Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Preluarea agendei telefonice din iPhone la W204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Preluarea agendei telefonice din iPhone la W204

    Salutare.
    Posed un MB C320 CDI W204, dar si un iPhone Masina e echipata cu COMAND APS. Telefonul se leaga la MB prin Bluetooth si totul e ok mai putin faptul ca nu am acces la agenda telefonului. In consecinta, pe LCD vad numere gen 0xxx.xxx.xxx, fara a vedea si numele din agenda.
    Din ce-am citit pe alte forumuri Mercedes, variantele de rezolvare ar fi cam asa:
    1. copiez cu manuta numar cu numar tot ce e in agenda din iPhone, chestie care ar dura cca. 150 de ani;
    2. folosesc posibilitatea masinii de a receptiona VCards ce pot fi expediate din telefon prin Bluetooth; din pacate iPhone nu are posibilitatea de a "impinge" VCards catre MB, deci solutia ar merge daca as folosi inca un telefon mai "clasic" prin care sa-mi trec agenda;
    3. salvez agenda iPhone in radacina unui card (CF sau SD, de exemplu), pe care apoi il infig intr-un adaptor PCMCIA, iar pe ala in slotul din bord; se pare ca MB stie sa isi ia de pe card agenda salvata.
    Intrebare: exista cineva care sa se fi lovit de problema asta si daca da, in ce mod a incercat/ reusit rezolvarea ei?
    MB C320 CDI W204

  • #2
    Eu nu prea cred ca mai e pe forum vreun posesor si de w204 si de iphone....

    Comment


    • #3
      Sunt eu. Dar nu am tras numerele de pe i-phone pt. ca mai am un nokia de la munca si il folosesc pe ala. InN plus eu nu am navi.

      Comment


      • #4
        Multumesc celor care au reactionat.
        In caz ca exista o persoana interesata in mod direct, intre timp am rezolvat problema cu varianta 3.
        Concret, din iPhone, prin iTunes se sincronizeaza agenda cu Microsoft Outlook. Contactele din Outlook se salveaza ca business cards (format .vcf), in grupuri de cate 192 de fisiere, in radacina unui card Compact Flash (192 ptr ca e o limitare a sistemului de fisiere al cardului, care nu accepta mai multe in radacina).
        Cardul se introduce intr-un adaptor PCMCIA (exemplu SanDisk Ultra, costa cca. 50 de lei) si se introduce cu totul in slotul din bord.
        In acel moment devine activa optiunea "Import external data" din meniul COMAND APS.
        Se sterg .vcf-urile de pe Compact Flash dupa import si se procedeaza la fel cu urmatoarele 192, samd.

        Poate informatiile vor folosi cuiva aflat intr-o situatie similara.
        MB C320 CDI W204

        Comment


        • #5
          Originally posted by edizeba View Post
          Multumesc celor care au reactionat.
          In caz ca exista o persoana interesata in mod direct, intre timp am rezolvat problema cu varianta 3.
          Concret, din iPhone, prin iTunes se sincronizeaza agenda cu Microsoft Outlook. Contactele din Outlook se salveaza ca business cards (format .vcf), in grupuri de cate 192 de fisiere, in radacina unui card Compact Flash (192 ptr ca e o limitare a sistemului de fisiere al cardului, care nu accepta mai multe in radacina).
          Cardul se introduce intr-un adaptor PCMCIA (exemplu SanDisk Ultra, costa cca. 50 de lei) si se introduce cu totul in slotul din bord.
          In acel moment devine activa optiunea "Import external data" din meniul COMAND APS.
          Se sterg .vcf-urile de pe Compact Flash dupa import si se procedeaza la fel cu urmatoarele 192, samd.

          Poate informatiile vor folosi cuiva aflat intr-o situatie similara.
          Multumesc, super! tocmai am luat un W204. Stii cumva si cum se pune harta Romaniei pe GPS?? Am luat un DVD in format Iso de pe torrente, dar Comand-ul imi spune ca nu recunoaste DVD-ul.
          Last edited by vatanasiu; 09-15-2008, 21:04 PM.

          Comment


          • #6
            Eu am avut harta Romaniei pe navi de cand am cumparat masina. Am tras si eu un DVD similar cu al tau de pe torenti, insa nu ptr W204 (m-a rugat cineva cu un GL sa-i dau o mana de ajutor) - retin ca in .nfo se spunea clar ptr ce modele/ ani de fabricatie e util discul. Mai departe nu stiu, e posibil sa conteze si ce fel de navi ai, daca e varianta cu HDD sau e cea cu DVD/ DVD changer. In caz ca aflu ceva informatii suplimentare, iti dau msg.
            MB C320 CDI W204

            Comment


            • #7
              Originally posted by edizeba View Post
              Eu am avut harta Romaniei pe navi de cand am cumparat masina. Am tras si eu un DVD similar cu al tau de pe torenti, insa nu ptr W204 (m-a rugat cineva cu un GL sa-i dau o mana de ajutor) - retin ca in .nfo se spunea clar ptr ce modele/ ani de fabricatie e util discul. Mai departe nu stiu, e posibil sa conteze si ce fel de navi ai, daca e varianta cu HDD sau e cea cu DVD/ DVD changer. In caz ca aflu ceva informatii suplimentare, iti dau msg.
              Am rezolvat, multumesc!

              Comment


              • #8
                Am incercat si eu la w204 sa accesez agenda telefonului Sony Ericsson P1i si nu a mers. Procedura de mai sus cred ca e ok, desi complicata, doar pentru Command. Pentru APS 50 are cineva vreo idee?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vatanasiu View Post
                  Am rezolvat, multumesc!
                  sal , detin un w204 c250 cumparat din germania acum caeva luni , as vrea sa ii actualizez harta pe romania , stii cumva care este ultima varianta ? si cum as putea sa o actualizez ? ms

                  Comment


                  • #10
                    MCBackup, e o aplicatie IOS care exporta si importa contactele in format .vcf. Si poti trimite pe mail fisierul. Mie cu Iphone 4S mi se sincronizeaza perfect, nu are nevoie de agenda importata, cu HTC Desire nu sincroniza automat si trebuiau exportate cu o aplicatie de bluetooth transfer si mereu actualizate.
                    N-am idee pe Symbian (pt sony) ce aplicatii de bluetooth are. Dar poti incerca cu un alt telefon cu Android pe care pui fisierul .vcf si o aplicatie de Bluetooth transfer, si le ai in memoria masinii.
                    Last edited by Siegfried; 10-28-2012, 15:34 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Salut.Poate ca este cam tardiv uitandu ma la datele posturilor,dar am aceiasi problema.Nu imi pot transfera agenda de pe telefon (HTC ONE X) in memoria APS COMAND la W204.Ma poate ajuta cineva.Multumesc anticipat.

                      Comment


                      • #12
                        Salut! Posesor de w204 ,audio20 si Iphone .Eu am transferat de pe nokia 6300 numerele de telefon ( numar cu numar) -prin bluetooth ca vcard . A durat ceva ...

                        Comment


                        • #13
                          Salutare eu am un w204 fara navi si nu reusesc sa transfer rubrica de pe iphone dar ieri din greseala am intrat pe google maps am bagat o adresa si imi vorbea prin boxele masini..

                          Comment


                          • #14
                            Salut, eu am transferat contactele prin pcmcia ,in format vcard.

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc mult pentru ajutor !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF