Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

mr cap

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mr cap

    Hello,

    Am si eu o intrebare. A folosit cineva serviciile acestei firme?

    Eu as vrea sa ma duc sa imi dea o substanta din asta care ma protejeaza de anumite chestii care cad din pasari, copaci si praf din Bucuresti.

    si sa imi fac o curatare tapiterie. Tapiteria e din panza, gri deschis si se cam murdareste.

    Am cerut o oferta in toamna trecuta pentru pachet exterior/interior si mi s-a parut si scump si ok daca fac treaba cum se lauda. Ma gandesc ca ar trebui sa fie seriosi ca sunt suedezi.

    Bine, cica implica si un polish, dar asta nu am nevoie - si ziceau ca mai lasa un pic din pret.

    Deci stie cineva ceva de ei?

    Multumesc


  • #2
    Scaunele se curata foarte bine cu biocarpet. Cand se mai incalzeste, cu o perie si putin biocarpet le-ai rezolvat rapid si vei avea satisfactia ca ai facut treaba cu mana ta.
    Daca nu iti place varianta asta atunci mergi mai bine la o spalatorie mai serioasa si iti rezolva ei tapiseria. Prin Timisoara asta se intampla cu 100 de lei scaunul dar cand sunt gata iti vine sa nu te mai asezi pe el. Ulterior eventual niste huse (desi eu nu sunt fan huse).
    Legat de chestile care cad din pasari (ma gandesc ca nu vorbim de oua) parerea mea este ca mai bine nu-ti bati capul. Gainatul oricum are o oarecare aciditate dar nu e chiar asa smecher ca scuipatul de Alien de prin filme. Daca-l lasi o zi sa se uste il dai apoi jos usor cu o racleta si la revedere.
    Despre Mr.CAP pot sa-ti spun doar ca site-ul mi se pare slabutz.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

    Comment


    • #3
      Merci de sfaturi - siteul romanesc mi se pare slabut mai ales ca e cam praosta traducerea.

      La spalatoriile la care am fost in Bucuresti mi s-a parut super aiurea, pana la urma mi-o aspir eu si o curat pe interior si o spal la exterior - cand e nevoie - dar vroiam si eu o super curatare de tapiterie si referitor la mr cap ma interesa daca cineva de pe forumul asta i-a folosit.

      Pana la urma la 1 100 cat mi-au cerut mie, banuiesc ca se adreseaza masinilor mai fitzoase, nu unei dacii - nu am nimci cu dacia, ma refer la preturi. etc.

      Comment


      • #4
        Pentru gainat nu te sfatuiesc sa ?il lasi sa se usuce?. Acidul ureic ataca. Isi face treaba sa de acid. Ca il lasi o zi, sa se implineasca supertitia cu norocul, treaca mearga. Dar NICIOGATA SA NU DAI CU RACLETA. Cand este umed, cu o carpa este sigur. Nu vor apare zgarieturi. Ca si zapada. Problema este cat vrei sa faci tu si cat sa platesti pe altii. Cateva sfaturi pot fi date dupa aceea. Pentru tapiterie, cum a spus colegul, exista sute de solutii. De la 100% ecologice si de calitate (un pic mai scumpe) la cele "pentru ochii soacrei".

        Comment


        • #5
          Daca buretele scaunului este plin de praf (normal la o masina veche), poti freca cu Biocarpet (sau produse similare) pana-ti ies ochii... Spuma nu va face decat sa scoata la suprafata praful si te vei trezi ca e mai urat ca inainte. Asa am patit eu.
          Mergi la o spalare interioara, unde au aspiratorul ala smecher care injecteaza spuma si o si aspira. Sau huse...
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Originally posted by cutaresku View Post
            poti freca cu Biocarpet (sau produse similare) pana-ti ies ochii... Spuma nu va face decat sa scoata la suprafata praful si te vei trezi ca e mai urat ca inainte. Asa am patit eu.
            Salut!
            Aveam asta vara o masina dotata cu textila gasita pe majoritatea masinilor.Cu ajutorul unui amic care a lucrat la spalatorie plus o sticluta de Biocarpet,interiorul a fost facut ''luna'''
            -dupa ce a frecat scaunele cu spuma facuta de Biocarpet,a aspirat toata spuma cu un aspirator banal.Foarte multumit de rezultat...

            Comment


            • #7
              Multumesc de raspunsuri.

              Nu las niciodata gainat pe masina - nu il curat decat cu apa - adica pun tone de apa, si nu frec.

              Pe mine ma intereseaza daca a folosit cineva produse la mr cap sau serviciile lor ... sau o sa fiu eu prima forumista care o sa arunce 1 000 de lei

              Comment


              • #8
                Daca ai bani de aruncat ...? Pe banii astia cumperi jante sa nu te mai chinui primavara sau toamna!

                Comment


                • #9
                  Probleme cu tapiteria am si eu.Este un material ciudat de culoare gri care la orice urma de umezeala ramane patata; ca e zapada, apa, etc...
                  Cand dau caldurile puternice cumpar din carefure 2 tuburi spray cu spuma si dau pe scaune, apoi intind cu o perie bine sa intre si pe la curaturi, dupa care cu aspiratorul de casa aspir spuma, mai sterg cu o carpa care nu lasa scame surplusul si las sa se uzuce.
                  Rezulatul e satisfacator, scaunele isi recapa culoare uniforma, dar tin pana la urmatoarea pata de lichid
                  De 2 ori am facut operatia pana acum, si va urma iarasi.
                  Pretul unui tub era de 30lei.Unele au si o perie in cap.
                  Am incercat si cu biocarpet si solutie lichida cu stropinel dar frec prea mult.
                  Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                  https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by epurare_coco View Post
                    Daca ai bani de aruncat ...? Pe banii astia cumperi jante sa nu te mai chinui primavara sau toamna!

                    Si care e legatura dintre cele doua probleme?

                    Am spalat masina sambata si duminica dimineata era plina de o ploaie de particule de praf bucurestene ... deci daca pot preveni macar partial chestia asta, cred ca e super ok.

                    Comment


                    • #11
                      Flavyus1987, si ale mele sunt tot un griut deschis - cele din spate sunt aproape neatinse, ca nu prea sta nimeni pe ele - alea din fata sunt problema.

                      Am sa va anunt daca ii vizitez pe cei de la Mr. CAP si daca ma conving sa imi fac ceva la masina.

                      Stiu ca suna hilar, dar eu m-am gandit sa imi fac niste huse - nu stiu, cu floricele, ceva - asta e o gluma - dar am un tapiter si poate imi face ceva acolo, sa le pun spala repede.

                      Nu vreau sa fie perfecte, ci sa protejeze.

                      Iar faza cu ... s-a murdarit tapiteria, schimba masina! nu tine la mine!

                      Comment


                      • #12
                        hello! eu am fost cu masina in noiembrie la Mr CAP pt ca un prieten super "simpatic" mi-a vomat pe bancheta din spate si nu puteam rezista efectiv cu mirosul acela.... stiu ca am prins o ofetra la 200 lei+ tva doar pentru tapiterie si am fost syuper multumita!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by veninozza View Post
                          hello! eu am fost cu masina in noiembrie la Mr CAP pt ca un prieten super "simpatic" mi-a vomat pe bancheta din spate si nu puteam rezista efectiv cu mirosul acela.... stiu ca am prins o ofetra la 200 lei+ tva doar pentru tapiterie si am fost syuper multumita!
                          Ce dragut...
                          Prima postare si in loc de hai sa ne prezentam, o dam direct cu boratura dintre scaune...
                          Te rog sa citesti regulamentul de postare, multumesc!
                          P.S. Bine ai venit pe forum!

                          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Zeus View Post
                            Ce dragut...
                            Prima postare si in loc de hai sa ne prezentam, o dam direct cu boratura dintre scaune...
                            Te rog sa citesti regulamentul de postare, multumesc!
                            P.S. Bine ai venit pe forum!
                            Multumesc pentru primirea calduroasa!
                            Bine v-am gasit!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF