Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Unde este pilotul automat?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde este pilotul automat?

    Salutari tuturor!
    Am un w203 din 2005. Am limitator de viteza, dar nu stiu sigur daca am si pilot automat. Stiu ca la vw de exemplu tempomatul este pentru controlul pilotului automat. La w203 cum arata si cum cum se foloseste? Poza este cu ce am eu pe masina.
    Attached Files

  • #2
    Ala e, l-ai incercat sa vezi daca merge? Vezi in manualul masinii, e explicata fiecare functie.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Salut

      Originally posted by webdo View Post
      Salutari tuturor!
      Am un w203 din 2005. Am limitator de viteza, dar nu stiu sigur daca am si pilot automat. Stiu ca la vw de exemplu tempomatul este pentru controlul pilotului automat. La w203 cum arata si cum cum se foloseste? Poza este cu ce am eu pe masina.
      Dai in sus de maneta creste viteza, in jos scade, in fata parca se anuleaza tempomatul, in spate revine la ultima viteza aleasa(sau invers).
      Eu am o singura nelamurire(ca tot a venit vorba)- Ce sisteme foloseste masina ca sa reduca viteza( stiu ca nu frana, banuiesc un sistem pe cutie sau motor)?
      Poate ne explica cineva, multumesc.

      Comment


      • #4
        La mine (GL320) foloseste frana. Iti pleaca pedala de sub picior (sau pe picior, depinde unde-l tii ).

        Comment


        • #5
          Originally posted by dialiv View Post
          Dai in sus de maneta creste viteza, in jos scade, in fata parca se anuleaza tempomatul, in spate revine la ultima viteza aleasa(sau invers).
          Eu am o singura nelamurire(ca tot a venit vorba)- Ce sisteme foloseste masina ca sa reduca viteza( stiu ca nu frana, banuiesc un sistem pe cutie sau motor)?
          Poate ne explica cineva, multumesc.
          ) La Cobra , fiind pe streang sau tije , face frana de motor.

          Comment


          • #6
            Va apreciez raspunsurile dar nu e ala. Nu face nimic. Tot trebuie sa apas pedala de acceleratie. E doar limitator se pare. E posbil?

            Comment


            • #7
              Maneta are 2 functii : prima este de limitator de viteza, cand apesi pe ea si se aprinde acel bec galben.Tot trebuie sa apesi accelaratie dar masina nu va depasi viteza setata ( apesi pe maneta apoi dai in sus si se seteaza viteza).Ca sa activezi pilotul automat dai de maneta in sus dar fara sa fie acel bec galben de pe ea aprins.

              Comment


              • #8
                Originally posted by sandu View Post
                Maneta are 2 functii : prima este de limitator de viteza, cand apesi pe ea si se aprinde acel bec galben.Tot trebuie sa apesi accelaratie dar masina nu va depasi viteza setata ( apesi pe maneta apoi dai in sus si se seteaza viteza).Ca sa activezi pilotul automat dai de maneta in sus dar fara sa fie acel bec galben de pe ea aprins.
                Multumesc mult de tot

                Comment


                • #9
                  Salut

                  Originally posted by sigxcpu View Post
                  La mine (GL320) foloseste frana. Iti pleaca pedala de sub picior (sau pe picior, depinde unde-l tii ).
                  La w203 c200cdi 2006 nu foloseste frana(asta cu siguranta, nu pleaca pedala si nu se simte ca si cum franeaza).
                  Inteleg ca ar putea folosi frana de motor, dar- eu ma gandesc asa- cobor o panta mai serioasa o bag in a 4a sau a 3a, nu conteaza si iau piciorul de pe acceleratie/frana- daca este panta mai serioasa masina tot ia viteza, adica creste turatia si viteza. Asta e frana de motor, totusi cand folosesc tempomatul, viteza nu creste/scade peste cea setata pe bord. Eu incerc sa aflu cum se intampla chestia asta.
                  Am vazut o specificatie in datele pe care le da calculatorul cand dai sa arate specificatiile/dotarile masinii dupa Vin- se numeste Retarder.
                  Are legatura cu franarea din tempomat?

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu am mai auzit de retarder pe masini mici. Normal pe camioane se pune si e o frana electromagnetica. E foarte folositor pentru ca prelungeste durata de viata a sistemului de franare clasic.
                    Dar mai sti? Poate e ceva asemanator si pe masinutza ta.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #11
                      Am văzut că sunt mașini care au retarder ca dotare. E foarte probabil să fie ca și cel de pe camioane, și ajută la frâna de motor. Nu cred că este electromagnetic (un prieten a desfăcut unul de Scania, și era cu ulei, un cilindru lung, plin de turbine mici și supape)

                      La W210 cred că e același sistem ca la w203 când vine vorba de pilot automat / limitator. Nici la mine de exemplu nu pune frână singur. Face frână de motor (retrogradează cutia). Însă sunt situații în care nu e de ajuns, și apare mesaj în bord, că ar trebui să apăs și frâna.
                      Last edited by Luxian; 01-20-2012, 11:47 AM.
                      ...

                      Comment


                      • #12
                        Salut

                        Originally posted by adidc View Post
                        Eu nu am mai auzit de retarder pe masini mici. Normal pe camioane se pune si e o frana electromagnetica. E foarte folositor pentru ca prelungeste durata de viata a sistemului de franare clasic.
                        Dar mai sti? Poate e ceva asemanator si pe masinutza ta.
                        Mi.ar fi placut, dar nu este.
                        Dupa cautari aprofundate pe forumuri se pare ca pilotul pt decelerare mai mica foloseste frana de motor si pt decelerare mai mare aplica si sistemul de franare clasic. Forumistii spun ca se aprind si stopurile in cazul unei franari mai puternice.
                        Ce nu am aflat este cum sa micsorezi/maresti viteza cu 5km si nu cu 1km/ora ?!
                        Ei spun ca trebuie sa tin maneta apasata cateva secunde. Sa tin cum?!
                        Nu stiu ce este cu Retarderul acela, are cineva vreo idee?
                        Last edited by dialiv; 01-20-2012, 12:13 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Nu are nici o treaba retarderul pe masini mici.Si da , poate fi cu ulei , electromagnetic (atunci se cheama TELMA) , decompresor , obturator de gaze , etc.Deja e offtopic.Pe o manuala cand ii dai sa franeze ca si cum ii taie alimentarea ca iei piciorul de pe acceleratie.La automata , mai retrogradeaza.

                          Comment


                          • #14
                            Salut

                            Originally posted by grigorean View Post
                            Nu are nici o treaba retarderul pe masini mici.Si da , poate fi cu ulei , electromagnetic (atunci se cheama TELMA) , decompresor , obturator de gaze , etc.Deja e offtopic.Pe o manuala cand ii dai sa franeze ca si cum ii taie alimentarea ca iei piciorul de pe acceleratie.La automata , mai retrogradeaza.
                            Bine,am inteles asta ca nu are cum sa aiba retarder.
                            Daca poti spune.mi si mie de ce apare din decodare Vin pe masina mea si pe altele ceva de genul
                            retarder 8 060204* transmission 716606 02 203637* Code
                            Ce semnifica acel cuvant "retarder"?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by dialiv View Post
                              Bine,am inteles asta ca nu are cum sa aiba retarder.
                              Daca poti spune.mi si mie de ce apare din decodare Vin pe masina mea si pe altele ceva de genul
                              retarder 8 060204* transmission 716606 02 203637* Code
                              Ce semnifica acel cuvant "retarder"?
                              )))))

                              "Retarder 8 060204 " - se refera la o intarziere in livrare fata de data fabricatiei masinii "Release_date"

                              Asta atunci cand apar intarzieri si "Release_date" difera cu cateva zile de "Delivery_date"

                              Last edited by w124researcher; 01-21-2012, 13:24 PM.
                              Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF