Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W169 - inlocuire consola centrala simpla cu consola cu cotiera

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W169 - inlocuire consola centrala simpla cu consola cu cotiera

    Pentru ca piticul nu ma lasa in pace, am pus mina saptamina asta pe o consola centrala cu cotiera.
    ATENTIE!! Merge luata si de pe masina cu volan dreapta pentru ca are aceeasi pozitie a manetei frinei de mina.
    Din punctul meu de vedere este bine ca are plasa elastica pe partea soferului; daca e scund e acoperita aproape in intregime de scaun

    Totusi, e bine sa verificati inainte de achizitie daca maneta frinei de mina este mai aproape de scaunul pasagerului la masina voastra (exact cum am facut si eu prin telefon cu utilizatoarea ).

    Pentru ca probabilitatea este mica sa gasiti consola centrala cu ornamentele similare celor din lateralele pachetului [radio/clima/butoane/grila ventilatie] luati si rama asta. De obicei, cind ajung la dezmembrat, masinile ramin fara radio si desfac mai mult decit este cazul, deci si grila asta e usor de luat din dezmembrari dar mai greu de montat. Cautind un topic pe tema asta am gasit cum se ajunge la rama cu pricina:
    We offer Free car stereo advice, showing you how to remove car stereo's with ease, following our detailed car stereo removal guides...


    Dupa ce scoateti burduful manetei de la schimbator, se apuca rama din laterale pe interior si se trage incet in sus, astfel incit va iesi afara din 4 clipsuri.

    Dupa inlaturarea ei se vor vedea spre bord 2 torxuri de 20.

    Identic se procedeaza cu scrumiera spate, dupa ce se deschide, la partea superioara are un clips ce trebuie apasat ca sa fie scoasa afara. Imediat se decupleaza conectorul prizei ca sa eliberam terenul.
    Acum avem acces la 2 torxuri de 25 si cu asta e gata treaba.
    Se ridica frina de mina la maxim si se ridica de cotiera de la baza, partea din spate, cu atentie maxima la "jaluzeaua" prin care trece maneta frinei de mina.
    Dupa ce scapa si de la imbinarea cu bordul, se decupleaza si conectorul prizei din fata.

    Aceeasi procedura se face si la masina cu consola simpla, la care mai trebuie eliminata rama de plastic fixata pe maneta. Cu un cui, surubelnita ingusta se imping niste bolturi ca sa poata fi scoase "diblurile".

    La montaj se duce maneta cit se poate de sus si cu atentie maxima se introduce maneta prin "jaluzea", iar la montajul celor 4 suruburi se lasa maneta in jos pentru o manevrare mai buna a consolei.

    Pentru a fi functionala priza spate ma gindisem sa o leg la cea din fata, dar dupa manual, se pare ca are alta siguranta. Mi s-a parut si mie ca nu e ceva in regula, asta avind fire de diametru mai mare, deci suporta un consumator mai puternic.

    Mai ramine varianta de a colanta lemnul din plastic la un prieten cu firma de publicitate, daca exista ceva la fel de lucios si la fel de negru.
    Attached Files

  • #2
    Si cum nu am avut timp de poze pe traseu, aci e varianta finala:, facuta in fuga:uploadfromtaptalk1431199403634.jpguploadfromtaptalk1431199423901.jpg

    Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk

    Comment


    • #3
      Am eu daca vrei, consola de la schimbator din lemn negru lac de pian Designo.
      Iti pot pune abia luni poze.
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Donatie, schimb sau pret?

        Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk

        Comment


        • #5
          Cat te a costat consola cu cotiera?


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Mercedes A-Class, W169, A180 CDI - 2005

          Comment


          • #6
            Am facut un pret pe pachet ca am mai luat niste acareturi pt. masina mea dar oricum sub 400 cit cer meseriasii de pe net. Poate din cauza ca insistat sa o desfac singur.

            Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk

            Comment


            • #7
              Originally posted by DragosR View Post
              Donatie, schimb sau pret?

              Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk
              A fost comandata de mult pt mine insa nu am gasit cotiera atunci. Nu stiu cat sa cer pe consola, ma gandesc pana postez poze.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                Ok. Mersi

                Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Am recuperat si partea superioara cu ornamentele de lemn ca prada de razboi, pe principiul "imi trebuie si asta!". Acum nu imi ramine decit sa ma informez asupra faptului daca masina imi va cere codul de la navigatie daca o deconectez pt continuarea transplantului. Daca imi cere codul, am pus-o ca nu am nici un act dintre cele cu care vine masina de la dealer (manuale, etc.)

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF