Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tips and tricks c-klasse

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fac poza cu ruleta intinsa daca nu ma credeti

    Comment


    • Nu e nevoie,am inecrcat si eu si merge.

      Comment


      • eu am un c200 din 2004 break.
        Am incercat pana acum faza cu coboratul/urcatul geamurilor din cheie mergemereu si oriunde dar de la distanta mica la frig la cald nu trebuie sa fac miscarea inainte din interior dp butoane o are memorata .. ( cu butonul de recirculare resetul la clima si au functionat toate multumesc celor care le-au descoperit.Faza cu oglinda nu mi-a mers cand bagi in mansalier.. si mufa de aux o am in torpedou ) dar noroc cu voi ca de doi ani nu mi-a dat seama ce este vazusem acolo o gaurica...dar am zis ca e ... cv de sustinere ... Multumesc ,daca cumva descopar cv sau aflu postez
        Last edited by Alexaaandru; 08-11-2012, 09:11 AM.

        Comment


        • Originally posted by dark_mind View Post
          Am descoperit cateva chestii la masina mea (W203 2006) :

          1. daca geamurile sunt lasate tineti apasat butonul de recirculare si se ridica toate geamurile
          2. inchideti masina cu cheia si tineti butoanele deschis si inchis apasate pana clipeste beculetul rosu dupa telecomanda si o sa obtineti urmatorul lucru:cand apasati pe butonul de deschis usa se va deschide doar la sofer daca mai apasati odata se deschid si celelalte usi.
          3. in torpedou in partea dreapta daca va uitati atenti o sa vedeti un cerc ce poate fi indepartat acolo se fixeaza mufa de auxiliar pentru conectare i-phone, i-pod, mp3 player conectarea se face foarte usor iar cablul se poate cumpara de la reprezentanta ( o sa revin cu poze pentru instalare)
          Am si eu un c220 w203 din 2004, classic si cand tin apasat buton de recirculare se inchide doar geamul din dreapta fata... putin ajutor?

          Comment


          • ??salut

            Originally posted by nickbal View Post
            Foarte corect Benone, un meniu de care uitasem.
            Multumim pentru amintire. As avea totusi o mentiune: Meniul acesta se acceseaza diferit la W203 in functie de anul de fabricatie. Nu stiu exact la ce an a aparut schimbarea dar pot sa spun ca la cele 2000 - 2001 (cazul meu), se mentine 30 de secunde acel buton, iar la cele mai se apasa de trei ori succesiv. Puteti incerca ambele variante pentru a vedea in ce caz va aflati.

            Pun si link-uri sa se lamureasca lumea:

            - pentru cele mai noi: http://www.youtube.com/watch?v=PT2WD-ZZUoQ
            si in engleza: http://www.youtube.com/watch?v=m9e8CFssJPg

            - pentru 2000 - 2001: http://www.youtube.com/watch?v=vx0nwvClTRQ
            cu scuze pentru limba .

            Mentionez ca eu ma aflu in cazul al doilea si la mine NU apare informatia despre tensiunea pe baterie.
            Si pentru w203 facelift nu stie nimeni???/

            Comment


            • Meniu secret la w203 facelist nu stie nimeni???((

              Comment


              • salut

                Originally posted by mariusc View Post
                Si pentru w203 facelift nu stie nimeni???/
                salut, pt varianta facelift, asa am si eu, invarti cheia pana apare srs cred, daca nu merge, pui pe ultima treapta, pae urma din butoanele de pe volan, pui pe computer sa-ti arate km parcursi in ziua respectiva si km totali, pe urma apesi butonul de reset de 3 ori, dupa care te joci din sageti, eu asa am facut, bafta

                Comment


                • Originally posted by paul1983 View Post
                  Faza cu usile functioneaza si la mine,cu recircularea nu merge
                  Buna seara,

                  care este butonul de recilculare la w203 fara climatronic?

                  multumesc anticipat
                  Team-bulding la un nivel ridicat

                  Comment


                  • Pe buton este desenata o masina si in interiorul masinii o sageata curbata ca sa zic asa sau doar o sageata curbata fara masina desenata.

                    Comment


                    • Salutare

                      Originally posted by marele_alb View Post
                      Inseamna ca am un defect la maneta, pentru ca nu blitzuie
                      -in rest merg toate functiile, care ar trebui sa le indeplineasca,

                      Multumesc,
                      Nu neaparat, nu la toate modelele poti "blitzuii" cum spui tu, ci doar schimba faza scurta si lunga, deci nu inseamna ca este ceva stricat.
                      Sper ca am fost de folos!
                      O seara placuta!

                      Comment


                      • -preluat de pe un forum de afara:

                        Mercedes Benz C Class (W204) Tips, Tricks, Features and cool stuff

                        There is an Auxiliary input port in the glovebox. If you purchased the iPod integration kit, the aux input is tucked away under the plastic cover – and can still be accessed if you unclip the cover and the menu can still be accessed via the AUDIO or DISC submenus.
                        If you have the automatic transmission, push the stick to the left and hold it there will activate the tiptronic gearset directly into a downshifted gear powerband to provide a little extra oomf to pass cars. Pushing the stick to the right side and holding it there will return you to standard automatic transmission from the tiptronic mode.
                        If you are swapping cars (or are just a little forgetful), the fuel gauge petrol tank symbol has a little arrow which points to the side of the car that the fuel filler is on.
                        Brake rotors stay at peak efficiency from feathering initiated after every 10 windshield wipes during rain.
                        Activating the window demisters will also activate side mirror heaters.
                        Headlamp cleaners activate every 10 windshield washes.
                        When the sun / Pano roof is left open on an extremely hot sunny day, the car will automatically close it (tilt position) after 30 minutes. If the car is also equipped with a rain sensor, the car will again close (tilt position) the roof as soon as the sensors detect rain. Both of these are only activated if the car is parked (ignition off).
                        The C Class has a PRE-SAFE system, which automatically closes windows, sunroof, and moves the seats, headrest and steering wheel to a more protective position (all done within milliseconds) as soon as the car senses that an accident is imminent. This is the 2nd stage of pre-safe. First stage is the passive pre-emptive measure, like ESP etc. The 3rd stage is post an accident, which automaticly shuts down the engine, cuts off fuel supply, automatically turning on the hazards lights, lowering the windows slightly and unlocking all doors.
                        Roll back assist is active for most gradient slopes in both forward and reverse gears.
                        The new W204 vent holes around the rear tail lights – these actually begin behind the rear wheels allowing hot air to escape away from the rotors and reduce both brake dust build up and the overall drag (aerodynamic friction) co-efficiency.
                        Those with the full MM COMAND system have a nice extra feature – along with the “speed dependent” volume increase, an internal microphone also monitors cabin noise and will automatically increase the volume to compensate. For a bit of fun – try this at home with a vacuum cleaner!
                        The same system also kicks in when you activate voice recognition, if the microphone detects a high white noise level, it tries to reduce the noise by lowering the air conditioner to minimum levels until voice commands have finished.
                        Leaving your headlights in Auto mode will provide a 30 second “home light” function (the parking & fog lights will remain lit when you arm or disarm your car when it is dark).
                        While listening to a CD, the music register or an MP3 track, sometimes the full title of the song playing is hidden - just press the # button on the dash and you will see the full title and the artist.
                        The * key will allow you to jump to a specific track or radio station
                        If you have previously engaged your cruise control at lets say 70mph and are off cruse control but want to reset it to your current speed, raise the cruise control lever to the up position. This will reset it to your current speed where if you pulled the lever towards you, you'll be returned to the previous set speed.
                        Automatic transmission versions have a “down hill assit” like function, where the vehicle will recognise the gradient and will provide assistance by downshifting a gear to provide more control and power to the wheels.
                        Tunnel mode is available hold down air-recirculation button for 3 seconds – this will close all windows and sunroof. Upon exiting the tunnel, holding the recirculation for an additional 3 seconds will return all windows and sunroof to previous positions.
                        The boot has an emergency release on the inside. This stays lit for 60 minutes after closing.
                        Setting your own custom “parking aid view”
                        Turn the ignition key to the on (not start) position.
                        Press the button for the exterior mirror on the front-passenger side.
                        Use adjustment buttons to adjust the exterior mirror to a position which allows you to see the rear wheel and the kerb.
                        Press memory button M and one of the arrows on adjustment button within three seconds of each other. (The parking position is stored if the exterior mirror does not move).
                        Steps to Reset the TCU.
                        Resetting the TCU will reset transmission to factory shift points and the car will 'relearn' your driving style.
                        Turn the ignition key to the on (not start) position.
                        Press the gas pedal to the floor and hold for five seconds.
                        Turn the key to the "off" position (don't remove the key), then release the gas pedal.
                        Wait at least two minutes for TCU to reset.
                        Steps to access Vehicle Data and/or Fully Disable ESP (see also Video)
                        Turn the ignition key to the on (not start) position.
                        Hold the “Phone answer” key on the steering wheel
                        Then also hold the “OK” button on the steering wheel
                        A screen will appear in the dash within 3 seconds with the submenu.
                        Steps to access hidden engineering menu
                        Turn the ignition key to the on (not start) position.
                        Hold the red “hang up telephone” button, the Hash (#) key and the one (1) key simultaneously on the centre dash for 2-5 seconds.
                        A “hidden engineering menu appears on the centre screen which allows you to see the versions of software and diagnostics information.
                        Links of interest:
                        MB online Video Magazine : http://mercedes-benz.tv/
                        Monthly MB CD – Video clips and MP3 downloads : http://www.mixed-tape.com/
                        Online/interactive C Class Manuals (searchable!) : http://www4.mercedes-benz.com/e/cars...ng/flash8.html


                        Read more: http://mbworld.org/forums/c-class-w2...#ixzz2b8UXKCxJ
                        http://www.w204.ro

                        Comment


                        • Am vandut C180-ul. Habar n-aveam cate stie sa faca. Mi-as dori un w114, dar cred ca ma intorc la un C.
                          C200 de data asta.

                          Comment


                          • Ia c220 ca are mai multi cai!

                            Comment


                            • Cad offtopic, dar ce faci cu un MB peste 163CP?!
                              Chiar am sa caut o discutie pe o tema similara.

                              Comment


                              • Senzor de ploaie

                                Buna ziua,
                                Stie cineva cum functioneaza senzorul de ploaie la C 200 din 2010 W204. Nu cred ca are asa ceva. Pe maneta de comanada a stergatoarelor am doua pozitii pentru functionare intermitenta. Senzor de lumina stiu ca are, dar nu cred ca are si senzor de ploaie !
                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF