Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei mannol sau mobil?de ce nu mercedes ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei mannol sau mobil?de ce nu mercedes ?

    Salut , stie cineva ceva de uleiul asta MANNOL , ESTE FACUT IN GERMANIA , am intrat pe site si este bun , cel putin asa arata, vreau sa schimb mobilul 1 ca nu mai este ce a fost si caut ulei , sa n mai zic ca sunt derutat total de cei de la MB intrucat nu vad de ce ptomoveaza un ulei ca mobil 1 cand ei au uleiul lor

  • #2
    Mobil1 scrie in carte

    La mine in carte(w203) scrie Mobil1 si punct! Recomand sa folosesti ce scrie producatorul, nu untdelemn de la bunica MANNOL sau mai stiu eu ce. Daca iti faci griji de uleiul Mobil1 roaga pe cineva sa iti aduca direct din Germania si stii o treaba . Ideea e ca sa respecti de zice in carte, si nu cred ca poate cineva sa vina cu vreun argument contra la chestia asta.

    Comment


    • #3
      Mi-a placut asta cu "am intrat pe site si eset bun". Ce e bun, site-ul? Sau uleiul? Daca te gandeai la ulei... cum e bun, la gust? Cum sa iti dai seama de pe site? Iarta-ma insa.... nu fii amator, fii smart. Ia o carte serioasa si citeste. Scrie acolo ca in afara de Mobil 1 mai sunt si altii care faca lichide bune, dar americanii de la Mobil 1 sunt preferati. Daca MANNOL sunt tot nemti, e treaba lor. La Daimler nu conteaza asta.
      Unless I'm very much mistaken...

      Comment


      • #4
        De Mannol asta n-am auzit, dar oricum uleiul Mobil 1 nu mai e ca cel pe care il iei de exemplu din Germania !!

        Comment


        • #5
          [QUOTE=pianosso;120473]Mi-a placut asta cu "am intrat pe site si eset bun". Ce e bun, site-ul? Sau uleiul? Daca te gandeai la ulei... cum e bun, la gust? Cum sa iti dai seama de pe site? Iarta-ma insa.... nu fii amator, fii smart. Ia o carte serioasa si citeste. Scrie acolo ca in afara de Mobil 1 mai sunt si altii care faca lichide bune, dar americanii de la Mobil 1 sunt preferati. Daca MANNOL sunt tot nemti, e treaba lor. La Daimler nu conteaza asta.[/QUO



          Prietene,este o grseala de ortografie , iar chestia cu gustatu l nu prea tine , nu fa pe desteptul ca o sa cazi in ridicol , era o intrebare sa aflu pareri , despre asta se discuta aici nu?din cate vad nu raspunzi la cea de a 2 a intrebare se pare ca te depaseste sau nu mai vezi decat ce greseste omul cand scrie ?acolo era forba ca este siteul bine facut, nu ca ari fi uleiul bun sau ca am gustat din el , dar asta esti tu SMART, sau plin de ironie , date cu parerea despre ulei nu te da cu parerea despre oameni

          Comment


          • #6
            Originally posted by Andreew View Post
            La mine in carte(w203) scrie Mobil1 si punct! Recomand sa folosesti ce scrie producatorul, nu untdelemn de la bunica MANNOL sau mai stiu eu ce. Daca iti faci griji de uleiul Mobil1 roaga pe cineva sa iti aduca direct din Germania si stii o treaba . Ideea e ca sa respecti de zice in carte, si nu cred ca poate cineva sa vina cu vreun argument contra la chestia asta.
            Ok , am inteles ce spui tu , din cate stiu eu si cel din germania se fabrica tot in turcia , asa ca nu vad rostul de a cumpara de acolo , spune mi te rog de ce MB recomanda uleiul mobil si nu pe cel facut de ei?

            Comment


            • #7
              Originally posted by codreanu View Post
              De Mannol asta n-am auzit, dar oricum uleiul Mobil 1 nu mai e ca cel pe care il iei de exemplu din Germania !!
              De ce crezi asta ?ce te face sa crezi ca cel din germenia nu este facut in turcia?din cate stiu eu mobil a ales sa faca ulei in turcia ca este mana de lucru mai ieftina iar pana sa l fac in turcia stiu ca se face in danemarca sau ceva de genul asta

              Comment


              • #8
                Incearca ARAL 10W40 este cam singurul de la noi, made in Germany...un ulei foarte bun dupa parerea mea. Este recomandat si de Mercedes pt. tipul tau de masina.
                1994...Mercedes Benz...w202, c180
                Dragoste la prima vedere...

                http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                Comment


                • #9
                  Sauroane,inca eram in RO,adica prin 2002 si ARAL era imbuteliat pe plaiurile mioritice,cum am mai spus lucram in piese si accesorii auto.MB recomanda doar o normativa(229.3,etc)nicidecum Marci de lubrifianti.NU MAI PUNETI BOTU' LA VRAJEALA PUBLICITARA!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by DMIHNEA View Post
                    Sauroane,inca eram in RO,adica prin 2002 si ARAL era imbuteliat pe plaiurile mioritice,cum am mai spus lucram in piese si accesorii auto.MB recomanda doar o normativa(229.3,etc)nicidecum Marci de lubrifianti.NU MAI PUNETI BOTU' LA VRAJEALA PUBLICITARA!
                    Ma rog, are aprobare MB, norma 229,1...mea culpa.
                    Insa iti spun 100% ca e imbuteliat in nemtia...si e un ulei foarte bun.
                    1994...Mercedes Benz...w202, c180
                    Dragoste la prima vedere...

                    http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by DMIHNEA View Post
                      Sauroane,inca eram in RO,adica prin 2002 si ARAL era imbuteliat pe plaiurile mioritice,cum am mai spus lucram in piese si accesorii auto.MB recomanda doar o normativa(229.3,etc)nicidecum Marci de lubrifianti.NU MAI PUNETI BOTU' LA VRAJEALA PUBLICITARA!
                      Auzi , dar eu stiam ca norma asta se baga de regula la motoare care au pana in 150000km , in carte la MB 202 din 95 este 5w40(229.3) se pune iarna 20w40(229.0)vara si 10w40(229.1)asta temp mixta, acum eu am 160000 si cred ca un 10w40 merge pe la noi , mai putin iarna asta ca a fost cam friguroasa

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by sauron View Post
                        Incearca ARAL 10W40 este cam singurul de la noi, made in Germany...un ulei foarte bun dupa parerea mea. Este recomandat si de Mercedes pt. tipul tau de masina.
                        Mai este si Liqui Molly nu doar ARAL care este foarte bun ca marca de ulei si cam orice produs de la ei e bun.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by paul1983 View Post
                          Mai este si Liqui Molly nu doar ARAL care este foarte bun ca marca de ulei si cam orice produs de la ei e bun.
                          Nu te contrazic, ca nu stiu...eu folosesc Aral si sunt f. multumit.
                          1994...Mercedes Benz...w202, c180
                          Dragoste la prima vedere...

                          http://www.clubmercedes.ro/w202-merc...2.html?t=10022

                          Comment


                          • #14
                            @ Pomelo.
                            Eu asta am inteles, ca ai intrat pe site si ai constatat ca uleiul e bun. Doar e un forum despre masini iar topicul este despre uleiuri, nu despre website-uri, nu?

                            La a doua intrebare iti poate raspunde doar fabricantul pentru ca orice ar spune altcineva, tu nu vei crede din moment ce consideri ca Mobil1 nu mai e ce-a fost. Cum ajungi tu la concluzia asta??? Cum ai testat performantele fostului tau uleiului?

                            Am citit de 10 ori postul tau initial si nu am vazut nici o greseala de ortografie. Abia acum am vazut-o, dupa ce ma certi ca ma iau aiurea de tine. Poate sunt mai destept ca tine, poate nu, nu ai cum sa stii pentru ca in nici un caz nu am vrut sa dovedesc ceva.

                            In rest, daca vrei, iti trimit lista de uleiuri pentru masina ta conform normelor MB229.x. Acolo nu e promovat in mod explicit Mobil1 ci uleiurile sunt listate in ordine alfabetica. In media, Mobil1 e promovat pentru ca e cel mai bun din bransa INCA si pentru motive de marketing, evident. Esti multumit acum de raspuns?

                            P.S. Pistolul din avatar e cum Steyr Mannlicher ?
                            Last edited by pianosso; 03-06-2010, 07:15 AM.
                            Unless I'm very much mistaken...

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by pianosso View Post
                              @ Pomelo.
                              Eu asta am inteles, ca ai intrat pe site si ai constatat ca uleiul e bun. Doar e un forum despre masini iar topicul este despre uleiuri, nu despre website-uri, nu?

                              La a doua intrebare iti poate raspunde doar fabricantul pentru ca orice ar spune altcineva, tu nu vei crede din moment ce consideri ca Mobil1 nu mai e ce-a fost. Cum ajungi tu la concluzia asta??? Cum ai testat performantele fostului tau uleiului?

                              Am citit de 10 ori postul tau initial si nu am vazut nici o greseala de ortografie. Abia acum am vazut-o, dupa ce ma certi ca ma iau aiurea de tine. Poate sunt mai destept ca tine, poate nu, nu ai cum sa stii pentru ca in nici un caz nu am vrut sa dovedesc ceva.

                              In rest, daca vrei, iti trimit lista de uleiuri pentru masina ta conform normelor MB229.x. Acolo nu e promovat in mod explicit Mobil1 ci uleiurile sunt listate in ordine alfabetica. In media, Mobil1 e promovat pentru ca e cel mai bun din bransa INCA si pentru motive de marketing, evident. Esti multumit acum de raspuns?

                              P.S. Pistolul din avatar e cum Steyr Mannlicher ?
                              Da , ce sa zic ma scuzi , dar tot nu inteleg atunci , daca aici se vb despre masini , atunci uleiul asta mobil saumai stiu eu ce marca la ce se foloseste ?la gatit sau la masini, poate si tu ai dreptate cand spui ca nu am eu cum sa stiu daca mobilul a schimbat si reteta odata cu schimbarea tari de productie dar daca te pun sa cumperi o piesa fabricata in germania sau una in turcia cred ca nici nu te mai gandesti pe care sa o alegi , cam asta era si conceptia mea dar tu tot dai in mine , metaforic vorbind ca acum vad ca trebuie sa si explic ca sa nu mai zici cine stie ce ca vad ca nu citesti printre randuri , sincer nu am citi voarte bine regulamentul acestui forum dar ma intreb , ccum de esti tu senior cand zici ca asta este un forum care se vb despre masini si nu despre ulei sau site -uri , eu credeam ca o masina are mai multe componente , ce fac acum daca deschid ceva nou si a si fii interesat de discuri de frana tu ma trimiti sa caut in alta parte nu pe forum sub pretextul ca aici se vb de masini ,atunci ce sa intreb ce culoare ai la masina ? sau poate nici asta nu este bine ca tu esti instare sa ma trimiti pe site-uri de vopseluri ,daa nu cred ca mai este relevant ce mai zic eu acum ca nu stiu ce intelegi tu , ideea este ca un forum dasta in general , parerea mea este facut pentru chimb de pareri si informatii ,daca nu este asa imi cer scuze

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF