Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Discuri frane noi ventilate fata + vechi normale spate = ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri frane noi ventilate fata + vechi normale spate = ?

    Salut,

    Trebuie sa imi schimb discurile de frana pe fata. Vreau sa iau un set de discuri ventilate(probabil Zimmermann, dar nu are importanta).

    Intrebarea mea este: exista riscul de a cauza probleme daca aceste discuri de pe fata difera ca si brand si performanta de cele de pe spate(care probabil sunt originale Mercedes) ? Intreb pentru ca cele de pe spate par in regula si nu le-as mai schimba.

    In concluzie, se recomanda sa pun si pe spate tot noi si aceeasi firma, sau e ok sa ramana cele de pe spate vechi + astea mai performante pe fata?

    Multumesc.

  • #2
    Daca nu trebuie schimbate nu le schimba ,le schimbi doar pe cele de pe fata si gata,nu e nici un fel de problema.

    Comment


    • #3
      Si eu sunt de aceeasi parere.
      Nu are rost sa le schimbi si pe spate.
      App ai gasit discuri?
      Ceva informatii ne dai si noua?
      Preturi,marca s.a.m.d?
      Fosta: MB W202 C180 Elegance 1994
      Actuala: MB W203 C200 Kompressor Avantgarde 2002

      Comment


      • #4
        Ce masina ai ? inteleg ca vrei discuri pe fata ventilate, acelea se pun la masini puternice sau sa mergi in regim sportiv , cu accelerari mari si franari bruste, asta daca ai si unde in romania , eu zic sa pui discuri normale fata , iar daca cele de pe spate nu necesita schimbate nu vad rostul schimbarii,cel care ti a zis ca trebuie schimbate cele de pe fata nu sa uitat si la cele de pe spate ? de ce le schimbi , sunt ovalizate? vezi ca cele originale de mercedes sunt undeva in jur de 150-190 ron , depinde de reprezentanta

        Comment


        • #5
          Nu am discurile ovalizate sau ceva de genul dar ma gandeam ca in cazul in care sesizeaza mecanicul ceva de genul sa ii fac un 'upgrade' sa zic asa.
          Fosta: MB W202 C180 Elegance 1994
          Actuala: MB W203 C200 Kompressor Avantgarde 2002

          Comment


          • #6
            Trebuie schimbate si etrierele de frana daca pui discuri ventilate.
            E220 cdi W210, 2001

            E320 W210, 1997
            C180 W202, 1994
            W123 200D, 1978 cu inima de W124


            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

            Comment


            • #7
              De obicei si etrierele trebuie schimbate cand pui discuri ventilate.

              Comment


              • #8
                Din fabrica masina vine cu discuri ventilate pe fata si discuri simple pe spate.

                Daca pui discuri ventilate de dimensiunile celor originale nu trebuie sa schimbi nimic. Daca iti pui discuri cu perforatii (pentru performante mai bune), atunci trebuie sa schimbi si etrierii (poate se potrivesc si cei originali, dar eu zic ca ai nevoie de etrieri mai solizi).

                Cu privire la discurile Zimmerman, citeste topicul mai vechi pe tema asta!

                Nu cred ca are legatura ce marca de discuri pui pe fata si daca e la fel si pe spate. Plus ca nu cred ca are rost sa schimbi si pe spate daca nu sunt ovalizate (trebuie doar masurata grosimea, sa fie in marja acceptata). Daca sunt doar ruginite, poti incerca cu spray pentru frana, si eventual doar placute noi.

                PS: discuri ventilate are si loganul diesel, nu trebuie confundate cu cele cu perforatii.
                Last edited by Luxian; 03-16-2010, 09:55 AM.
                ...

                Comment


                • #9
                  Sunt foarte sigur ca se referea la discurile cu perforatii. Chiar m-am gandit sa scriu despre diferenta aceasta dar sincer mi-a fost lene .
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by olteanu_speed View Post
                    Nu am discurile ovalizate sau ceva de genul dar ma gandeam ca in cazul in care sesizeaza mecanicul ceva de genul sa ii fac un 'upgrade' sa zic asa.
                    Daca nu ai ce face cu bani ....schimba tot , nu ai spus despre ce masina este vorba?? cum am spus , astea ventilate se pun la AMG ....sau sa mergi foarte agrsiv , eu zic sa nu schimbi nimic la masina pana nu da semne de oboseala ceva

                    Comment


                    • #11
                      Ventilate la AMG ? Pana la urma la-ti incurcat pe om...si pe mine Deci ventilate pe fata sunt discuri care majoritatea masinilor le au incepand cu anii *90 si de la 80 CP.(nu trebuie sa fie AMG) Nu e nevoie de schimbat nici un etrier fiindca asa sunt din fabrica. (neimportant ce marca de discuri pui)
                      Perforate (cu gauri in plus pe suprafata de franare) insa tot ventilate sunt, de la Zimmermann sau EBC si se numesc discuri sport...Exista si de la ATE cu ceva zgarieturi rotunde pe ele. Nici la astea nu trebuie schimbat etrierul fiindca marimea ramane aceeasi. Poate daca vrei si placute sport care sunt tot de la firmele astea.
                      In ce priveste Zimmermann, am citit link-ul de mai sus si e corect...insa treaba e invechita...intre timp au calitate buna. Am montat cateva sute in ultimul timp si nu am avut reclamatii...ma refer la cele normale (ventilate si masive) nu la cele sport.Cele sport le voi testa pe rabla mea Brembo sunt ceva de fitze , ATE si Textar sunt foarte bune. In ce priveste schimbatul ,schimbi ce e tocit...daca discurile sunt bune nu ai treaba sa le schimbi. In general nu se schimba discul fara placute...dar invers da. Iar daca ai prea multi bani vii in Germania la reprezentanta Mercedes ,fiindca aici nu mai schimba plcute fara discuri...e moda cea mai noua ca sa isi piarda clientii

                      Comment


                      • #12
                        Ai dreptate , nu m am exprimat eu bine , oricum nu vad sensul de a pune

                        Comment


                        • #13
                          update

                          Salut tuturor,
                          Va multumesc pentru raspunsurile voastre, insa din pacate am fost plecat si nu am reusit sa mai ajung pe forum. O sa incerc sa raspund la toata lumea .

                          Originally posted by olteanu_speed View Post
                          App ai gasit discuri? Ceva informatii ne dai si noua? Preturi,marca s.a.m.d?
                          Am filat niste EBC Brakes, promit sa postez aici poze cu rezultatele + preturi.

                          Originally posted by pomelo View Post
                          Ce masina ai ? inteleg ca vrei discuri pe fata ventilate, acelea se pun la masini puternice sau sa mergi in regim sportiv , cu accelerari mari si franari bruste, asta daca ai si unde in romania , eu zic sa pui discuri normale fata
                          De ce vreau ?
                          In primul rand am observat notiunea de "discuri perforate". Ok perforate sa fie, eu le vreau pentru aspect si nu m-ar deranja si pentru performanta. De ce zic asta ? Pentru ca merg mult pe drum intins si sunt nevoit sa franez de la 160-170, 200, 220 etc. Nu este nevoie de frane ca pentru o masina de 300cp, corect, dar daca e posibil sa primesc un plus de performanta, atunci nu refuz.

                          Originally posted by hallowman View Post
                          De obicei si etrierele trebuie schimbate cand pui discuri ventilate.
                          Originally posted by adidc View Post
                          Trebuie schimbate si etrierele de frana daca pui discuri ventilate.
                          Originally posted by Luxian View Post
                          Daca iti pui discuri cu perforatii (pentru performante mai bune), atunci trebuie sa schimbi si etrierii (poate se potrivesc si cei originali, dar eu zic ca ai nevoie de etrieri mai solizi).

                          Ok.. cred ca am prins ideea si o sa vad cat vor creste costurile. Indiferent ca merg pe varianta discuri perforate+etrieri+placute sau discuri normale+placute, voi reveni cu costurile facute si poate vreo 2 poze.

                          Daca trebuie schimbati si etrierii atunci probabil costurile vor fi aproape duble ..Probabil.

                          In orice caz, va multumesc mult pentru toate lamuririle aduse.

                          Comment


                          • #14
                            Salut, eu am un w202 si am schimbat discurile pe fata ventilate, cu unele sport ventilate + gaurite, iar pe spate doar gaurite, discurile sunt zimmerman si nu am probleme cu ele, iar la frane se simte diferenta

                            Comment


                            • #15
                              Etrieri ai schimbi doar daca montezi discuri mai mari an diametru sau mai grosi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF