Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema ceasuri bord!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema ceasuri bord!

    Salutare la toti!Am un prieten care are un MB C180 an95 si are o problema cu ceasurile din bord mai exact cu ceasul temperatura motor si ala de benzina, deci ceasul de temperatura ii arata mereu 40 grade cateodata 60 dar ala de benzina ii arata rezervorul plin sau pe jumatate in rest ceasul de viteza si turatie merg ok.
    Eu cred ca e ceasul defect dar voi ce parere aveti?
    Multumesc!

  • #2
    Salutare, dupa descrisele de mai sus eu cred ca defect ar fi sondele din rezervor, si sonda care masoara temperatura motorului (adica al lichidului de racire).
    Totusi un tester ar zice precis care este realitatea.
    Ganditiva un pic ca aceste indicatoare indica dupa parametri unor senzori! daca senzorul zice ca este atata valoarea atunci normal ca indicatorul respectiv va indica ce dicteaza senzorul.
    Succes.
    Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
    Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

    Comment


    • #3
      A facut tester si nu ia dat nici o eroare nimik, a esit totul perfect..
      Inca ceva dupa ce da vreo 2, 3 chei ceaul de benzina isi revine dar ala de temperatura sta numai pana la 60 grade si atat.
      Last edited by sergiur2005; 12-31-2010, 17:56 PM.

      Comment


      • #4
        Chiar nimeni nici o parere??

        Comment


        • #5
          Pai e clar ca ai probleme la sonde cum a zis si colegu` mai sus.
          Fa si tu un plin vezi daca urca pana sus acu` si vezi pana unde scade ca sa sti care din sonde sunt "bolnave".
          In rest nu stiu ce sa iti zic la motor vezi tot la sonde ...sau sa nu iti fie cumva termostatu blocat...:-? .
          C220 S202
          Mercedes 4 EveR!

          Comment


          • #6
            Eu zic ca sunt contacte imperfecte in bord.Incearca sa aplici lovituri fine deasupra bordului,vezi daca isi revin ceasurile.La mine,acul de la temperatura motorului mai face figuri in sensul ca,uneori imi sare de pe 85 de grade la 110.Ii dau cate o lovitura fina si isi revine.Desigur,pot fi si sondele defecte sau si mai rau,axul acelor sa lucreze greoi.Rezolvarea bordului consta in relipirea contactelor si verificarea acestora,daca se constata ca intr-adevar problema este de contacte imperfecte.
            W202 elegance / 1.8 benzina,1993

            Comment


            • #7
              90% de vina sunt contactele de la bord. Am aceesi problema la cel de benzina in sectorul 0 - 25%. Doar uneori a mers cu o mica lovitura. Alteori dupa o accelerare puternica.

              Comment


              • #8
                Problemele care apar la indicatoarele de combustibil se datoreaza 90 % semnalului care il primesc de la sondele din rezervor la modelele mai vechi cu sonda mecanica.Cele mai noi cu senyori nu cunosc.Sondele mecanice au o gradatie metalica care tine loc de contact intre plutitor si Ţrigla Ţ de adancime,se umplu de miyerie si nu mai fac constact astfel indicatorul de la bord functioneaya iregular.
                LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                Comment


                • #9
                  Uneori, senzorii pot avea probleme. Alteori, sispemele de transforma a miscarii verticale - nivel benzina - in semnal electric. Inlocuirea cu altele noi costa ceva. Dar semnalul de la senzori la tabloul de bord se face prin cel putin 2 contacte. Mufe mama-tata. O prima operatie pe care am sugerat-o este scoaterea de 2 3 ori si recuplarea, daca arata curate. Costa mai putin. Abia apoi ma gandesc la inlocuire.

                  Comment


                  • #10
                    I-mi cer scuze pentru scrierea anagramata de mai devreme(ma refer la inlocuirea literei Z cu Y,a fost din cauza tastaturii.
                    App de indicator carburant,eu circul de 12 luni cu el asa,niciodata nu stiu cu exactitate cat carburant am in rezervor,dar alimetez in functie de km parcursi )
                    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                    Comment


                    • #11
                      Un posibil raspuns

                      Originally posted by calutzustudio View Post
                      I-mi cer scuze pentru scrierea anagramata de mai devreme(ma refer la inlocuirea literei Z cu Y,a fost din cauza tastaturii.
                      App de indicator carburant,eu circul de 12 luni cu el asa,niciodata nu stiu cu exactitate cat carburant am in rezervor,dar alimetez in functie de km parcursi )
                      Si eu am avut probleme cu senzorii din rezervor. Sunt 2. Se dau jos, se goleste rezervorul si se arcuiesc lamelele care calca pe circuitul imprimat (circuit sau nichelina-nu mai tin minte exact). Nu costa bani daca faci tu, dar iti trebuie o rampa mai inalta, groapa sau elevator ca sa poti lucra linistit.
                      Iti trebuie si o cheie rotunda cu 2 caneluri (speciala) sau poti improviza cu ceva confectionat.Sondele au cate un inel cam de 10 cm diametru cu filet pe exterior si caneluri in partea de jos pentru a le putea desfileta. Vezi sa nu incaleci filetul fin pe care il are fiecare inel.Sondele comunica printr-un furtun intre ele si nu iti recomand sa le dai jos de tot ci doar sa le repari.Eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o. Succes!
                      Dan

                      Comment


                      • #12
                        am si eu o problema cu ceasul care indica gradele de afara,nu imi arata absolut nimic acolo , se aprinde lumina acolo dar nu arata cate grade sunt..ce ar putea fi?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by jtm_us View Post
                          am si eu o problema cu ceasul care indica gradele de afara,nu imi arata absolut nimic acolo , se aprinde lumina acolo dar nu arata cate grade sunt..ce ar putea fi?
                          Se poate sa nu ai afisajul.
                          Este un subiect pe tema asta aici pe forum, trebuie cautat si deacolo te lamuresti cum sta treaba.
                          Succes.
                          Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                          Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                          Comment


                          • #14
                            la primavara voi rezolva si eu problema cu sondele ,daca nu o vand pana atunci,iar daca va fi nevoie ,voi apela cu incredere la Jacob ptr sonde.)
                            LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by calutzustudio View Post
                              I-mi cer scuze pentru scrierea anagramata de mai devreme(ma refer la inlocuirea literei Z cu Y,a fost din cauza tastaturii.
                              App de indicator carburant,eu circul de 12 luni cu el asa,niciodata nu stiu cu exactitate cat carburant am in rezervor,dar alimetez in functie de km parcursi )
                              De regula, indicatia acului cu aprinderea becului de semnalizare minim carburant au circuite diferite. In momentul aprinderii becului mai sunt 10-12 l iar la indicator ac minim sunt 8 l.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF