Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Recomandare ulei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Agata in treptele 1 si 2 din cauza bucselor de sub schimbator din preajma timoneriei, eu le-am uns pe moment ( o sa le schimb cat de curand) si acum agata mult mai rar. Uleiul degeaba se schimba, si eu l-am schimbat, fara nici o diferenta la condus. Stima !

    Comment


    • #17
      OEM = ulei,filtre originale mercedes? mi se mai recomanda si filtre mann/ulei castrol

      Mersi

      Comment


      • #18
        Inca ceva,cel ce vascozitatea sa aiba uleiul?

        Mersi

        Comment


        • #19
          De uleiul Ravenol stie careva ceva?

          Multumesc

          Comment


          • #20
            Buna seara. Si-a bagat un prieten cu un Audi Ravenlor si mi-a spus ca este multumit de el. Acum nu stiu pentru MB ce sa zic. Stima !

            Comment


            • #21
              Multumesc tuturor pt ajutor,am ales pana la urma ulei si filtre originale (ulei 5w40)

              Va salut

              Comment


              • #22
                Salut, tocmai ce mi-am făcut schimbul de ulei și filtre ( man), și ulei FUCHS GT1 PRO B-tec 5w30, dar nu știu absolut nimic despre acest ulei, dacă știe cineva ceva sa îmi spună și mie.
                Mercedes w204 c220

                Comment


                • #23
                  Attached Files
                  You do not have permission to view this gallery.
                  This gallery has 1 photos.

                  Comment


                  • #24
                    Salut.
                    E un ulei nemtesc, ca si marca ok, care are chiar recomandari in catalogul Mercedes, dar pentru grup, cutie de transfer,etc...
                    Intrebarea mea ar fi, daca tu nu stii nimic despre el , cum si cu acordul cui a ajuns in masina ta??? Era cumva Escobar in spatele tau cu mitraliera?
                    Eu unul merg si recomand ulei original Mercedes, care este la acelasi pret sau uneori mai ieftin decat orice recomanda nea Jean, "ca le stie el ca e bune toate uleiurile" !!
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #25
                      buna, am nevoie sa schimb ulei motor la c180 2.2 cdi 2011, in cartea masini am gasit 228.51, dar nu gasesc sa cumpar decit la 20lt. sugestii va rog? multumesc

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF