Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tips and tricks c-klasse

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by cl600 View Post
    Daca lasi butonul apasat pt reglarea oglinzii dreapta, cand bagi in marsarier, se lasa oglinda dreapta sa vezi bordurile.
    Cand intra frana de urgenta se aprind intermitent becurile de frana, daca e programata sa faca asta.
    Unele modele, au functia mp3 ascunsa.
    Faza cu oglinda sa se lase jos cand bag in masarier nu merge..
    W203 C180K Wetterauer Stage 1|K&N Intake|MAE Rims|H&R Spacers|CL Smoked Taillights|Llumar|Stein Springs
    E93 335i COBB V3|BBS Rims|H&R Spacers|HiFlo Gas Pump|Catless X Pipes|NGK Iridium|BMS Dual cone intake|V-max On|Performance Grills
    YFZ 450 5V|DOHC|HMF Stage 4 DynoJet|HMF Race Spec Exhaust|K&N Intake|ProTaper HandleBar|ÀDX Nerfbars|White Brothers Spacers|NGK Iridium IX Spark|Smoked Headlamps|DID Chain|ZipTie Mod
    GRAND CHEROKEE 4.0 Ironman

    Asphalt F*ck*r

    Comment


    • #47
      Originally posted by nickbal View Post
      Pai deh ma colegule... cand am spus eu ca nu se pliaza la toate nu era mai bine sa mai cauti si despre a ta decat sa te apuci sa o rupi?

      Daca la W203 exista echipari la care nu se pliaza, or fi si la W202 sau ce ai tu.

      Ce sa zic... nu te mai amarasc...

      Bafta la refacere.
      Buna! Nu am mai intrat de ceva zile pe forum si nu ti-am vazut postu inainte sa o rup. Stai relaxat ca nu ma amagesti, sau nu mai ai cum... asta este, o sa-mi fie invatatura de minte... sti vorba aia " omu cat traieste, tot invata si tot prost ramane". Numai bine!

      Comment


      • #48
        Dar ceva smecherii ptr W210 nu stiti?{in afara de inchisul geamurilor din telecomanda pe care SergiuMB mi-a dezvaluit-o deja}

        sigpic

        "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

        Comment


        • #49
          Originally posted by mircea600sel View Post
          Dar ceva smecherii ptr W210 nu stiti?{in afara de inchisul geamurilor din telecomanda pe care SergiuMB mi-a dezvaluit-o deja}
          Posteaza la sectiunea destinata si poate stiu cei de acolo.
          Mercedes W202 C180 Sport
          Mercedes W245 B180 cdi

          Comment


          • #50
            Pentru George_b: Acele mesaje pe care ti le arata sunt probabil mesaje de eroare sau informative, care le obtiii in mod normal daca conectezi masina la tester. Exista carti/programe speciale in care sunt descrise aceste mesaje si ce reprezinta ele. In cazul tau probabil acele mesaje iti indica o anumita defectiune pe sistemul de climatizare

            Comment


            • #51
              Originally posted by giuglea_dan View Post
              Pentru George_b: Acele mesaje pe care ti le arata sunt probabil mesaje de eroare sau informative, care le obtiii in mod normal daca conectezi masina la tester. Exista carti/programe speciale in care sunt descrise aceste mesaje si ce reprezinta ele. In cazul tau probabil acele mesaje iti indica o anumita defectiune pe sistemul de climatizare
              Pai nu mi le arata decat daca tin apasat tasta rest si apoi pun contactul.Iar clima merge perfect deci nu cred sa fie ceva erori.
              Mercedes W202 C180 Sport
              Mercedes W245 B180 cdi

              Comment


              • #52
                Originally posted by SergiuMB View Post
                Faza cu oglinda sa se lase jos cand bag in masarier nu merge..
                Nici la mine nu merge...

                Folositi majuscula la inceput de propozitie va rog.
                Last edited by VLADD; 12-15-2009, 21:52 PM.
                W204 C200 Kompressor

                Comment


                • #53
                  Originally posted by junior12345 View Post
                  nici la mine nu merge...
                  -> Pai aia e optiune la noi, doar la modelele americane este in pachetul de baza...

                  Folositi majuscula la inceput de propozitie va rog.
                  Last edited by VLADD; 12-15-2009, 21:52 PM.
                  Oo==oO

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by vladi_ivans View Post
                    -> pai aia e optiune la noi, doar la modelele americane este in pachetul de baza...
                    In schimb merge sa se inchida geamurile deschide daca tin apasat pe recirculare

                    Folositi majuscula la inceput de propozitie va rog.
                    Last edited by VLADD; 12-15-2009, 21:52 PM.
                    W204 C200 Kompressor

                    Comment


                    • #55
                      V-a mai zic eu una la W203, cum sa dezactivati ESP de tot doar ca se dezactiveaza si BAS si ABS, puneti contactul pe prima treapta (pana se aprinde becul de SRS in bord), mutati pe optiunea cu kilometrii parcursi si kilometrii totali ai masinii, tineti apasat pe buton de reset de ulei (buton din stanga de sus de care se regleaza si intensiatatea becurilor din interiorul masinii) circa 30 de secunde pana se aude un bipait, dupa care schimbati meniul in jos si aveti un meniu secret oarecum de unde puteti trece pe varianta "DYNAMOMETER TEST" sau ceva de genu si de "+" si "-" dati in jos si in sus si il mutati de pe "W 15 bla bla bla" pe "ON". Ca sa reveniti inapoi la situatia initiala trebuia sa intrati iarasi in acelasi meniu de unde treceti de pe "ON" inapoi pe "W 15.....". Cam atat

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Benone View Post
                        V-a mai zic eu una la W203, cum sa dezactivati ESP de tot doar ca se dezactiveaza si BAS si ABS, puneti contactul pe prima treapta (pana se aprinde becul de SRS in bord), mutati pe optiunea cu kilometrii parcursi si kilometrii totali ai masinii, tineti apasat pe buton de reset de ulei (buton din stanga de sus de care se regleaza si intensiatatea becurilor din interiorul masinii) circa 30 de secunde pana se aude un bipait, dupa care schimbati meniul in jos si aveti un meniu secret oarecum de unde puteti trece pe varianta "DYNAMOMETER TEST" sau ceva de genu si de "+" si "-" dati in jos si in sus si il mutati de pe "W 15 bla bla bla" pe "ON". Ca sa reveniti inapoi la situatia initiala trebuia sa intrati iarasi in acelasi meniu de unde treceti de pe "ON" inapoi pe "W 15.....". Cam atat
                        Foarte corect Benone, un meniu de care uitasem.
                        Multumim pentru amintire. As avea totusi o mentiune: Meniul acesta se acceseaza diferit la W203 in functie de anul de fabricatie. Nu stiu exact la ce an a aparut schimbarea dar pot sa spun ca la cele 2000 - 2001 (cazul meu), se mentine 30 de secunde acel buton, iar la cele mai se apasa de trei ori succesiv. Puteti incerca ambele variante pentru a vedea in ce caz va aflati.

                        Pun si link-uri sa se lamureasca lumea:

                        - pentru cele mai noi: http://www.youtube.com/watch?v=PT2WD-ZZUoQ
                        si in engleza: http://www.youtube.com/watch?v=m9e8CFssJPg

                        - pentru 2000 - 2001: http://www.youtube.com/watch?v=vx0nwvClTRQ
                        cu scuze pentru limba .

                        Mentionez ca eu ma aflu in cazul al doilea si la mine NU apare informatia despre tensiunea pe baterie.
                        W203 - 2001

                        Comment


                        • #57
                          Asa, ai fost mai de ajutor ca mine, ii excelenta informatia mai ales daca ne uitam pe geam si vedem cat ii de mare zapada....

                          Comment


                          • #58
                            Eu am un W203 din 2001, oare sa am si eu iesirea aia auxiliara acolo in bord? O mai are cineva? Sunt ferm convins ca la modelul mai nou este

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Benone View Post
                              Eu am un W203 din 2001, oare sa am si eu iesirea aia auxiliara acolo in bord? O mai are cineva? Sunt ferm convins ca la modelul mai nou este
                              Nu este iesire, ar trebui sa fie intrarea pentru Aux.

                              Sunt la fel de curios ca si tine, fiind tot 2001. Cineva spunea in a doaua pagina ca are asa ceva pe o masina din 2001. Oricum nu stiu cat de bine se poate auzi ce vine de pe acea intrare.
                              W203 - 2001

                              Comment


                              • #60
                                Sunt la fel de curios ca si tine, fiind tot 2001. Cineva spunea in a doaua pagina ca are asa ceva pe o masina din 2001. Oricum nu stiu cat de bine se poate auzi ce vine de pe acea intrare.[/QUOTE]

                                Nu ma prea intereseaza calitatea, doar ca eu am probleme cu cd-urile si m-ar ajuta mult intrarea AUX, n-am gasit nimic pe forumurile straine...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF