Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Numere provizorii

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Numere provizorii

    Am aflat de curand (de la o doamna de la acte auto) ca daca ai fost in RAR cu masina cu numere de Germania nu mai potzi pune apoi numere rosii de Romania in scopul evident de a lungii "boala " pana la plata taxei.

    Intrebarea mea este daca este adevarat acest lucru si daca exista vreo varianta de a fenta la Rutiera pentru a lua macar pe 30 de zile numere provizorii.

    Mentzionez ca inca nu mi-au iesit inca actele de la RAR

    Multzumesc anticipat...
    W203 - 2001

  • #2
    Nu este adevarat! E o prostie. Ala de la politie nici nu poate stii ca tu ai facut rar-ul. Poate doar daca te verifica, dar nu o face!

    Comment


    • #3
      Pentru prima data numere rosii (provizorii) pt. 30 zile poti primi indiferent daca ai fost sau nu la RAR. O a 2-a si a 3-a "tura" de numere provizorii de cate 30 de zile o poti primii in baza programarii la RAR.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        Intreb acest lucru pentru ca nu stiu daca de la RAR voi mai primii inapoi cartea de Germania. Daca o opresc aia acolo si imi dau de Romania in ALB nu stiu daca mai pot lua Numere Rosii.

        Daca imi dau inapoi si cartea de Germania (Breeful mare), banuiesc ca nu mai verifica Rutiera la RAR... Stie cineve daca imi mai dau Breef-ul?
        W203 - 2001

        Comment


        • #5
          Cu siguranta primesti inapoi Fahrzeugbrief-ul, care dealtfel este pastrat in original de cei de la "politie" atunci cand inmatriculezi masina definitiv.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            Deci daca este asa cum zici inseamna ca tot ce mai trebuie este sa nu zic nimik la Rutiera de RAR si sa fac dosarul ala de provizorii.
            Dupa ce iau provizoriile mai castig 20-25 (nu stiu cat e valabila identificarea) de zile pana la plata taxei...

            Stie cineva daca s-a prelungit valabilitatea identificarii de la 30 de zile la 60?
            W203 - 2001

            Comment


            • #7
              1. La RAR nu iti opreste nici un document.
              2. Certificatul de autenticitate (de la RAR) are valabilitate 60 de zile.
              3. Cei de la politie nu te intreaba daca ai facut Rar-ul sau nu. E dreptul tau sa iti iei nr provizorii 30 de zile, punct.

              Comment


              • #8
                Mersi mult...
                Voi incerca si va anuntz indata ce se rezolva.
                W203 - 2001

                Comment


                • #9
                  Originally posted by nickbal View Post
                  Stie cineva daca s-a prelungit valabilitatea identificarii de la 30 de zile la 60?
                  "Certificatul de autenticitate - Acest document il puteti obtine de la orice reprezentanta R.A.R. si este valabil pentru o singura inmatriculare, dar nu mai mult de 60 de zile de la data eliberarii sale." http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_...lui_--123.html
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    Exact: prima data se dau fara discutii. Stiu caz clar, Fordul pe care l-am vandut eu recent. A doua oara pe baza programarii la RAR.

                    Daca ai deja RAR-ul, ieczista o solutie, cum zice vorba: eu personal o sa trimit actele la Satu Mare si voi cere numere rosii, primele. Cam cand expira dar un pic mai repede (calculez dupa ce dau un telefon de test la RAR), sun la RAR Satu Mare sa fac programare. Mie oricum imi expira Certificatul de Autenticitate curand, am facut RAR-ul in august. Pe baza programarii, mai scot vreo doua serii de numere rosii, pentru ca la noi acolo dureaza vreo 2-3 luni cu programarile. Si uite asa sper sa ajung in ianuarie 2009 inca pe numere rosii, si (foarte) probabil cu taxa scoasa.

                    Poate ti-am dat niste idei. Faza cu numerele rosii este ca e obligatoriu sa nu le spui/arati alora ca ai deja Carte de Identitate sau alte documente de la RAR-ul "original".

                    Spor!
                    1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                    1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                    dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                    Comment


                    • #11
                      Ok am luat deja actele de la RAR si nu au oprit nimik.
                      Am si cartea de Germania ceea ce inseamna ca pot sa o dau cotita la rutiera.
                      W203 - 2001

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by nickbal View Post
                        Ok am luat deja actele de la RAR si nu au oprit nimik.
                        Am si cartea de Germania ceea ce inseamna ca pot sa o dau cotita la rutiera.
                        Dupa cum am mai scris, pe cei de la inmatriculari nu-i intereseaza daca masina a fost sau nu la RAR, pentru prima data numere rosii (provizorii) pt. 30 zile vei primii fara probleme si daca le arati ca deja ai CIV-ul, doar o a 2-a si a 3-a "tura" de numere provizorii de cate 30 de zile se elibereaza in baza (motivul) programarii la RAR.
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF