Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme indicator motorina :|

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme indicator motorina :|

    Salut!
    Am o problema cu indicatorul de motorina.
    Cand imi bag plinul imi scade acu sub jumate si totusi rezervoru e plin.
    Am inteles ca are 2 senzori de la jumatate in sus si de la jumatate in jos (unu indica ce e peste jumatate si unu sub jumatate).
    Imi pute-ti zice daca e asa si care din ei indica de la jumatate in jos si care de la jumatate in sus.
    Mentionez ca este vorba de un Mercedes C220 (95 Ps Diesel,an 97) vorba.
    Va multumesc!
    C220 S202
    Mercedes 4 EveR!

  • #2
    si cu Cul meu din 95 patesc asa, la mine doar ca nu indica bine, imi sta pe rosu desi am juma de rezervor.

    Comment


    • #3
      Si vad ca nu vrea sa ne ajute nimeni cu un sfat ...etc
      C220 S202
      Mercedes 4 EveR!

      Comment


      • #4
        Va salut, eu am un rezervor de pe o masina din asta, dar inca nu am ajuns acolo sa-l desfac sa vad exact ce si cum e.
        Ce pot sa spun precis ca rezervorul este impartit in doua compartimente si in fiecare dintre ele se afla o sonda care masoara nivelul de combustibil.
        Am sa revin cu detalii, si poze.
        Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
        Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

        Comment


        • #5
          Asta stiam ca am fost pe rampa cu ea.
          Stiu ca are 2 rezervoare si 2 sonde.
          Dar nu stiu care din ele ,cum indica.
          Mersi si poate vinzi sondele daca sunt bune,imi dai un pret .
          C220 S202
          Mercedes 4 EveR!

          Comment


          • #6
            Am reusit sa fac ceva poze cu sondele respective, din pacate nu am avaut la indemana un aparat foto performant. Din pacate nu am aflat cum functioneaza acest sistem, ma refer cand se goleste o parte din rezervor cum transfera din cealalta parte combustibilul.
            Sondele respective se pot verifica simplu cu un apart de masura, daca sunt bune sau nu.
            Eu vand sondele respective, detaliile le vorbim pe PM.
            Toate cele bune.
            Attached Files
            Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
            Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

            Comment


            • #7
              Jacob lasa-mi un nr de tel sa vb!
              C220 S202
              Mercedes 4 EveR!

              Comment


              • #8
                0744709202, asta e numarul meu.
                Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                Comment


                • #9
                  Mersi te sun maine!
                  C220 S202
                  Mercedes 4 EveR!

                  Comment


                  • #10
                    Ai vb cu taikmeu despre sonda ..noua ne trebuia pt kombi.
                    Mersi !
                    C220 S202
                    Mercedes 4 EveR!

                    Comment


                    • #11
                      Ok, nici o poblema.
                      Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                      Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                      Comment


                      • #12
                        ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare :
                        zilele trecute am ramas fara motorina desi acu indica 1sfert .motorina era inrezervor ...nu cred ca indica eronat .
                        care sa fie problema sonda sau furtunul care trage din rezervor ?
                        nu am idee p unde e pozitionata sonda din rezervor .
                        Last edited by ionutzmi; 01-01-2011, 10:37 AM.
                        Mercedes Sprinter 308d

                        Comment


                        • #13
                          Pentru cei cu probleme la indicatorul de combustibil.
                          Rezervorul la mercedes W202,W220 este impartit in 2 rezervoare mai mici ,intocmai k inima noastra.In fiecare ventricol sau rezervor exista cate o sonda,asa cum stiti ,o sonda indica de la jumatate in sus,cealalta de la jumatate in joc,acul de la combustibil.Intre aceste rezervoare exista o legatura de trecere a combustibilului dintr-o parte in alta.Daca indicatorul nu arata bine nivelul de combustibil aveti doua variante de rezolvare prin eliminare:
                          1.goliti rezervorul,desfaceti sondele si curatati contactele murdare de mazga.
                          2.verificati functionalitatea ceasului indicator(putin probabil sa se trice fiindca este mecanic).aveti nevoie de o rampa ptr acces la rezervor.

                          ATENTIE-capacul de sub bancheta spate nu este sonda de rezervor.
                          LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                          Comment


                          • #14
                            cum se va incalzi un pic vremea voi face aceasta opreatiune cu rezervoru ca imi indica aiurea iar la un sfert raman fara motorina ,
                            problema mea e ca imi vine motorina cu bule de aer pe furtune .o fi tot de la rezervor , pe furtune/conducte nu se vede umed si nu mi dau seama p udne ar putea sa traga aer.
                            Last edited by ionutzmi; 01-05-2011, 18:46 PM.
                            Mercedes Sprinter 308d

                            Comment


                            • #15
                              am auzit tot felu de pareri legate de curatatera rezervorului ...cum ca sa bag 1kg benzina la un plin d motorina si se curata rezervoru , voi ce parere aveti ? a facaut cineva asa ceva ?
                              Mercedes Sprinter 308d

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF