Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

achizitie clasa C ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pot oferi si eu daca ai nevoie de sfaturi si sugesti legate de w203 (cel din 2000-2007). Sunt proprietarul al unui C200 Kompressor (1998cm3) si nu cum a spus mircea600sel cel de 1796. Asa ca te astept cu intrebari pe privat daca ai nevoie...

    Comment


    • #17
      Originally posted by okz View Post
      Pot oferi si eu daca ai nevoie de sfaturi si sugesti legate de w203 (cel din 2000-2007). Sunt proprietarul al unui C200 Kompressor (1998cm3) si nu cum a spus mircea600sel cel de 1796. Asa ca te astept cu intrebari pe privat daca ai nevoie...
      Inseamna ca datele sunt gresite pe autoevolution.Ce an e masina ta?

      sigpic

      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

      Comment


      • #18
        Motorul exista pe modelele cred ca pana la facelift, daca nu ma insel si din cate gasesc in cartea masinii sau ma rog un certificat cu care a venit masina din germania ar fii vorba de ceva model de motor 111 955.
        Last edited by mircea600sel; 03-16-2012, 14:16 PM.

        Comment


        • #19
          Originally posted by okz View Post
          Motorul exista pe modelele cred ca pana la facelift, daca nu ma insel si din cate gasesc in cartea masinii sau ma rog un certificat cu care a venit masina din germania ar fii vorba de ceva model de motor 111 955.
          Exista un motor de 1998cmc dar din cate am gasit eu a fost montat pe SLK si pe clasa E.

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #20
            Au fost 2 tipuri de moto are pt W203 , C180:
            Motor Ani fabricatie Capacitate KW / CP Tip motor
            1.C 180 10.2000-05.2002 1998 95 / 129 M 111.951
            2.C 180 Kompressor 05.2002- 1796 105 / 143 M 271.946

            Din ce m-am documentat pana acum, aflat asa:
            1. motor 1 consuma mai mult decat 2 (primul cam 13 in oras , al doilea in jur de 11)
            2.motor 2 e fasnet si e dotat cu un turbo mai nou, delay mai mic la accelerare
            3.probleme se pare ca ambele au avut ; pt motor 2 una din ele ar fi "oil in connectors"

            4.motorul 2 a fost facut impreuna cu cei de la Mitshubishi, motorul 1 e conceptie germana

            Nu detin MB , insa sunt le calea cea buna
            Daca am gresit informatiile date mai sus, pls corectati-ma.

            De asemenea nu am gasit un topic exact cu problemele celor 2 motoare.
            Rog poate imi da cineva un link pt acest forum daca este vreun topic de genul asta.
            Last edited by zszeus; 03-16-2012, 14:59 PM.

            Comment


            • #21
              Originally posted by okz View Post
              Motorul exista pe modelele cred ca pana la facelift, daca nu ma insel si din cate gasesc in cartea masinii sau ma rog un certificat cu care a venit masina din germania ar fii vorba de ceva model de motor 111 955.
              Intradevar ai dreptate.Am gasit :

              C 200 Kompressor (203.042)
              05.2002 -» 120 KW 163 PS 1796 cm³ Motorcode: M 271.940



              C 200 Kompressor (203.045)
              05.2000 - 05.2002 120 KW 163 PS 1998 cm³ Motorcode: M 111.955

              sigpic

              "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

              Comment


              • #22
                Originally posted by zszeus View Post
                Au fost 2 tipuri de moto are pt W203 , C180:
                Motor Ani fabricatie Capacitate KW / CP Tip motor
                1.C 180 10.2000-05.2002 1998 95 / 129 M 111.951
                2.C 180 Kompressor 05.2002- 1796 105 / 143 M 271.946

                Din ce m-am documentat pana acum, aflat asa:
                1. motor 1 consuma mai mult decat 2 (primul cam 13 in oras , al doilea in jur de 11)
                2.motor 2 e fasnet si e dotat cu un turbo mai nou, delay mai mic la accelerare
                As merge indiferent de C180 / C180 k / C 200 k pe benzina + GPL

                C 200/220 cdi sunt mai scumpe ca pret , au km fara numar si cel mai probabil necesita piese fara numar ....

                PS :
                motorul 2 se cheama Kompressor pentru ca are kompressor mecanic, de acolo si "delay" mai .
                (altfel se chema C180 Turbo)
                Last edited by w124researcher; 03-16-2012, 15:38 PM.
                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                Comment


                • #23
                  Intradevar la benzina exista varianta GPL care in opinia mea e cea mai rentabila. Vinerea trecuta a capatat si MB de care am pomenit mai devreme o instalatie de gaz, Tomasetto Stag - 4. Toata treaba a costat undeva la 2100 lei. Ca si consum inca nu ma pot pronunta pentru ca nu am mers prea mult cu masina, dar ca si functionare a motorului pot sa spun cu mana pe inima ca nu este nici o diferenta fata de cum merge pe benzina.

                  Comment


                  • #24
                    Eu in prezent am un ford focus diesel de 80kw. arata si merge foarte bine . dar nu fac deplasari prea lungi . la mine nu se prea renteaza, mai ales ca mai am o masina . as vrea un benzinar, care atunci cand il calci sa si mearga .

                    Cred ca daca voi lua unul, nu-i voi pune gaz sigur . nu m-as simti eu bine la volan sa stiu ca am in spate si o butelie. acuma depinde de fiecare cum vede problema .
                    Last edited by mircea600sel; 03-16-2012, 19:45 PM. Reason: Postat consecutiv,nu folosesti litera mare la inceput de propozitie.Pauza 2 zile sa citesti regulamentul.

                    Comment


                    • #25
                      Va salut! Motorul asta "C 200 Kompressor (203.045) 05.2000 - 05.2002 120 KW 163 PS 1998 cm³ Motorcode: M 111.955" l-am avut posesie aproximativ 2 saptamani, vreau sa spun ca m-a speriat: fara 16-18% in oras nu scapam sub nicio forma. Obisnuit cu masina mea, c200 cdi care mai mult de 8,5% in oras nu ia niciodata, ala e groaznic. M-am gandit sa fi avut masina vreo ceva, dar nu parea deloc ca avea probleme, fugea maxim, nu se plafona. Am vorbit cu posesorul de drept si mi-a spus ca asa sta treaba cu el(la consum). Aveam si eu in vedere la urmatoare achizitie un C200k din 2005-2006 dar acum m-am razgandit. Cele facelift de 1800 cmc tot asa mult consuma?

                      Comment


                      • #26
                        @Popeles: Nu imi dau seama ce tip de motor ai, nu cred ca ai specificat: M271 sau M111.
                        Poti da mai multe detalii cum e treaba cu Euro 4? E scris ceva in fahrzeugbrief?
                        La ce rubrica (numar sau litera).
                        Cum a decurs treaba la RAR ca sa aprobe Euro 4.
                        Ce criterii au luat in calcul? motorul si caroseria?
                        Nu pot da mesaje personale...poti sa ma adaugi te rog in Y messenger sa discutam un pic?

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by fane_satar View Post
                          Va salut! Motorul asta "C 200 Kompressor (203.045) 05.2000 - 05.2002 120 KW 163 PS 1998 cm³ Motorcode: M 111.955" l-am avut posesie aproximativ 2 saptamani, vreau sa spun ca m-a speriat: fara 16-18% in oras nu scapam sub nicio forma. Obisnuit cu masina mea, c200 cdi care mai mult de 8,5% in oras nu ia niciodata, ala e groaznic. M-am gandit sa fi avut masina vreo ceva, dar nu parea deloc ca avea probleme, fugea maxim, nu se plafona. Am vorbit cu posesorul de drept si mi-a spus ca asa sta treaba cu el(la consum). Aveam si eu in vedere la urmatoare achizitie un C200k din 2005-2006 dar acum m-am razgandit. Cele facelift de 1800 cmc tot asa mult consuma?
                          Eu am acelasi motor si chiar si la condus mai sportiv nu am reusit sa scot asemenea consum mediu... cel mai mare consum mediu care l-am avut a fost de 15.

                          Comment


                          • #28
                            Eu am scris acolo de consumul in oras, nu de consumul mediu. Nu bag mana in foc ca masina nu avea vreo problema de consuma asa mult, dar nu se cunoastea nimic. Intradevar masina se misca bine, dar consuma mult.

                            Comment


                            • #29
                              @zszeus: Motorul este M271. In cartea de identitate a masinii (cea originala de la nemti) scrie ca este Euro 4, unde exact scrie nu pot sa iti spun pentru ca actele nu sunt la mine, sunt acasa, eu sunt la Timisoara acuma. La RAR nu am facut nimic deosebit, am mers cu actele, am completat o cerere, am platit taxa pentru identificare si ITP si au facut documentele romanesti in care este trecuta tot Euro 4.
                              A fost tata si la finante si a intrebat de taxa de inmatriculare si i-a spus ca daca plateste atunci cand masina a implinit 10 ani, taxa este in jur de 570 de euro, iar daca plateste acuma e undeva pe la 810 euro. Deci clar intra la categoria de Euro 4.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by fane_satar View Post
                                Eu am scris acolo de consumul in oras, nu de consumul mediu. Nu bag mana in foc ca masina nu avea vreo problema de consuma asa mult, dar nu se cunoastea nimic. Intradevar masina se misca bine, dar consuma mult.
                                Masina nu are consum instant, doar mediu After Start si After Reset! Sigurat are ceva probleme... eu am si ceva probleme cu debimetru de are:P

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF