Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Diferente W202

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diferente W202

    Buna ziua... rog pe cei care au cunostinta sa ma lamureasca si pe mine cu o problema: ce diferenta exista intre cele doua modele de mai jos, difera functie de an, nivel de echipare? sunt cam in ceata....multumesc




  • #2
    Cel din poza de sus nu are Aer Conditionat deci are radiator mic, iar cel din poza de jos are Aer Conditionat si radiator mare iar in fata lui radiatorul de clima cu ventilatoarele aferente.

    Cele cu radiator mic au vasul de expansiune deasupra radiatorului iar cele cu radiator mare il au in stanga.

    Din poza data asta ar fi singura diferenta, mai este posibilitatea ca cel de sus sa fie C180 (1798 cmc) iar cel de jos sa fie C200 (1998cmc) dar nu sunt sigur.

    Ca si an sunt la fel sau la diferenta de un an, sunt inainte de `97, deoarece cele dupa `97 au clapeta de acceleratie modificata.

    Nivelul de echipare se vede doar la exterior, si la interior, motoarele sunt identice.

    Classic ul are interior cu plastice negre
    Elegence ul are interior din lemn si crom la exterior
    Sport ul are interior cu imitatie de carbon si suspesii sport
    Esprit sau fabricat numai dupa `97 din cate stiu eu, si e cumva imbinarea dintre elegance si sport.
    Last edited by marele_alb; 09-20-2010, 16:39 PM.
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Originally posted by marele_alb View Post
      Esprit sau fabricat numai dupa `97 din cate stiu eu, si e cumva imbinarea dintre elegance si sport.
      As vrea sa te corectez un pic, in sensul ca eu am un c180 Esprit din 1994. Pe de alta parte nu prea inteleg cum si-a ales neamtu' echiparea, ca a mea are AC, si nu are geamuri electrice ....ciudat
      C180, Esprit, 95

      Comment


      • #4
        Eu am un w202 din 95 si este modelul esprite, are geamuri electrice dar nu are AC.Eu zic k nu este un standard de echipare, difera fiecare model dupa cum a fost facut la comanda. Eu stiam k la modelele la care scrie pe spate tipul masinii ( C180 ...) alea au fost un standard dupa cum au facut cei de la MB iar cele pe care nu scrie nimica la portbagaj ar fi fost facute la comanda si atunci dotarile difera. Cel putin asa stiu eu.

        Comment


        • #5
          Eu am un mb esprit din 95 cu AC si geamuri electrice

          Comment


          • #6
            Cel de jos are vas de expansiune, poate e mai nou decat cel de sus care nu are.

            Comment


            • #7
              Originally posted by robyyrap View Post
              Eu am un w202 din 95 si este modelul esprite, are geamuri electrice dar nu are AC.Eu zic k nu este un standard de echipare, difera fiecare model dupa cum a fost facut la comanda. Eu stiam k la modelele la care scrie pe spate tipul masinii ( C180 ...) alea au fost un standard dupa cum au facut cei de la MB iar cele pe care nu scrie nimica la portbagaj ar fi fost facute la comanda si atunci dotarile difera. Cel putin asa stiu eu.
              Inscrierea modelului pe capota portbagajului este o optiune gratuita, lucru valabil si astazi, la Mercedes, BMW, VAG.

              Esprit-ul nu are lemn si nici cotiera. Asta il diferentiaza la interior de celelalte variante.
              Geamurile, AC etc. sunt optiuni contra cost.
              Mercedes CL 200 Kompressor
              Mercedes C 180 Kompressor

              Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

              Comment


              • #8
                Si ami este o optiune la varianta ESPRIT, si anume se rabateaza spatarul bancetei din spate.
                Este in portbagaj doua manere, de care se rabateaza separat fiecare parate.
                Un prieten are modelul asta si are aceasta optiune pe el.
                Nu stiu daca au si celelalte modele asa ceva, (clasic, sport, elegance).
                Mercedes W202 motor 2.0 diesel 1993
                Mercedes W202 motor 2,2 diesel 1995

                Comment


                • #9
                  cel de jos este un Ccu motor de maxim 2000cmc,fiindca ce sare peste 2000sau 2200 nu mai retin exact,au doua ventilatoare in fata.oricum eu cred k este diferenta si la anul fabricatiei dupa cum arata motorul de sus,pare din '94.celalalt din 96'
                  LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu la prietenul tau cum se rabateaza bancheta dar mie nu mi se rabateaza...tin sa mentionez ca si eu am un esprit din 94 ,clima manuala,geamuri electrice fata...consider ca majoritatea modelelor "esprit" au fost facute la comanda.

                    Comment


                    • #11
                      In 2008 habar nu aveam despre MB. Mi se parea o ceva mult prea "dincolo" de imaginatie sau vise ca sa ma interesez.
                      Voiam doar un Wagon sau Break.
                      Speram ca in Ardeal sunt si romani diferiti de Moldova. M-am inselat amarnic.
                      Dupa doua zile de cautari, am gasit bunicuta. Avea un portbagaj enorm (dupa mine) pentru o berlina. Si se incadra in buget. Am primit o mare carte despre casetofon si un mic carnetel de service.
                      Nefiind pregatita pentru vanzare, nu avea "machiaje".
                      Doi ani am cautat date tehnice si carti tehnice sau/si service. Pentru ca era SPORT.
                      Am gasit si colegii de duminica din Galati. Asa ca nu pot spune mare lucru despre diferente.
                      Ce anume am constatat. Din start, SPORT are toate optiunile in STANDARD. In plus, masina mai are alte 15 dotari optionale.
                      S-au fabricat doar 16 luni.
                      Sasiu, suspensii, garda la sol, jante, volan, diferit de celelalte modele.
                      Am calcat-o si la 3000 rot/min s-a schimbat sunetul motorului. Normal, a intrat camera 2 a carburatorului.
                      Surpriza. La 4000 a inceput sa urle si m-a lipit. Iar acul de benzina a coborat o linie.
                      Nici astazi nu am primit o explicatie de la MB. Cica a fost doar un experiment pe acel model.
                      Dintr-o carte tehnica de la istoria modelelor MB W202 am aflat ca diferenta de garda la sol este de doar 7mm intre celelalte modele si sportul.
                      Din masuratori comparative cu Elegance si Esprit ale colegilor de Galati am constatat: Intre Sport si elegance sunt 40mm. Intre Elegance si Esprit la fel.
                      Garda la sol REALA a Sportului MEU este de 13cm.
                      Unghiul de cadere al rotilor fata este mai mare. Ecartamentul fata fata de spate, asemenea.
                      Lipsa emblemei tipului DE MASINA de pe portabagaj, COSTA.
                      De patru ani caut raspunsuri. Mai aflu ceva, spun aici ca nu costa beni si, poate, foloseste cuiva.

                      Comment


                      • #12
                        Mai uimeste-ne cu modelul tau SPORT extrem de RAR si de dotat.Din cate vad nu i-ai facut o prezentare inca.Din cunostintele mele W202 au fost fara nici o optiune din fabrica.Absolut orice a fost optional de la geamuri electrice la pielea de pe volan sau la aerul conditionat.De aceea se gasesc 10000 de W202 fiecare cu alte optiuni.
                        Mercedes W202 C180 Sport
                        Mercedes W245 B180 cdi

                        Comment


                        • #13
                          Eu am classic ul cu motor de 2000 diesel adica C200d si nu are absolut nici o optiune...aaa,poate doar trapa electrica,fara geamuri el,fara AC,fara multe necesare!!!Oglinzile sunt la toate electrice si incalzite!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by epurare_coco View Post
                            Am calcat-o si la 3000 rot/min s-a schimbat sunetul motorului. Normal, a intrat camera 2 a carburatorului...
                            Motoarele M111 sunt pe injectie multipunct!!!
                            E220 cdi W210, 2001

                            E320 W210, 1997
                            C180 W202, 1994
                            W123 200D, 1978 cu inima de W124


                            Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by George_b View Post
                              Mai uimeste-ne cu modelul tau SPORT extrem de RAR si de dotat.Din cate vad nu i-ai facut o prezentare inca.Din cunostintele mele W202 au fost fara nici o optiune din fabrica.Absolut orice a fost optional de la geamuri electrice la pielea de pe volan sau la aerul conditionat.De aceea se gasesc 10000 de W202 fiecare cu alte optiuni.
                              Fiecare din cele 4 tipuri de w202 c180 au avut dotari standard si, evident, optionale.
                              La vechimea dvs. pe aici, ar fi trebuit sa aveti toate adresele de prezentare a istoricului acestui tip.
                              Toate modelele Sport au standard de ex. AC cu cele doua ventilatoare (ca de altfel toate instalatiile - 68 kg), jenti aluminiu late cu desen specific, sasiu modificat, suspensii diferite, interior / exterior tip carbon, stopuri rosu - alb, acumulator minim 90 Ah./630 A.
                              Toate modelele w202 au avut jenti tip R15 si asa au fost omologate/inmatriculate. Vezi anexe. Nu am avut timp sa le traduc. Poate ne puneti la dispozitie un original in englaza sau franceza.
                              Referitor la coduri si dotari standard / optionale pe tip de echipare, trebuie sa scanez cand voi ajunge in Galati.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF