca nu o sa fie bine. Ganditiva ca si ei au multe masini tari si v-a mai pot spune ca sunt disperati dupa mercedesuri mai ales w124. la ei ajunge un w124 intre 8.000 si 10.000 de dolari bucata.

                    Comment


                    • #11
                      Da tu esti la ~20 km ,da am vazut si eu ce masini au,mult mai pretentioase ca w202 meu din 96 ..
                      Iubitor de Frumos!

                      Comment


                      • #12
                        In Cernauti am vazut prima data acum 2 ani w220 Brabus , Bentley Continental GT , Hummer H2 limuzina , etc.Au masini calumea , si intretinute foarte foarte bine.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF