Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Umflaturi in vopsea - w203 - 2001

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Umflaturi in vopsea - w203 - 2001

    Salut,

    La o inspectie a masinii am observat de curand(acum 2 saptamani nu era problema) - niste umflaturi tari la atingere in vopsea la aripa din fata intr-un loc destul de ferit as zice eu, unde nu ajunge zapada, noroi etc. Pe raza cam de 1 cm, intr un colt al aripii(vezi poza atasata).

    Va rog sa imi dati o parere despre motivul pentru care ar putea sa apara asa ceva. Masina este din anul 2001 si a locuit in germania pana in anul 2009. A prins 1 iarna aici in tara, stand doar afara. 2 luni(decembrie-noiembrie) a stat acoperita cu husa auto perforata. Masina e ceruita cam la 3 luni. Ma intriga motivul. Ma gandesc ca sunt 2 solutii: vopsit in pierdere sau vopsit integral aripa.

    O sa atasez si 2 poze facute cu telefonul.
    Astept pareri, multumesc.
    Attached Files

  • #2
    Sunt ca niste bilute?Pot fi de la razele solare.Cel mai bine sa vospsesti aripa.

    Comment


    • #3
      Originally posted by aMg-SchumYCR View Post
      Sunt ca niste bilute?Pot fi de la razele solare.Cel mai bine sa vospsesti aripa.
      Da, exact ca niste bilute.. Ma intreb daca a fost vopsita inainte acolo.
      Banuiesc ca nu are de unde sa fie rugina. Presupun ca nu are nimic daca mai sta asa vreo luna.. ?

      Comment


      • #4
        Pei un prieten a avut tot asa bilute si i a aparut rugina.Cel mai bine ar fi sa duci la vopsitorie si se rezolva acolo.


        PS: Da o privire la Discutii libere => mercedes si raspunde daca sti..

        Comment


        • #5
          O sa-ti sara vopseaua ca e rugina dedesubt..O problema comuna la W203 pana la face-lift..http://www.clubmercedes.ro/probleme-...robleme+vopsea

          Comment


          • #6
            Pot pune pariu ca subt stratul de vopsea e rugina ,nu o sa vezi o masina straina care sa rugineasca de la exterior la interior daca are intacta vopseaua ( mai ales daca e cea de fabrica) toate incep de la interior spre exterior iar cand se observa acest lucru deja e posibil ca dedesubt sa fie gaura

            Comment


            • #7
              Originally posted by Claudiu View Post
              O sa-ti sara vopseaua ca e rugina dedesubt..O problema comuna la W203 pana la face-lift..http://www.clubmercedes.ro/probleme-...robleme+vopsea
              Am inteles.. asta e, masina cere intretinuta uneori mai ceva decat o femeie . Multumesc mult de tot pentru lamuriri. O sa merg la reprezentanta sa vad daca se indura sa o faca moca(desi sansele sunt undeva intre 0 si 0.0000001%). Apoi o sa merg la un profesionist de la care sunt sigur ca iasa cel putin ca la reprezentanta .
              Multumesc inca odata - sper sa ma pot revansa cu informatii, si multa liniste pe drumuri sa aveti.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                Pot pune pariu ca subt stratul de vopsea e rugina ,nu o sa vezi o masina straina care sa rugineasca de la exterior la interior daca are intacta vopseaua ( mai ales daca e cea de fabrica) toate incep de la interior spre exterior iar cand se observa acest lucru deja e posibil ca dedesubt sa fie gaura
                In cazul meu presupun ca e de la interior spre exterior, si cred/sper sa nu fie gaura. O sa aflu in curand se pare. Din nou sper sa nu creasca problema cu rugina exponential daca o mai aman o luna de zile. Multumesc frumos pentru parere.

                Comment


                • #9
                  Depinde cat de pretentios esti la aspectul exterior al masinii ,eu spre exemplu am o problema ,,vizibila " la marginea aripii spate linga bara ,am curatat locul respectiv de vopseaua umflata ,am curatat rugina cu smirghel si cu tyruginol si i-am aplicat local ( cam 25 cm patrati ( 5x5 ) un grund din comert la spray (masina e visinie iar grundul gri) ,o sa ramana asa pana o sa ii vina randul sa intre toata masina la tabla respectiv vopsit

                  Comment


                  • #10
                    Cati ani garantie da MB la w203 pentru vopsea, respectiv perforare prin ruginia? Din cate stiu eu e minim 10 ani, in concluzie te incadrezi in garantie.
                    C220 CDI, W203, Automata

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by 84FIT View Post
                      Cati ani garantie da MB la w203 pentru vopsea, respectiv perforare prin ruginia? Din cate stiu eu e minim 10 ani, in concluzie te incadrezi in garantie.
                      O sa postez luni o descriere cu reactia celor de la Autoklass Sibiu. Sper sa ma incadrez in garantie.

                      Comment


                      • #12
                        astept cu interes

                        Originally posted by Andreew View Post
                        O sa postez luni o descriere cu reactia celor de la Autoklass Sibiu. Sper sa ma incadrez in garantie.
                        Astept cu interes, pt ca si la masina mea am observat ceva de genul langa "a 3-a lampa stop" si poate solicit si eu garantia aceasta de la ei
                        Merci!
                        C220 CDI, W203, Automata

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 84FIT View Post
                          Cati ani garantie da MB la w203 pentru vopsea, respectiv perforare prin ruginia? Din cate stiu eu e minim 10 ani, in concluzie te incadrezi in garantie.
                          Mercedes da 30 de ani garantie impotriva perforarii caroseriei prin coroziune cu conditia ca din 2 in 2 ani caroseria sa fie verificata de catre reprezentanta. Deci, daca nu ati facut aceste verificari regulat, uitati de garantia respectiva.
                          Ofer servicii de diagnoza cu STAR

                          PROUD MERCEDES BENZ OWNER

                          Comment


                          • #14
                            Aceeasi problema am avut si eu!Mergi la reprezentanta,masina are 12 ani garantie la vopsea!Nu te apuca sa -i faci nimic,pentru ca eu m-am pripit am facut-o la un meseriash de cartier,vopsire partiala ,a iesit multumitor dar nu ca la reprezentanta!.O sa-ti apara pe toate aripile si pe la tivul usilor!Insista la cei de la reprezentanta pentru garantia vopselei !Sa ai bafta!

                            Comment


                            • #15
                              Update:

                              Am fost la reprezentata la Sibiu. Nu au vopsitorie omologata Mercedes, deci nu mi-o pot repara. Totusi am aflat ca pentru a-mi repara masina, trebuie sa am cartea tehnica in care sa se mentioneze ca am facut toate verificarile periodice la Mercedes. Si apoi ei trebuie sa faca poze, sa le trimita la Bucuresti pentru aprobarea reparatiei(nu e 100% sigur). Nu mi-au zis cati ani e garantia ci doar ca este valabila(am uitat sa intreb cati ani este). Astfel ca daca fac un calcul prefer sa mi-o repar personal in Sibiu decat sa fac 5 drumuri la Brasov si sa mai astept x luni de zile. Oricum nu e 100% ca o repara, si nu mai stiu unde i-am pus cartea tehnica.

                              Sunt total dezamagit ca nu au putut verifica ei in baza de date daca am toate verificarile la Mercedes. Sa fim seriosi, dar nu are rost sa ne miram, reprezentanta din Sibiu e cam varza oricum. Cine a mai fost, stie ce zic. Bafta si sper sa va tina tabla cat mai multi ani!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF