Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimb de piese

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb de piese

    Buna seara. Doresc si eu ceva lamuriri in materie de schimb de piese la un w203 din 2002.
    Eu am cumparat-o la 70.000km si am schimbat la ea pe langa uleiul si filtrele periodice, inclusiv cel de benzina, care le schimb la 15.000, ceva mai serios, am inlocuit bujii, distibutie (patine, intinzator, lant) si cam atat din cate imi amintesc in decurs de 4 ani.

    Ei: acum as vrea sa stiu cam ce ati mai schimbat voi la ale voastre si cam ce ar mai fi cazul de acum. Ea are 185.000. Am auzit ca dupa 115.000 pe la transmisie ceva dar am auzit in treacat si ma gandeam poate la uleiul de la cutia de viteze. Altceva nu imi vine in cap acum. Sfatuiti-ma si voi cam ce ar mai fi nevoie la un nr mare de km de inlocuit.

  • #2
    Nu ai spus ce motorizare ai.
    Eu am diesel dar in principiu mai schimbi si lichid de frana, de servo, verificat ulei la cutie, cardanul si flansa de cauciuc. La motor nu m-as baga sa demontez/ sa schimb ceva decat daca este absoluta nevoie.
    Testare pe Star si verificare suspensie.
    Cam astea imi vin in minte.

    Comment


    • #3
      C200 benzina. Motorizarea si da ma refer la lucrurile care ar trebui scimbate chiar daca masina nu prezinta simptome…

      Comment


      • #4
        Daca ai bani de dat poti sa verifici si discurile, freonul, curatare clima, verificare carbuni la electromotor/alternator, rulmentii de la roti, gresare usi, stergatoare, etc.
        Unele operatiuni le poti face si singur.

        Comment


        • #5
          Flansa cardan, ulei grup, ulei servo, ulei cutie - prioritare.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Freonul este programat in aceasta primavara ca asta iarna nu se putea ajunnge la astia din cauza zapezii in rest as vrea sa incep cu cele mai ieftine si usor de facut. Pe urma ma bag la lucruri mai grele...

            Comment


            • #7
              In materie de uleiuri ce recomandati? Urmeaza sa fac schimbul de ulei si cred ca imi voi acomanda de pe net. Am vazut insa mai multe tipuri( voi folosi la w203 benzina cutie manuala) MObil1, Castrol, Aral, Valvoline, Cyclon. De Aral am auzit ca ar fi mai rasarit dar voi ce parere aveti?

              Voi mai schimba si din cutie. Imi intra greu in 1 si 2 si oricum are 180.000 si nu a fost schimbat niciodata. Am vazut Mobilube, ELF si Mobil 1 desi la cutie am auzit ca se recomanda sa merg la Mercedes...

              Oricum e mare bataie de cap cu uleiurile cel putin la motor si chiar nu mai stiu ce sa folosesc, parerile fiind impartite. Stiu sigur de full sintetic la numar mare de km.

              Comment


              • #8
                Salut!
                Doar ce am rezolvat si eu partea cu uleiul.
                Uleiul la cutie si diferential este bine sa il schimbi pe la 60k din cate am inteles, insa eu acum am aflat si l-am schimbat acum (95.000 KM). Din cate vad ai tot w203, C200 Kmpressor ca si mine. Nu prea o sa gasesti ulei pentru diferential si cutie (am gasit numai chestii dubioase) asa ca iti recomand sa pui ulei Mercedes (eu am gasit la cineva care vinde piese, si era mult mai ieftin decat la reprezentanta). Nu este ieftin, insa il schimbi rar asa ca recomand sa pui original... (eu cam dat cam 360 RON pe ambele).
                Specificatiile pentru ulei sunt:
                - cutie viteze: 75w80, 1,2L (MB235.10) A 001 989 84 03 09
                - diferential: 75w85, 1L (MB235.7) A 001 989 33 03 12
                La motor eu pun Mobil1 0w40 fabricat in USA, este a doua oara cand am pus, si sunt multumit.
                Altceva nu am schimbat la ea in afara de un cap de bara sau un brat, care sunt inevitabile la drumurile noastre....

                Bafta!
                W203 - 2004

                Comment


                • #9
                  Nu am kompresor. E c180 classic cutie manuala. Eu am ceva canadian nu stiu cum se numbest. Am 180.000 si nu am schimbat uleiul nici cutie nici diferential.

                  Comment


                  • #10
                    A, din pacate nu am soft sa verific daca este acelasi fel de ulei sau nu, dar trebuie sa fie cineva dragut pe aici sa te ajute daca ai nevoie.
                    W203 - 2004

                    Comment


                    • #11
                      In prima faza de ulei de motor sunt interesat numai ca nu ma pot decide ce sa iau...cat despre diferential si cutie voi face la Mercedes.

                      Comment


                      • #12
                        Eu sunt foarte multumit de Mobil1 0w40 SUA, insa din cate stiu pentru motoare cu multi KM sunt uleiuri speciale de "high mileage", si poate ar fi mai bine sa incerci asa ceva la 180.000 KM.
                        Cat despre celelalte uleiuri, pretul de la reprezentante era cam dublu fata de ce gasesti la un magazin de piese auto (ma refer la ulei original, nu alte marci), asa ca te sfatuiesc sa cauti bine inainte.
                        W203 - 2004

                        Comment


                        • #13
                          Da eu am vorbit cu un operator de pe un site de vanzari uleiuri, filtre etc si mi-a recomandat Valvoline Max Life pt motoare de peste 100.000 ce are aditivii necesari aniuzura si coroziune s.a.m.d. Cat din cutie si grup s-a uitat in program si mi-a dat 2 tipuri diferite de ulei. Pot alege intre Elf, Valvoline, Mobil1.

                          Comment


                          • #14
                            Si Mobil1 au o gama numita "high mileage" pentru motoare cu multi KM. Valvoline suna ok, doar ca nu am folosit niciodata, deci nu imi dau cu parerea.
                            De ales ai ce alege, insa iti recomand sa te asiguri ca pe ambalaj este specificat indicativul de la MB (gen MB235.10, MB235.7 pentru cutie si grup, respectiv 229.3 pentru motor).
                            W203 - 2004

                            Comment


                            • #15
                              Scrie la grup MB235.0 dar la cutie nu scrie nici la Elf nici Valvoline si nici la Valvoline de motor. Doar la Aral scrie 229.1 insa Mercedes Benz. Oricum 10w40 trebuie sa fie. Eu vad la 5w30 229.3
                              Last edited by tonydk10; 03-26-2013, 22:14 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF