Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema inchidere centralizata W169/2006

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema inchidere centralizata W169/2006

    Salut tuturor,
    In aceasta seara am observat ca usa spate stanga nu se mai incuie din telecomanda, adica butonul coboara, dar nu toata cursa, si practic usa ramane descuiata. Daca apoi apas butonul pana la capat, usa se incuie. Fac mentiunea ca butonul nu intampina niciun fel de rezistenta la apasare, deci probabil actuatorul nu il trage pana la capat. Stiu acum, dupa un search pe Google, ca este o problema destul de des intalnita, dar nu am gasit nicio solutie simpla care sa functioneze. Am incercat o prima sugestie cu WD40, dar nimic.
    Daca cineva a patit asa ceva si are alta solutie sau ma poate indruma catre un mecanic care se pricepe la asa ceva, ii multumesc anticipat.

  • #2
    Incearca sa desfaci maneru la usa si sa l pui la loc.
    Cand am adus masina in tara asta am patit si eu, usa la sofer. Anume inchideam
    Cobora tumburusu dar daca trageai de maner se deschidea. Probabil cineva umblase la ea si nu o pusese la loc cum trebuie

    Comment


    • #3
      Mulțumesc de răspuns, dar te rog să îmi spui care mâner, cel extern sau cel intern. Mulțumesc

      Comment


      • #4
        cel extern, din cate stiu pe usa o sa gasesti un dop de cauciuc, daca il scoti o sa ai acces la un surub.

        Comment


        • #5
          Multumesc de raspuns, o sa incerc maine sau poimaine si revin cu rezultatul.
          Last edited by Zeus; 11-12-2014, 07:09 AM.

          Comment


          • #6
            Nu am avut noroc, am desfacut si manerul exterior si panoul din interior, problema este in broasca. Caut sa cumpar una din dezmembrari, apoi demontez si panou metalic interior si revin cu rezultatele constatarii.

            Comment


            • #7
              Nu merge desfacuta si vazut daca sint ceva pb. de contacte sau lipituri reci?

              Ca proaspat posesor de mertan vad ca are deja una din bubele de la vw si anume stergatorul spate blocat, sprituitoarea arunca in alta directie (tot din cauza de blocaj) si poate ca la fel e si cu incuietoarea

              Comment


              • #8
                Ca sa ajungi la broasca este complicat, astept sa vina broasca comandata si revin cu rezultatele dupa ce o inlocuiesc.

                Comment


                • #9
                  Bre, asta e broasca:

                  dupa ce iti vine incuietoarea, tot greu o sa ajungi la actuala si tot greu o sa o inlocuiesti
                  Dar sa nu uiti sa faci poze daca o desfaci pe cea defecta

                  Comment


                  • #10
                    Am cumparat broasca, nu pe cea de mai sus , maine soseste, acum caut pe cineva priceput sa o inlocuiasca.
                    Procedura aici: http://www.instructables.com/id/Merc...oor-Lock-Actu/
                    Destul de complicat pentru mine.
                    Cineva are vreo recomandare de mester priceput ? Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Problema incuietoare

                      Salut s-a rezolvat problema?? Deoarece si eu am aceleasi simptome la usa pasagerului.

                      Comment


                      • #12
                        De unde ai luat broasca? Am si eu aceeasi problena dar pe dreapta spate.
                        Nu reusesc sa o gasesc. Aveti idee cat costa una noua?

                        Comment


                        • #13
                          Da, am schimbat broasca cu totul, am scris ca am rezolvat dar pe alt thread unde cineva avea o problema cu manerul. Am avut noroc de un mecanic rabdator, la W169 este destul de complicat, a durat cam 2 ore dar a lucrat curat si a pus totul la loc, inclusiv nituri la panoul de metal de sub capitonaj.
                          Am pe cineva in Germania, mi-a trimis broasca de la dezmembrari, arata impecabil, am si garantie un an, in tara pe internet nu am gasit.

                          Comment


                          • #14
                            Si cat ai dat pe ea? Sa-mi fac o idee de pret.

                            Comment


                            • #15
                              A fost 50 sau 60 Euro, nu mai tin minte exact, repet, de la dezmembrari.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF