Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

montare incalzire in scaune w203

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • montare incalzire in scaune w203

    Buna, este primul meu post pe forum si sper ca am postat unde trebuie. de vreo 2 luni sunt posesorul unui mercedes 220 cdi din 2001, sunt incantat de masina dar as dori sa adaug si un sistem de incalzire in scaune. ma gandeam sa cumpar un kit aftermarket si sa-l montez in combinatie cu intrerupatoarele originale de mercedes. a mai facut cineva operatia asta, este posibil, mai trebuie ceva relee in plus in cazul folosirii butoanelor originale? daca aveti poze, eventual tutoriale sau linkuri de pe siteuri straine...pls help. orice sfat este apreciat maxim . multumesc.
    Last edited by Zeus; 01-06-2013, 10:57 AM.

  • #2
    Salut, felicitari pentru achizitie, sa te poarte cati mai multi km fara probleme, referitor la partea cu incalzirea in scaune este o lucrare destul de complexa, va trebui sa desfaci scaunele complet, mare atentie la scaunul pasagerului caci are o plasa ce functioneaza ca senzor SRS, plus ca sigur iti va trebui un releu aparte pentru incalzirea in scaune, un termostat banuiesc,cred ca cea mai buna solutie ar fii sa-ti faci rost de un interior complet care sa aibe incalzire in scaune, cel mai indicat este sa gasesti un coleg care are asa ceva pe masina si sa vezi exact schema de functionare. Spor la treaba.

    Comment


    • #3
      O alta varianta ar fi sa achizitionezi niste huse cu incalzire...asta daca preferi solutia simpla...dar care mie personal, mi se pare ciobaneala.Eu cred ca cel mai eficient, raportat la calitate/pret/aspect estetic, este sa achizitionezi un interior second-hand, cu incalzirea incorporata in scaune. Poate ca te va duce cu cateva sute de lei in sus, dar scapi de munca, de alte costuri suplimentare (ma gandesc ca mergi la ceva tapiter, care sa-ti desfaca/coase la loc scaunele) si pana la urma, nici nu ai garantia ca un kit aftermarket, facut pe un vapor intre Singapore si Bucuresti, ori Istanbul, te va tine mai mult de 1 an, sau nu....

      Comment


      • #4
        Multumesc pt. gandurile bune. Desfacutul scaunelor nu e o problema, am mai facut inca odata o astfel de operatiune la o alta masina si cu putina atentie pot sa o fac inca odata. Kit-urile "mai de soi" vin cu relee sau termostat in functie de ce intrerupatoare alegi, deci ar avea tot ce trebuie, dar nu stiu totusi conectarea la intrerupatoarele originale daca se face direct sau mai necesita unele piese. Interiorul nu as vrea sa-l schimb ca este gri deschis si arata foarte bine, masina are putini km. oricum va multumesc pt raspuns, daca mai gasesc informatii noi o sa postez aici.

        Comment


        • #5
          De vreme ce kiturile vin cu tot cu releele de protectie, atunci nu mai necesita si alte protectii in plus. Practic, butonul este utilizat pentru comanda releului (acolo nu este curent foarte mare, o siguranta de maxim 10 Ah, cred ca e mai mult decat suficienta, dar, trebuie consultat un electrician profesionist, nu pusa dupa ureche) iar firele de "forta", alimentarea rezistoarelor din scaune, este facuta prin releul comandat de buton. Daca dvs. considerati ca e mai convenabila varianta cu kituri aftermarket, atunci dati-i bataie, si pe urma, puneti poze, ca sa ne bucuram/inspiram si noi. Altminteri, ma gandesc ca acele kituri, vor veni si cu o schema electrica de montaj. Succes.

          Comment


          • #6
            revin cu informatii noi. un prieten din germania a gasit pe un forum la ei operatiunea de instalare a incalzirii in scaune cu butoanele originale. pentru a utiliza butoanele originale cel care a instalat incalzirea a comandat cablajul original pt sistemul de incalzire, cu toate ca si sistemul aftermarket era complet. cablajul original contine cablurile stanga-dreapta de la scaune cu legaturi in panoul de sigurante, cu siguranta separat si tot ce mai trebuie pana la butoanele originale. in cazut in care se monteaza un scaun original mercedes cu incalzire se cupleaza doar mufa de sub acesta si totul este ca din fabrica. pt cei interesati acesta este codul cablajului original A203 440 5113. nu am idee care este pretul de nou, eu l-am gasit in germania pe ebay second cu 30 euro, poate se gaseste si la dezmembrari dar ma indoiesc, ca va lucra cineva atat doar pt cateva fire. urmeaza sa caut si comutatoarele originale si dupa aceea mai vedem. cand ma apuc de treaba o sa pun si poze pas cu pas. din cate am vazut e cam mult de munca. pun o poza cu cablajul.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Te rog sa scrii cu litera mare la inceput de fraza/propozitie, foloseste SHIFT-ul ala cu incredere

              https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

              Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
              Va rugam sa le schimbati din User Settings.

              Comment


              • #8
                Originally posted by mihaicalinescu View Post
                ...un kit aftermarket, facut pe un vapor intre Singapore si Bucuresti...
                Asta-i foarte tare =)). Vaporului aluia care ajunge la Bucuresti chiar ca i se aplica expresia "cate roti are vaporul si unde aterizeaza".

                On topic - pe langa cablaj si sigurante ar mai trebui rezolvata si dispunerea butoanelor de comanda a incalzirii. Am vazut ca nu ai spus nimica de ele si ma gandeam sa-ti atrag atentia pentru ca probabil iti trebuie alt plastic sau alta plansa de butoane pentru comenzi. Ma indoiesc ca vei vrea sa o tai tu pe cea existenta.
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #9
                  credeam ca pe un astfel de forum importante sunt solutiile tehnice, estetice, etc., nici de cum probleme de gramatica. daca intr-adevar am scris asa de prost romaneste in cat nu se intelege si nu se poate trece cu vederea peste 3-4 majuscule, atunci comunitatea aceasta nu este pt mine. sa nu intelegeti ca sunt pt. scrisul tip mes, sms sau alte genuri, dar preferam niste comentarii constructive, caci pana la urma ideea este de a incropi un tutorial de care sa se poata folosi orice membru care doreste o astfel de modificare.

                  dispunerea intrerupatoarelor nu prezinta nici un fel de problema, pt cine stie modelul w203, acestea se monteaza foarte simplu, inlocuindu-se butoanele bulk deja existente, asa ca nu se taie si nu se schimba absolut nimic(rame, plastice, etc.).

                  cat despre kit-urile aftermarket cu elemente de incalzire din carbon, in strainatate constituie solutia avantajoasa atat ca si pret dar si ca durabilitate fata de incalzirea originala de mercedes care este putin mai sensibila, nu o spun eu ci utilizatorii de forumuri din strainatate.

                  Comment


                  • #10
                    Ca sa nu mai fie nevoie sa crezi sau nu ceva, citeste regulamentul inainte de a posta. Apoi decizi daca e sau nu comunitatea asta de tine. Avand in vedere ca tot asa ai postat, nu pot sa constat decat faptul ca o faci intentionat. De aceea iti ofer doua saptamani pauza!
                    O zi buna!

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #11
                      Iti dau eu panoul de comanda original

                      Comment


                      • #12
                        Eu nu vad asa simpla operatiunea (bine, in afara de schimbat sigurante si becuri, eventual o priza, sunt afon pe electrica)... Cablajul ala are si ceva relee? Chiar sunt curios cum evolueaza lucrarea.
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #13
                          Cablajul cu codul care l-ai dat tu costa 275 ron si este comanda speciala 10 zile. Asta daca te ajuta cu ceva.
                          “Democracy is a process by which the people are free to choose the man who will get the blame.”
                          Dr. Laurence J. Peter

                          Comment


                          • #14
                            Incalzire in scaune w203

                            Buna seara,

                            Am achizitionat de curand un mercedes w203 cu interior de piele fara ca scaunele sa fie incalzite. Astazi am achizitionat un alt interior care are scaunele incalzite. Va rog sa imi spuneti daca dupa achizitionarea modulului cu butoanele ce actioneaza incalzirea in scaune si montarea lor totul va fi functional sau mai am nevoie si de alte modificari? Multumesc . O seara placuta .

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF