Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Care ulei este mai bun Mobil 1 sau Castrol

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Castrol si Aral fac parte amandoi din acelasi grup: BP

    E foarte posibil sa aiba mai multe in comun decat credem noi.

    Comment


    • #32
      Castrol si Aral fac parte amandoi din acelasi grup: BP

      E foarte posibil sa aiba mai multe in comun decat credem noi.

      Comment


      • #33
        @nakamura si Dacia e detinuta de Renault deci acelasi grup, aia nu inseamna ca Loganu e egal cu Fluence

        La o masina dupa 2000 daca nu are mai mult de 300000km - 400000km si nu are gaze cel mai recomadat e 5W40 daca are intre 0km - 300000km merge bine 0W40.

        Daca e mai uzat motorul mai bine 10W40 tot sintetic sa nu ai probleme cu presiunea sau daca masina e mai veche adica dupa '90 (sintetic adica facut in eprubeta NU e extras din titei).

        In nici un caz 15W40 sau alte uliuri mineral care se folosesc la dacii de 20-30 ani.

        Uleiul semi-sintetic e "Blend" maxim 30% sintetic si restul de 70% mineral, deci e mai slab decat ului sintetic si putin mai bun decat cel mineral care lasa depuneri in motor cea ce duce la o uzura mai rapida (de ce lasa un ulei mineral depuneri? pai e extras din titei care vine din pamant adica contine minerale fier, zinc, etc).

        Cine tine la motor sa puna sintetic nu conteaza Castrol, Mobil, Aral, Valvoline, ETC. Totul depinde de marketing care e mai bun.

        Sper ca am fost de ajutor.
        Last edited by uleisua; 08-27-2010, 22:06 PM.

        Comment


        • #34
          Parerea mea ca e mai bun Mobil 1.Este garantat la 30000km si eu il schimb la 15000.

          Comment


          • #35
            Salutare Dl-lor! Eu am mers pe mana lui fratemio'...el lucreaza in mecanica zi de zi. Schimba uleiuri cu zecilor de litri sptamanal. Dupa ce am reusit sa pun motorul la punct 280SE-ul meu si am ajuns la faza cu uleiul, binenteles Mobil 1 era obtiunea. Parerea lui a fost ca sa nu pun Mobil. A observat ca Mobil 15W40 nu avea viscositate dupa ce era incins motorul, mentionez; "este pistol cu apa Mobilul de la noi fata ce se gaseste prin tari straine" a mentionat el (fratele). Mi-a recomandat Valvoline s-au Repsol 15W40...momentan am pus Repsol si sunt multumit. Cine are ocazia sa verifice viscositatea dintre Mobil 1 si Repsol sa nu ezite ca ramane uimit ca si eu am ramas dupa ce am scos joja si am vazut diferenta. Mentionez: am verificat viscositatea uleiului dupa ce agregatul a ajuns la temperatura optima de lucru. Putem sa ne contrazicem zi si noapte in legatura 'care este uleiul mai bun'. Parerile sunt impartite, eu v-am povestit ce am constatat, restul ramane la alegerea dumneavoastra. Numai bine!
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • #36
              Salutare.Sunt nou pe aici am si eu un c200 cdi din 2005 cu filtru de particule.Ce ulei credeti ca s ar potrivi cel mai bine la acest tip de motor?Astept un sfat ceva.Mentionez ca masina are 148 000km

              Comment


              • #37
                In ultimul timp, am mers pe Motul. Nu e cunoscut la scara larga , dar ofera o buna protectie a motoarelor. Multi cunoscuti cu motoare de turatie au renuntat la Mobil 1 si Castrol RS in favoarea lui Motul.

                Comment


                • #38
                  Nici eu nu am auzit chestii bune despre Mobil si Castrol imbuteliate sau facute la noi, ori in Turcia.
                  Eu merg pe Liqui Moly, macar am siguranta ca vine direct in Germania, si nu este ambalat la noi.
                  Sunt multumit !
                  Il iau direct de la importator, (Limorom) si au preturi bune.
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by naka66 View Post
                    Salutare.Sunt nou pe aici am si eu un c200 cdi din 2005 cu filtru de particule.Ce ulei credeti ca s ar potrivi cel mai bine la acest tip de motor?Astept un sfat ceva.Mentionez ca masina are 148 000km

                    Mobil 1 ESP Formula M 5W40 uite aici special pentru Mercedes cu filtru de particule

                    Comment


                    • #40
                      Salutare . Am avut aceeasi dilema, cum sa obtin un ulei de calitate. Uite cum am procedat, i-am dat bani unui prieten care se ducea in Germania, mi-a luat Castrol Edge, din Germa si mi-a adus si bonul. Asta , ca sa fiu sigur ca-i luat de acolo, pretul a fost, 96 euro pt. 6litri.
                      Mai multa siguranta, nu-ti poate oferi nimeni, eu m-as mira ca si-n Germa, sa se comercializeze in magazine cunoscute uleiuri contrafacute.Nu prea cred.Mai ai varianta, sa-ti aduca cineva din State, mobil 1. , insa e voluminos, si trage la kilogram, e o idee, ma gandesc s-o incerc, am multi prieteni in State, si desigur bonul de casa in care se specifica ca-i cumparat din State.

                      Comment


                      • #41
                        Ulei SUA

                        Sunt cateva firma care importa uleiuri Mobil 1 din SUA (http://www.uleidemotor.com http://www.ulei-sua.com samd).

                        Calitatea este foarte buna si diferenta fata de CASTROL (tot din SUA) se simte.

                        Mai concret am folosit CASTROL full sintetic in motorul meu 2 ani si aveam o bataie usoara de tachet cu motorul rece sau iarna, dupa ce am trecut la Mobil 1, sunt foarte multumit, bataia a disparut si la -10'C sau cat am avut iarna trecuta. Acum folosesc ATF sintetic Mobil 1 in cutia automata si schimba perfect (la ATF CASTROL mineral se mai simtea, cu Mobil 1 vad doar pe turometru cand schimba vitezele).

                        Concluzia: Mobil 1 este mai bun decat CASTROL, cel putin la cele fabricate in SUA.
                        Last edited by MIR; 08-30-2010, 17:21 PM.
                        Aerodynamics are for people who can't build engines.
                        Enzo Ferrari

                        Comment


                        • #42
                          Buna seara, am un W203 C200 Kompressor, 208000 km...ce ulei imi recomandati?? 10 W40 este bun de la Mobil???as fi vrut Mobil1 dar nu au 10W40...

                          care este diferenta intre Mobil si Mobil1???

                          multumesc mult
                          Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                          Comment


                          • #43
                            Mobil este la fel de bun pe cat sunt o pereche de Niike fata de una originala.

                            Cu uleiurile comercializate prin .ro ne-am cam lamurit ca orice ai face tot nu sunt la fel de buna ca alea cumparate din DE sau SUA.

                            Pur si simplu riscul de a nimeri ceva contrafacut sau "imbuteliat" prin Turkia e prea mare.
                            Aerodynamics are for people who can't build engines.
                            Enzo Ferrari

                            Comment


                            • #44
                              Buna ziua.Ma scuzati ca ma avant si eu in aceasta discutie,dar am si eu o dilema. Doresc sa fac revizia masinii si trebuie sa ma orientez dupa un ulei Mobil Super 3000 x1 5w40. Am gasit pe acest site urmatorul produs http://http://sculedescule.ro/ulei-motor-mobil-super-3000-5w40-p-511.html , am sunat sa intreb unde este fabricat si mi s-a spus ca este fabricat in UE. Intreband despre tara de originie mi s-a comunicat ca ar putea fi fabricat in Italia, Franta, Olanda sau Belgia. As dori si eu un sfat daca se poate, sa ma orientez spre alta cautare sau sa il cumpar de aici. Va multumesc !

                              Comment


                              • #45
                                Daca nu s-au apucat sa il laude ca fiind fabricat in tara x sau y cred ca poti avea convingerea (90-95%) ca e de provenienta Romania; poate nu ar fi rau sa cauti oameni care macar dau impresia ca stiu ce vand;

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF