Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

SRS aprins

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SRS aprins

    Salut
    Am si eu o problema cu srs,care e aprins.Am avut un accident in spate destul de rau si airbag-urile nu au sarit.
    Stie cineva un mecanic bun in Bucuresti sa-mi pun si eu masina pe un test-er si un pret aproximativ? A mai avut cineva problema asta?

  • #2
    Salut, cel mai bine te duci la reprezentanta nu costa mai mult de 100 ron sau cam asa ceva iar in legatura cu srs aprins cred ca e vreun senzor stricat din cauza impactului sau pur si simplu o defectiune a lui(eu am spus unul dar sunt mai multi,deci unul dintre ei) o data ce pui masina pe tester o sa aflii tot .Multa bafta!
    Soferul prundent se uita si in stanga si in dreapta inainte de a trece pe ROSU

    Comment


    • #3
      Am fost la autoclass si mi-au facut testul.Mi-au gasit defectiuni la centurile din spate si la cea a soferului.Ideea e urmatarea:testerul nu le-a spus daca centura trebuie inlocuita sau e un contact inperfect de aceea trebuiesc facute investigati.Pretul acestora 10 mil.Romania tara de nesimtiti,adica dau 10 mil sa-mi faca 3 masuratori cu un aparat daca nu gasesc in alta parte o sa ma duc in germania sau austria cand am drum pe acolo.
      Pretul unei centuri originale,(nu la reprezentanta este de 280 lei) si ei vor 1000 lei sa-mi spuna daca 3 centuri sunt bune.....Inteleg ca e Mercedes si ca trebuie sa platesti dar nu se justifica asa ceva,sa va faceti o ideea,aceiasi problema la un Audi A6 dar cu o singura centura care a fost si reparata a costa la Porsche Romania 214 lei.O sa sun si la casa auto din curiozitate sa vad cat ma costa,imi puteti da vreun sfat unde sa incerc?

      Comment


      • #4
        Originally posted by cosmin_sn View Post
        Am fost la autoclass si mi-au facut testul.Mi-au gasit defectiuni la centurile din spate si la cea a soferului.Ideea e urmatarea:testerul nu le-a spus daca centura trebuie inlocuita sau e un contact inperfect de aceea trebuiesc facute investigati.Pretul acestora 10 mil.Romania tara de nesimtiti,adica dau 10 mil sa-mi faca 3 masuratori cu un aparat daca nu gasesc in alta parte o sa ma duc in germania sau austria cand am drum pe acolo.
        Pretul unei centuri originale,(nu la reprezentanta este de 280 lei) si ei vor 1000 lei sa-mi spuna daca 3 centuri sunt bune.....Inteleg ca e Mercedes si ca trebuie sa platesti dar nu se justifica asa ceva,sa va faceti o ideea,aceiasi problema la un Audi A6 dar cu o singura centura care a fost si reparata a costa la Porsche Romania 214 lei.O sa sun si la casa auto din curiozitate sa vad cat ma costa,imi puteti da vreun sfat unde sa incerc?
        Probabil ai omis sa spui cauza 'defectarii' centurilor!
        Centurile tale nu s-au stricat. Au explodat elementele pirotehnice care tensioneaza centurile in momentul impactului.

        In principiu, asigurarea este obligata sa plateasca aceste elemente chiar daca nu au sarit pernele si service-ul sa le si monteze...
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          Chiar daca schimbi centurile trebuie rescris sau schimbat si caculatorul de airbag. Se poate face/ cafe moca, te ajutam.
          Originally posted by cosmin_sn View Post
          Am fost la autoclass si mi-au facut testul.Mi-au gasit defectiuni la centurile din spate si la cea a soferului.Ideea e urmatarea:testerul nu le-a spus daca centura trebuie inlocuita sau e un contact inperfect de aceea trebuiesc facute investigati.Pretul acestora 10 mil.Romania tara de nesimtiti,adica dau 10 mil sa-mi faca 3 masuratori cu un aparat daca nu gasesc in alta parte o sa ma duc in germania sau austria cand am drum pe acolo.
          Pretul unei centuri originale,(nu la reprezentanta este de 280 lei) si ei vor 1000 lei sa-mi spuna daca 3 centuri sunt bune.....Inteleg ca e Mercedes si ca trebuie sa platesti dar nu se justifica asa ceva,sa va faceti o ideea,aceiasi problema la un Audi A6 dar cu o singura centura care a fost si reparata a costa la Porsche Romania 214 lei.O sa sun si la casa auto din curiozitate sa vad cat ma costa,imi puteti da vreun sfat unde sa incerc?

          Comment


          • #6
            Originally posted by Mercedes-cdi View Post
            Chiar daca schimbi centurile trebuie rescris sau schimbat si caculatorul de airbag. Se poate face/ cafe moca, te ajutam.
            Masina a avut srs aprins de cand am cumparat-o,stiu ca a avut un accident la care nu au sarit air bagurile tocmai pt ca era aprins srs(era doar soferul in masina).Ar fi simplu daca ar fi doar de inlocuit centurile.
            O sa te sun pentru ca in wd sunt in Constanta poate iti faci timp un pic si pt mine.Multumesc

            Comment


            • #7
              Va salut, scuzati ca ma bag si eu peste acest subiect, dar am si eu acelasi problema ca sta tot timpul SRS-ul aprins.
              Am pus masina pe tester STAR si acolo arata ca e o problema la centura de la sofer, si mai precis ca nu are impedanta masurata in Ohm care ar trebui sa fie.
              Am desfacut sa vad daca nu cum-va a explodat cartusul acela in timpul impactului, dar totul este in regula.
              Am desfacut si pe partea pasagerului si acolo este in regule.
              Am scos ambele mufe de la centuri si am masurat impeanta lor cu un aparat de masura erau de aceeasi valoare.
              Un prieten a zis sa schimb aceea bobina din mufa de la centura care este pe partea soferului.
              Voi ce ziceti de treaba asta?
              Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
              Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

              Comment


              • #8
                Si eu am patit la fel,SRS aprins de cand am cumparat masina,am fost la casa auto si au zis ca trebuiec schimbaterinderi centuri pe spate si airbag pasager cu toate ca nu e sarit,ce pot verifica?multumesc

                Comment


                • #9
                  Sint plecat de ceva timp. Cind ajung in tara poate o rezolvam.
                  Poate pe la sfirsitul lunii.
                  Originally posted by Alinf View Post
                  Si eu am patit la fel,SRS aprins de cand am cumparat masina,am fost la casa auto si au zis ca trebuiec schimbaterinderi centuri pe spate si airbag pasager cu toate ca nu e sarit,ce pot verifica?multumesc

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF