Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

posibile probleme cutie!!!cateva sfaturi daca se poate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • posibile probleme cutie!!!cateva sfaturi daca se poate

    am un mb c220 coupe 2002 automat .l-am cumparat de 6 luni si ma streseaza O problema care nush cum sai dau de cap..
    Dimineata cand plec la servici cand schimba din 1 in a 2 se aude un pacanit prin spate ca o bubuitura infundata ..sau cand schimba din a 3 in a 2 in interval a 1 km .dupa ce merg 5 km cu ia nu se mai aude .iar acuma am observat alta problema ..am mers pana la bucuresti si am prins o coada extrem de mare pe centura ..pana acolo nici o problema pe autobanda cand mam dus nimik interesant mergea struna 230 km ..fara probleme dar cand am stat la coada ...am lasato sa plece ea singura si pleca in trepidatii rau de tot ..dak o acceleram mai tare nu facea numai dak o lasam sa plece singura. m-am uitat la apa la motor era dupa 80 cand stateam la coada ..iar cand mergeam pe autobanda era 60 cam asa ...de la cine am luat masina a schimbat tot chitu in cutie...pompa tot ...io ma gandesc ca poate nu are suficient ulei in cutie si deaia se aude dimineata ca este uleiu lasat in jos si nu urca uleiu pana sus ....apoi cand merg cu ia putin nu mai face ..mam uitat si la flanse de la cutie si sunt noi si acelea .dak poate cineva sa imi dea o parere ...multumesc

  • #2
    Fa-i o diagnoza . Problemele pot aparea din mai multe cauze (ulei , electrice , mecanice ) . Pune codurile de eroare si te ajutam . Bafta .
    Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

    Comment


    • #3
      am gasit un bidon in masina cu ce ulei de cutie a bagat proprietaru inainte pe el scrie AUTOMATIC PD ..ce parere aveti???

      Comment


      • #4
        Originally posted by gabby18 View Post
        am gasit un bidon in masina cu ce ulei de cutie a bagat proprietaru inainte pe el scrie AUTOMATIC PD ..ce parere aveti???
        Parerea mea e ca trebuie sa-i faci o diagnoza iar despre ulei , mercedes este foarte strict cu uleiul recomandat pentru cutiile sale , maxim 1-2 tipuri ceva de genul MB 236.14 sau Esso LT 71141 .
        Last edited by king kong; 12-07-2010, 10:34 AM.
        Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

        Comment


        • #5
          inseamna ca uleiul care il are acuma e apa de ploaie ??

          Comment


          • #6
            Originally posted by gabby18 View Post
            inseamna ca uleiul care il are acuma e apa de ploaie ??
            Cam asa ceva . Din proprie experienta iti spun ca nu e de joaca cu aceste cutii , eventual daca te dau banii afara din casa (o reparatie se poate ridica pana la 2000 euro , asa ca .... ) tu decizi . Daca dai mai multe detalii despre masina iti pot spune exact tipul de ulei recomandat .
            Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

            Comment


            • #7
              [QUOTE=king kong;167189]Cam asa ceva . Din proprie experienta iti spun ca nu e de joaca cu aceste cutii , eventual daca te dau banii afara din casa (o reparatie se poate ridica pana la 2000 euro , asa ca .... ) tu decizi . Daca dai mai multe detalii despre masina iti pot spune exact tipul de ulei recomandat .[/QUOT


              ce detalii?

              Comment


              • #8
                Serie >wdb2037061a339361

                Comment


                • #9
                  Uleiul este ATF MB 236.14 .
                  Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                  Comment


                  • #10
                    Maestre verifica-i flansele de la cardan. Din ce povestesti tu aici problema este de la cardan. Acela vibreaza. Cutia automatica cand are pb de ulei de obicei are momente de cateva secunde cand intrerupe si nu schimba viteza , parca ar pune totul pe pauza. Dar vibratii puternice la plecarea dupa loc sau la schimbul de viteze se aude clanc(la manuale il auzi la apasarea ambreiajului daca il lansezi ceva mai rapid) sunt datorate cardanului.
                    Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                    Comment


                    • #11
                      flansele nu sunt ca leam verificat ..daca era ceva se auzeau tot timpul mie mi se aude decat dimineata cand pna schimba cutia de 4 5 ori apoi nu se mai aude

                      Comment


                      • #12
                        m/am uitat ce scrie pe bidonul ce il am in masina si are codul 236,6 castrol automatik pd ,acest ulei il am eu in cutie

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gabby18 View Post
                          m/am uitat ce scrie pe bidonul ce il am in masina si are codul 236,6 castrol automatik pd ,acest ulei il am eu in cutie
                          Din cate am citit se pare ca ai uleiul gresit in cutie. Schimba-l si schimba-i si filtru daca are, ai grija sa curga tot si pune unul original. Cel mai bine du-te pana la o reprezentanta si ei or sa iti spune ce ulei iti trebuie in functie de seria masinii. E pacat de ea se duce repede daca e de la ulei. Si daca i-ai bulit cutia doar de la dezmembrari alta ca e enorm sa o repari.Orice piesa e de oridnul zecilor de milioane.Nu te speria ca la service nu te taxeaza scump, s-ar putea nici sa nu iti ia bani pentru ca iti spun ce ulei ai nevoie, si eventual comanda-l de la ei sa ti-l si schimbe.
                          Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by gabby18 View Post
                            m/am uitat ce scrie pe bidonul ce il am in masina si are codul 236,6 castrol automatik pd ,acest ulei il am eu in cutie
                            Chiar si la alternativa Mercedes da ATF MB 236.10 sau ATF MB 236.12 deci 236.6 nu e bun . Uleiul recomandat e cel scris de mine mai sus . Mai verifica si crucile cardanice sau uleiul in diferential .
                            Last edited by king kong; 12-08-2010, 15:09 PM.
                            Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                            Comment


                            • #15
                              Si ai grija si de uleiul de la grup. S-ar putea ca cel care i-a pus uleiul gresit in CV sa fi avut inspiratia sa ii puna ceva gresit si in grup. Daca zici ca deja trosneste prin spate du-te urgent la revizie nu mai sta. Nu mai pleca cu ea deloc.
                              Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF