Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes Benz Coupe, C300, facelift, 2019

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes Benz Coupe, C300, facelift, 2019

    Salut!

    Vineri am achizitionat un coupe C300, benzina 2.0, 258 hp, facelift, fabricatie 2019.
    Imi place foarte mult si as vrea sa si stiu mai multe despre el.
    Pana acum am condus tot un benzinar, dar BMW, E90, 2.0i cu 170 hp.
    Inainte de BMW am avut tot un Mercedes. Era un coupe c200 compresor, 1.8 benzina, 163 hp.
    De aceasta data sunt foarte incantat de acest coupe. L.am cumparat direct de la firma mama, fiind masina vreunui angajat Mercedes Benz.
    Sa va spun si ce are pe el, din cam cate stiu eu si am inteles. O sa pun si cateva poze, pentru a fi totul mai clar. O sa atasez si detaliile care deriva din seria sasiului.
    Va rog sa imi spuneti, cei care deja aveti unul la fel, pareri despre absolut tot ce v.a atras atentia. La ce sa am grija si ce anume trebuie facut pe viitor. Nu as vrea sa fac vreo prostie, pentru ca am dat pe el 42.000 euro, aici in Germania. Are garantie 2 ani la orice service Mercedes Benz, am facut si un test dive si mi s.a parut ca m.am urcat intr.un avion. Am ramas pur si simplu, masca!
    Ce parere aveti? Ce ma sfatuiti?

    Colour Selenite gray - metallic finish (992)
    Upholstery Fabric/imitation leather/microfiber - black/anthracite (651)
    Production Date 2019-09-16
    Equipment
    992 Selenite Gray - Metallic Finish
    651 Fabric/Imitation Leather/Microfiber - Black/Anthracite
    02B Operator's Manual + Service Booklet-German
    08U Mercedes-Benz Connect - Services For Vehicle Setup (HERMES)
    09U Mercedes-Benz Connect - Vehicle Monitoring (HERMES)
    14U Smartphone Integration
    15U Pre-Installation For MB-Link Smartphone Integration
    16U Apple Carplay Smartphone Integration
    17U Android Auto Smartphone Integration
    1A1 No Code Designations Currently Available
    1P6 Control Code For Sales
    218 Rear View Camera
    21A No Code Designations Currently Available
    229L Germany
    22P Lane Tracking Package
    234 Blind Spot Assist
    235 Active Parking Assist
    243 Active Lane Keeping Assist (Camera)
    249 Automatic Dimming Inside Rearview Mirror And Outside Mirrors
    255B MB-Mobilo With DSB And GGD
    258 Collision Warning System With Active Brake Application FCW-Stop
    260 Model Badge On Trunk Lid - Omission
    270 Aerial For GPS
    273 Exit Warning Assistant
    274 Telephone Antenna
    287 Through-Loading Feature
    294 Kneebag
    2A7 No Code Designations Currently Available
    2U1 Radiator Shutter
    2U8 Alternative Refrigerant
    2XXL Federal Republic Of Germany
    309 Double Cup Holder
    30P Stowage Facility Package
    332B Language Of Instrument Cluster/HU - German
    345 Rain Sensor
    351 ECall Emergency Call System
    355 Extended MBUX Functions
    357 SD Card Navigation
    362 HERMES Communications Module LTE
    367 Live Traffic Capability
    3A3 No Code Designations Currently Available
    3U1 Head Unit ECE/ROW
    413 Panoramic Sliding Sunroof/Glass Roof
    421 9-Speed Automatic Transmission
    431 Steering Wheel Gearshift Buttons/Steering Wheel Gearshift Paddles - Electroplated
    440 Cruise Control
    448 Touchpad With Controller
    464 Instrument Cluster 12.3" Diagonal
    475 Tire Pressure Monitor (TPM)
    500 Electrically Folding Exterior Mirrors
    506 Audio 20 Radio Navigation-Capable NTG5.5
    51U Headliner, Black Fabric
    56V Speed/Load Index 93Y XL+96Y XL
    580 Air-Conditioning System
    5A1 No Code Designations Currently Available
    5P6 Control Code For Sales
    5U4 Radiator Grille In Diamond Look
    611 Ambient Lighting
    628 Adaptive Highbeam Assist Plus
    642 Dynamic LED Headlamps, Right-Hand Traffic
    650A Fabric/Imitation Leather/Microfiber
    651A Fabric/Imitation Leather/Microfiber - Black/Anthracite
    665 AMG Multi-Spoke Wheels 19" With Mixed Tires
    677 AVANTGARDE/Standard Suspension
    6A2 No Code Designations Currently Available
    6P5 Sales Control Code For Code 475 Request
    70B Safety Vest - Driver
    739 Aluminium Trim
    772 AMG Styling - Front Spoiler, Side Skirts
    776 Wider Wheel Arch For AMG Wheels
    79B Pre-Installation For DAB Digital Radio Standard
    7A1 No Code Designations Currently Available
    7A5 No Code Designations Currently Available
    800 YoM 19/1
    840 Glas Dunkel Getönt
    859 Central Display Mid (9-Inch To 11.5-Inch)
    873 Left And Right Driver's Seat Heating
    875 Heated Windscreen Washer System
    876 Interior Light Package
    877 Ambient Lighting
    889 Keyless Go
    893 KEYLESS-Start
    897 Front Wireless Telephone Charging
    8U6 Assistance System Steering Wheel Control Changeover
    8U8 I-Size Marking (ISOFIX Successor)
    916 Fuel Tank With Large Capacity - Volume 1
    927 Exhaust Treatment, Euro 6 Technology
    961 Gasoline Particulate Filter
    969 COC Document For Euro6 Tech. With Reg. Cert. Part 2
    992U Selenite Gray - Metallic Finish
    998 Steuercode Umstellung WLTP Mit RDE
    A025 No Code Designations Currently Available
    A104 No Code Designations Currently Available
    AA6 POWER VARIANT UPRATED 1
    B01 48V Technology
    B09 Refrigerant Compressor With Magnetic Clutch
    B10 Fuel Tank System For EU6D Standard
    B59 Drive Program Selection Switch (AGILITY SELECT)
    B63 Engine Sound Via Speakers
    D1F No Code Designations Currently Available
    D1K No Code Designations Currently Available
    D2I No Code Designations Currently Available
    D2P No Code Designations Currently Available
    D3L No Code Designations Currently Available
    F205 MODEL SERIES 205
    FC Coupe
    G011 No Code Designations Currently Available
    GA Automatic Transmission
    HA Rear Axle
    JVF Plant Control Code
    JWB Plant Control Code
    K11 Adaptive Brake Light, Flashing
    K13 Control Code For Service Interval 25000 Km
    K27 Software Control For Unpowered In Position "D"
    K31 Noise Regulations As Per ECE R51-03
    L No Code Designations Currently Available
    L5C Supersport Steering Wheel - Leather Deep-Embossed
    M014 Engine Uprated
    M20 Displacement 2.0 Liter
    M264 Inline 4-Cylinder Spark Ignition Engine M264
    NA1 Control Code For Bremen Plant
    P29 AMG Line Interior/AMG Sport Package Interior
    P31 AMG Line Exterior/AMG Sport Package Exterior
    P44 Parking Package
    P49 MIRROR PACKAGE
    P55 Night Package
    P65 Ergonomics Package
    PZB Control Code For Sales
    R01 Summer Tyres
    R66 Run-Flat Tyres
    U01 Rear Belt Status Indicator
    U02 Belt Feeder
    U10 Front Passenger Seat With Weight Sensor
    U16 Sports Exhaust System
    U22 Lumbar Support Adjustment
    U25 Illuminated Door Sill
    U26 Floor Mats - AMG
    U60 Pedestrian Protection - Active Hood
    VL Left Front Axle Half
    VR Right Front Axle Half
    Y05 Seat Belt In Red
    Accessories
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 7 photos.

  • #2
    Se pare ca nu prea este miscare pe acest forum, dar cu toate acestea, imi mai incerc o data norocul si poate cineva in cunostinta de cauza, imi raspunde.
    Astazi am observat cred eu, o greseala in acte? Sau poate este normal sa fie asa. Nu stiu si tocmai de aceea intreb.
    La tipul de masina sau motor, ca nu stiu nici eu exact, scrie 204, in ciuda faptului ca masina este fabricatie 2019, facelift, iar in seria sasiului scrie WDD205.....
    Deci intr.un final, aceasta este un 204 sau 205?
    Ce nu am inteles eu despre aceste serii, nume sau cum le mai zice?
    Cand o sa vorbesc pe viitor cu cineva si ma intreaba ce tip am, ce ii raspund? 204 sau 205? Stiam ca 204 s.a fabricat pana prin 2014 sau 2015? A mea e fabricatie 2019. Cum e posibil sa puna la tip, 204?
    Ma ajuta cineva cu aceasta nelamurire?
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

    Comment


    • #3
      Se pare ca nu prea este miscare pe acest forum, dar cu toate acestea, imi mai incerc o data norocul si poate cineva in cunostinta de cauza, imi raspunde.
      Astazi am observat cred eu, o greseala in acte? Sau poate este normal sa fie asa. Nu stiu si tocmai de aceea intreb.
      La tipul de masina sau motor, ca nu stiu nici eu exact, scrie 204, in ciuda faptului ca masina este fabricatie 2019, facelift, iar in seria sasiului scrie WDD205.....
      Deci intr.un final, aceasta este un 204 sau 205?
      Ce nu am inteles eu despre aceste serii, nume sau cum le mai zice?
      Cand o sa vorbesc pe viitor cu cineva si ma intreaba ce tip am, ce ii raspund? 204 sau 205? Stiam ca 204 s.a fabricat pana prin 2014 sau 2015? A mea e fabricatie 2019. Cum e posibil sa puna la tip, 204?
      Ma ajuta cineva cu aceasta nelamurire?
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 1 photos.

      Comment


      • #4
        Se pare ca nu prea este miscare pe acest forum, dar cu toate acestea, imi mai incerc o data norocul si poate cineva in cunostinta de cauza, imi raspunde.
        Astazi am observat cred eu, o greseala in acte? Sau poate este normal sa fie asa. Nu stiu si tocmai de aceea intreb.
        La tipul de masina sau motor, ca nu stiu nici eu exact, scrie 204, in ciuda faptului ca masina este fabricatie 2019, facelift, iar in seria sasiului scrie WDD205.....
        Deci intr.un final, aceasta este un 204 sau 205?
        Ce nu am inteles eu despre aceste serii, nume sau cum le mai zice?
        Cand o sa vorbesc pe viitor cu cineva si ma intreaba ce tip am, ce ii raspund? 204 sau 205? Stiam ca 204 s.a fabricat pana prin 2014 sau 2015? A mea e fabricatie 2019. Cum e posibil sa puna la tip, 204?
        Ma ajuta cineva cu aceasta nelamurire?
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 1 photos.

        Comment


        • #5
          Se pare ca nu prea este miscare pe acest forum, dar cu toate acestea, imi mai incerc o data norocul si poate cineva in cunostinta de cauza, imi raspunde.
          Astazi am observat cred eu, o greseala in acte? Sau poate este normal sa fie asa. Nu stiu si tocmai de aceea intreb.
          La tipul de masina sau motor, ca nu stiu nici eu exact, scrie 204, in ciuda faptului ca masina este fabricatie 2019, facelift, iar in seria sasiului scrie WDD205.....
          Deci intr.un final, aceasta este un 204 sau 205?
          Ce nu am inteles eu despre aceste serii, nume sau cum le mai zice?
          Cand o sa vorbesc pe viitor cu cineva si ma intreaba ce tip am, ce ii raspund? 204 sau 205? Stiam ca 204 s.a fabricat pana prin 2014 sau 2015? A mea e fabricatie 2019. Cum e posibil sa puna la tip, 204?
          Ma ajuta cineva cu aceasta nelamurire?
          You do not have permission to view this gallery.
          This gallery has 1 photos.

          Comment


          • #6
            Fain forumul asta! Raspunzi o data si se posteaza de patru ori.

            Comment


            • #7
              Salut! Si la mine e la fel. Si in COC si in brief si in Cartea de identitate romaneasca.
              Tip 204, dar masina este w205.
              Last edited by vladmarcu; 10-29-2020, 14:57 PM.

              Comment


              • #8
                Originally posted by irisul View Post
                Fain forumul asta! Raspunzi o data si se posteaza de patru ori.
                Salut, forumul e fain... de postat de 4 ori se posteaza deoarece nu ai putintica rabdare, stimabile... E clar o problema , deoarece dupa ce apesi butonul de postare timpul de intarziere este de cateva secunde bune.....Din acest motiv, ai tendinta sa mai dai odata, si inca odata...Mai ales daca postezi de pe telefon e si mai lung timpul....Poate cu aceasta ocazie ne aude cine trebuie si mai regleaza putin scanteia la postare.. Stima.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  O întrebare pentru cei care ați beneficiat până acum de garanția Junge Sterne:
                  Am și eu garanția, mi-a venit și cardul și am o "mică" problemă cu chederul de la trapă. De fapt are două chedere la sistemul acela de închidere și etanșare. Mă refer la cel interior pe care se așază trapa de sticlă. Pe o porțiune de vreo 3 centimetrii este dezlipit de pe caroserie. Am încercat să bag pe acea porțiune bandă dublă adezivă, dar nu sta lipită. Pe acea porțiune este puțin deformat chederul și puțin răsucit. Nu intră apă, deocamdată, dar întrebarea este dacă se poate repara în garanție. Dacă trebuie să îmi demonteze trapa cu totul și să schimbe acel cheder sau se schimbă toată trapa din cauza acelui cheder? Pentru că se pare, banda dublă adezivă nu poate ține chederul acela pe poziție... Pentru orice problemă din timpul acestei perioade de garanție, mă pot duce la reprezentanță și trebuie totul înlocuit sau reparat fără nicio altă plată? Întreb dacă știe cineva, pentru că locuiesc în Germania, iar limba mea germană nu-i deloc bună să pot discuta toate aceste detalii cu nemții de aici...
                  Voi v-ați uitat? Chederele voastre de la turelele glisante sunt ok? Nu știu câți v-ați gândit să vă uitați pe acolo, dar totuși întreb și eu. Când o să mai cobor în garaj o să fac și câteva poze ca să înțelegeți mai bine despre ce e vorba.
                  Vă mulțumesc pentru timpul acordat!

                  Comment


                  • #10
                    Sa o folosesti sanatos! Faina masinuta. In ce priveste garantia "Junge Sterne" e o garantie extinsa, aproape ca pentru o masina noua valabila pe tot teritoriul EU si e transmisibila in cazul revanzarii autoturismului. Depinde foarte mult ce ti-a oferit vanzatorul in pachetul de garantie. Gasesti atasat formularul standard al garantiei Junge Sterne si il poti traduce cu Google Translate ca sa il intelegi mai bine. In ce priveste chederul cu pricina e zic sa te intorci la ei si sa le arati (posibil sa nu fi vazut nici ei). In ce priveste costurile reparatiei dupa cum ti-am scris si mai sus depinde foarte mult ce ti-a oferit vanzatorul in "pachet". NU UITA !!! In Germania cand cumperi o masina de la handler CU GARANTIE ai 30 zile „Rückgaberecht bei Gebrauchtwagen“ (drept de returnare pentru masini second) asa ca ii poti aminti asta si vanzatorului Sfatul meu e sa nu incepi discutia direct cu asta dar e bine de stiut. Multa bafta si multa sanatate!!!

                    MB-100-JSG_201911.pdf

                    P.S. Unde te afli in Germania? Si eu locuiesc tot in Germania.
                    Das Beste oder Nichts !!!

                    Comment


                    • #11
                      Salut!
                      Masina este luata de la reprezentanta Mercedes, iar problema cu chederul de la trapa panoramica am observat-o mai tarziu. Voiam sa stiu daca garantia acopera sau nu, pentru ca in mod normal, orice s-ar defecta, nefiind din vina ta, trebuie reparat in garantie. Nu am citit pana acum in ce consta garantia, dar imi aduc aminte ca reprezentantul de vanzari al respectivei sucursale Mercedes, mi-a spus ca orice se defecteaza, se rezolva in garantie. Sper sa fie asa.
                      Pana acum nu am fost sa intreb pentru ca nici nu se poate in perioada asta cu corona si nici germana mea nu este atat de buna. Pana la urma o sa ma duc dupa 10 ianuarie, cand iesim din carantina.


                      Locuiesc in Karlsruhe, tu?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by irisul View Post
                        Salut!
                        Masina este luata de la reprezentanta Mercedes, iar problema cu chederul de la trapa panoramica am observat-o mai tarziu. Voiam sa stiu daca garantia acopera sau nu, pentru ca in mod normal, orice s-ar defecta, nefiind din vina ta, trebuie reparat in garantie. Nu am citit pana acum in ce consta garantia, dar imi aduc aminte ca reprezentantul de vanzari al respectivei sucursale Mercedes, mi-a spus ca orice se defecteaza, se rezolva in garantie. Sper sa fie asa.
                        Pana acum nu am fost sa intreb pentru ca nici nu se poate in perioada asta cu corona si nici germana mea nu este atat de buna. Pana la urma o sa ma duc dupa 10 ianuarie, cand iesim din carantina.

                        - In cazul asta nu ar trebui sa iti faci probleme in privinta costurilor

                        Locuiesc in Karlsruhe, tu?
                        - La SUD de München (aprox 40km) in Bad Tölz un orasel mai mic la poalele Alpilor.
                        Das Beste oder Nichts !!!

                        Comment


                        • #13
                          Salutare,

                          Sa o stapanesti sanatos. Eu am un C class din 2015 luat la fel de la reprezentanta din Germania desi locuiesc in Ro. Am fost personal sa o iau de acolo.
                          Te pot ajuta cu lamuriri de garantie pentru ca am avut si eu. Tot ceea ce inseamna furtunase, garnituri etc. nu intra pe garantie Junge Sterne. Garantia asta este identica cu cea extinsa din Ro. Defapt firma raspunzatoare de garantia extinsa fie ca vorbim de cea din Ro, fie de Junge Sterne din Germania este aceeasi CarCarantie. Doar ca pentru Germania intri pe site-ul cargarantie.de, cauti un nr de telefon suni si le dai numarul de contract sau seria de sasiu si ei iti spun ce intra si ce nu pe Garantie. Vorbesc si engleza ca am sunat si eu la ei.
                          Cel mai sigur daca masina este 2019 prima inmatriculare, inca ai garantia de fabrica 2 ani deci pana in 2021, iar asta iti acopera tot, orice furtunas, orice siguranta, orice. Daca mai ai de fabrica, o rezolvi nu te va costa nimic. Daca nu, nu intra pe garantia extinsa.
                          De la ce reprezentanta ai luat-o?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bcr.costyn89 View Post
                            Salutare,

                            Sa o stapanesti sanatos. Eu am un C class din 2015 luat la fel de la reprezentanta din Germania desi locuiesc in Ro. Am fost personal sa o iau de acolo.
                            Te pot ajuta cu lamuriri de garantie pentru ca am avut si eu. Tot ceea ce inseamna furtunase, garnituri etc. nu intra pe garantie Junge Sterne. Garantia asta este identica cu cea extinsa din Ro. Defapt firma raspunzatoare de garantia extinsa fie ca vorbim de cea din Ro, fie de Junge Sterne din Germania este aceeasi CarCarantie. Doar ca pentru Germania intri pe site-ul cargarantie.de, cauti un nr de telefon suni si le dai numarul de contract sau seria de sasiu si ei iti spun ce intra si ce nu pe Garantie. Vorbesc si engleza ca am sunat si eu la ei.
                            Cel mai sigur daca masina este 2019 prima inmatriculare, inca ai garantia de fabrica 2 ani deci pana in 2021, iar asta iti acopera tot, orice furtunas, orice siguranta, orice. Daca mai ai de fabrica, o rezolvi nu te va costa nimic. Daca nu, nu intra pe garantia extinsa.
                            De la ce reprezentanta ai luat-o?
                            Am luat-o din reprezentanta Mercedes, dar nu de noua. Avea aproape 15.000 km si un proprietar anterior, care dupa spusele reprezentantului de vanzari, a fost angajat al lor.
                            Am garantia Junge Sterne, aceea de 2 ani si este valabila oriunde, cred ca in Europa.
                            Nu am inteles perfect cand ai spus ca acopera si garniturile sau nu.
                            Mi-au trimis chiar si cardul de garantie, cu numarul acela de client al garantiei.
                            Deci, te rog inca o data, acopera sau nu garantia? In mod normal aceasta garantie se transmite la noul cumparator. Deci logic ar fi sa intre si garniturile. Pana la urma este un defect de fabrica, nu i-am facut eu nimic. Multi probabil nici nu se uita pe acolo, dar eu sunt mai minutios asa si imi place sa verific orice, sa mearga totul ca uns.
                            Am de gand sa pun ai o poza cu problema, dar pana acum, de o saptamana nu am coborat in garaj. Sper ca astazi sau maine.

                            Ms. pt. raspuns si timpul acordat!

                            Comment


                            • #15
                              Garantia Junge Sterne nu acopera garnituri, chedere, reglaje de caroserie, furtunase de cauciuc. Dar pentru a fi sigur suna la CarGarantie. Si eu am avut card, mi l-au trimis in Ro prin curier.

                              For information about guarantees, guarantee documents, ordering advertising material or if you would like advice, please contact our ServiceCenter:


                              TEL +49 (0) 761 4548 260
                              E-MAIL info@cargarantie.com
                              FAX +49 (0) 761 4548 248


                              Legat de unde ai luat-o, te intrebam pentru ca in Germania exista Daimler care este efectiv reprezentanta sau fabrica (daca vrei sa cumperi actiuni de ex la Mercedes, cauti dupa Daimler) si restul de dealeri cum sunt si in Ro Tiriac, Autoklass etc.
                              Cei de la Daimler sunt muult mai ok decat ceilalti dealeri, iar in zona ta am vazut ca exista S&G dealer oficial Mercedes, nu Daimler. Am un prieten ce a luat de la Dealer oficial din Germania un C43 si avea jantele putin ovalizate, iar cei din Germania nu au recunoscut ca era de la ei (au zis ca le-a ovalizat el pe drumul Germania Romania).
                              La Daimler sunt sanse mai mici sa nu gasesti rezolvare, pe mine m-au ajutat chiar si cand ma contraziceam cu cei din Ro. Eu am luat numai de la Daimler, si C class ul din 2015 si anul asta am comandat alta tot la ei, pentru ca vreau sa o schimb. Motivul, increderea mai mare fata de restul, chiar si in Germania.
                              Dar revin la ideea din mesajul anterior. Masina ta este 2019 deci ai 2 ani Garantie de fabrica pana in 2021, depinde ce luna.
                              Te sfatuiesc sa suni la CarGarantia sa vezi daca intra pe Garantie Junge Sterne. Daca raspunsul lor este ca nu intra, poti sa mergi si sa te interesezi sa rezolvi cu acea garantie de fabrica, nu cu Junge Sterne. Pe garantia de fabrica intra tot inclusiv garnituri, chedere, orice, daca nu a expirat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF