Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intrebare istoric service din meniul masinii ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare istoric service din meniul masinii ?

    Salut tuturor !

    Am si eu w204 faceliflt. Tot incerc de cand am luat-o sa aflu ceva despre masina. Gen istoric. Am verificat seria pe diverse site-uri din ro si nu numai..contra cost..dar nu am primit vreun raport concludent.
    Din ce am inteles , se poate verifica din meniul masinii cand i s-au facut service-urile? Mi s-a spus asta si cand am luat-o si am mai citit recent aspectul asta pe diverse site-uri.Am doar 2 tuv-uri daca zic eu bine...ultimul fiind din 2016 parca.. in care sunt trecuti niste km si niste specificatii...dar...ma uit degeaba. Nu cunosc limba...
    Sper sa nu bat campii si imi cer scuze daca zic prostii...De cautat am cautat si pe ytb si pe multe alte site-uri...pe forum aici....dar recunosc ca dupa aprox 30 de pagini m-am dat batut. Am cautat si cu search...nu gasesc. Sigur imi scapa ceva...
    Asadar intrebarea mea ar fi : este posibil , eventual imi poate spune cineva cum/de unde , se poate verifica din meniul masinii ceva info legat de istoric service?
    Stiu ca cea mai buna varianta ramane mersul la reprezentata dar in vremurile astea clar nu am sanse de succes , plus ca tare mi-e ca daca ma duc ...risc sa aflu tot nimic...si platesc degeaba din nou .
    Sper sa nu deranjez cu postarea sau cu lungimea mesajului.
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Cu tester manuit de meserias te uiti la km notati in diverse sisteme: cheie, cutie, motor, dpf. Fiecare retine indexul. Daca pacalitorul de ocazie nu a fost suficient de bun apar discrepante.
    nu stiu la 204 dar la 211 meniul din bord permite stergerea sau adaugarea unor valori. Nu m as baza pe el.

    Comment


    • #3
      De ce nu te duci la Mercedes la reprezentanta si duoa seria VIN iti vor da istoricul. Dureaza 2 minute. Iti vor da tot ce s-a facut la ei, indiferent de tara. Daca vrei detalii despre cum a iesit masina din fabrica poti accesa www.datamb.com

      Comment


      • #4
        La reprezentanta in baza seriei primesti istoric DOAR in cazul in care masina a fost intretinuta in reteaua MB.
        Daca nu a vazut reprezentanta niciodata nu o sa apara istoric.

        Banuiesc ca apare pe Star , gen service A1/A2 - B2 due .

        Comment


        • #5
          Salut ,

          Multumesc frumos de raspunsuri.
          La reprezentanta nu m-as duce pt ca eu zic ca o sa platesc degeaba si acolo si nu vor avea ce info sa imi dea. Am platit diferite rapoarte de verificare ale seriei/istoricului masinii si nu am avut parte de nimic concludent.
          Dotarile masinii le stiu..am gasit diverse site-uri unde am primit aceste info.
          Pe mine personal ma nelmureste de ce mi-au zis persoane diferite ca se poate verifica istoricul service din meniul masinii.
          Oricum eu voiam aceasta informatie strict pt curiozitatea mea personala deoarece nici unul din cei cu care am mai vorbit nu crede ca cei aprox 70K care ii am..sunt ai masinii.. Eu am luat-o in toamna pe la aprox 64K si acum am vreo 72K. Din ce documente am primit...in 02.2018 avea 55k....in 06.2016 avea 43k etc.....
          Mi se pare ciudat ca nu gasesc nimic despre istoric. Nici pe carvertical..pe nicaieri...etc..
          Ma gandesc ca nu este nici un istoric online deoarece este posbilitatea sa se fi facut revizii doar la autohaus-uri?! Nu ma pricep...nu stiu daca pun intrebari pertinente sau bat campii.
          Last edited by ndrei; 05-07-2020, 12:21 PM.

          Comment


          • #6
            Istoric service, cel memorat de mașina, îl găsești în meniul Assyst și îl poți citi numai cu un sistem de diagnoză profesional. Din butoanele de pe volan, poți vedea doar următoarea revizie, tot în meniul Assyst.

            Doar ca, istoricul memorat de mașina, de cele mai multe ori este generic - adică mașina a memorat chiar daca utilizatorul a resetat intervalul de service din butoanele de pe volan ( a schimbat sau nu ceva ...devine irelevant).

            Astfel, daca faci un studiu despre cum se calculează, resetează, memorează, etc sistemul Assyst la MB, poți continua sa repeți primul post.


            Daca vrei să știi istoria reală a mașini, iei de bune mesajele primite deja mai sus.

            Poate nu faci reclamă site-urilor menționate, mai ales că la MB primești gratis, toate informațiile.

            http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


            www.mbretrofit.ro

            Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

            Comment


            • #7
              Am inteles. Multumesc frumos!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF