Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Turatie indicata(rezonabila) la W202 benzina

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turatie indicata(rezonabila) la W202 benzina

    Am un W202,C200 , 2000 benzina, 100kw , instalatie GPL Stargaz
    Am o intrebare pt cei cu mai multi km si experienta ca mine,
    Cam intre ce turatii ar trebui mentinut motorul la un mers normal ,prin oras (eu circul in Cluj Napoca) ca sa fie bun si consumul dar sa fie si motorul multumit, intreb asta pt ca eu incerc sa merg cat mai putin turat, sub 2200- 2000 ture, uneori chiar la 1500.
    Astept raspunsuri, o seara faina
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

  • #2
    Turatia de cuplu maxim

    La turatia de cuplu maxim, cu o variatie de 20 % se obtine, pentru mersul in oras, un optim intre consum, performante si exploatare corespunzatoare.
    Problema mea este ca nu stiu la ce turatie se obtine cuplul maxim la motorul tau, dar gasesti in cartea tehnica a masinii.

    Comment


    • #4
      Originally posted by alc View Post
      La turatia de cuplu maxim, cu o variatie de 20 % se obtine, pentru mersul in oras, un optim intre consum, performante si exploatare corespunzatoare.
      Problema mea este ca nu stiu la ce turatie se obtine cuplul maxim la motorul tau, dar gasesti in cartea tehnica a masinii.
      Eu am un w202 cu 1.8L 90kw. La mine cuplu maxin e la 4200rpm...ceea ce ar insemna sa merg cu 100-110 cu a treia sau 65-70 cu a 2-a. Ceea ce eu unul cred ca nu e necesar si e foarte departe de consum mic.
      Cred ca ar trebui sa te incadrezi undeva la 2000 minim. Nu iti bate joc de motor, la 1500 deja forteaza si nu mai merge rotund. Trebuiue sa il simti. Mergi cu el la turatia la care suna cel mai frumos(acum depinde si cat de uzat e motorul) dar nu e bine sa ai o turatie asa mica astfel incat daca apesi acceleratia(nu sa ii dai blana, oricum la injectie nu conteaza) sa nu simta aproape deloc. Motorul trebuie sa mearga rotund si sa traga usor mosina. Daca mergi prea putin turat nu il protejezi deloc...atunci are foarte putini cai putere si e ca si cum ai pune un magarus sa traga o caruta plina cu busteni(mai ales ca w202 are o caroserie grea). La mine turatia optima e 2500 si al 2000 schimb inferior. Dar daca vrei sa pulsezi pe anumite sectoare recomand cel putin 3000. In rest schimba-i uleiul la max 13000, mai pune-i si un duralube la 80k si il protejezi indeajuns sa mergi cu el pana la 5500 fara riscuri
      Apropo... Sa il stapanesti sanatos si sa nu ai parte de incidente. Cum ti se pare ca stabilitate? Al meu e classic si mi se pare ca se inclina in curbe destul de mult dar are un grip foarte bun... am luat curbe cu 80 unde loganu franeaza la 65.
      Last edited by cristian_sladariu; 01-29-2009, 23:21 PM.
      Mercedes-Benz C180 Classic - 90KW

      Comment


      • #5
        Tot un w202 de 1,8L , 90 kw , cand merg normal schimb vitezele la 2500 rpm si tin constant la 2000 si e super ok , cand ma apuca nebuniile schimb la 6000 rpm .Modelul meu e Sport are suspensia mai rigida si garda la sol coborata si nu se inclina asa mult in curbe la 100 120 km\h sta destul de bine .
        Last edited by Lucian A; 01-29-2009, 23:49 PM.
        http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

        Comment


        • #6
          Am aceeasi masina. In general mergeam cu ea pana in 3000 in oras cu un consum de 12-13 %. Acum am zis sa o las mai usurel ca nu e concurs. Schimb la 2500 si consumul scade ceva. Inca nu stiu sa spun cu cat.
          Cum spunea colegul cuplul maxim e la 4200 rpm. Desi pare mult va spun ca intr-a 5-a pe la 160 masina nu consuma mult. In mod normal la cuplu maxim consumul e cel mai mic. Totusi avand in vdr ca e motor pe benzina e putin probabil sa mearga cineva asa in oras.
          Ca si viteza constanta e ok (de exemplu pe autostrada).
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #7
            Am inteles cam ce ati vrut sa ziceti, o sa incerc sa nu merg sub 2000,
            Masina e ok, in legatura cu stabilitatea e ok pana da de drum ud sau alunecos, acolo imi da emotii, pt ca se intoarce de spate destul de usor daca am peste 55- 60km/h in curbe un pic mai stranse.
            Eu circul mai mult pe GPL, dar se comporta bine, adevarul e ca instalatie e Strargas, montatata in Italia la un service specializat, a costat o gramada de banii, 1700Euro in 2002, dar sunt multumuit de ea, am schimat doar rampele acum vreo 8 luni
            Per total, este un model reusit si bine facut.
            Mersi de informatii, o zi placuta

            Scuze de off topic, am nevoie de un carenaj(aparatoare noroi), (dezmemrari) dreapta fata si un senzor temperatura externa, preferabil din Cluj, daca aveti careva sau stiti,scrieti va rog
            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

            Comment


            • #8
              Va salut,
              Imi spuneti va rog ce cuplu are W202, C200, Benzina, 100kw, An 1995
              -adica cati Nm/ture

              Toate cele bune.
              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #9
                Originally posted by marele_alb View Post
                Va salut,
                Imi spuneti va rog ce cuplu are W202, C200, Benzina, 100kw, An 1995
                -adica cati Nm/ture

                Toate cele bune.
                Salut!
                Cuplu maxim 190Nm/4000 RPM
                Am acelasi motor ca si tine (111.941)

                Comment


                • #10
                  Salutare tuturor!!!Masina mea este un M.B C180 ELEGANCE an 94' benzina 90Kw motor(111.920).Am si eu o mica intrebare in legatura cu turatia:e bine sa schimb viteza la 2500-3000 ture?

                  Comment


                  • #11
                    Originally posted by sergiur2005 View Post
                    Salutare tuturor!!!Masina mea este un M.B C180 ELEGANCE an 94' benzina 90Kw motor(111.920).Am si eu o mica intrebare in legatura cu turatia:e bine sa schimb viteza la 2500-3000 ture?
                    Eu asa schimb cand merg normal. Daca merg mai sport, atunci cat poate masina.

                    Comment


                    • #12
                      fas85..mersi mult pentru raspuns...mai astept pareri..

                      Comment


                      • #13
                        Salut.
                        w202,'95, benzinar, cutie manuala.

                        Undeva intre 2000 - 2500 schimb si eu si merge foarte bine, iar de consum nu stiu ce sa spun cat e de mare, dar mananca nebunia asta de masina de rupe.

                        Numai bine!...

                        Comment


                        • #14
                          Salutari, w202 din 94 C180 clasic, pana nu de mult schimbam la 2000 - 2300 , dar dupa ce am rasfoit cartea tehnica, am inceput sa o tin si sa schimb intre 2500 si 3000 de turatii. Astfel parca merge mai bine motorul si mi-a mai scazut consumul.
                          ____________
                          W 201 190D
                          W 202 C180 fosta masina

                          Comment


                          • #15
                            Se pare ca nu prea mai are interes acest topic,
                            Fierul meu merge mai bine daca il tin peste 2800 - 3000 ture,

                            Multumesc,

                            Din partea mea se poate inchide,
                            W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                            http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF