Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Zgomot, Carait metalic aritmic. Volanta defecta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot, Carait metalic aritmic. Volanta defecta?

    Salut

    Am un mercedes a klass din 2007, 160CDI, avantgarde de 60kW. in trecut am mai postat pe forum anumite probleme.

    De vreo 2 luni mi-a aparut un zgomot ciudat, metalic vine de undeva de sub masina. Zgomotul este mult mai puternic cu motorul rece, inainte de a parcurge 4-5 km. apoi se aude mai incet.

    Am fost ieri la service, si fara sa o urce pe elevator sau sa-i dea jos scutul jos, mi s-a zis ca de vina ar fi volanta, sau intreg kit-ul de ambreiaj. inlocuirea acestor piese ar costa 5000 ron.

    Nu stiu ce sa cred. ambreiajul cupleaza perfect, treptat, si nu patineaza.
    Mai demult cand apasam ambreiajul pana la capat se simtea un harait plus cun zgomot mic. Acum dupa ce a aparut acest zgomot, care nu dispare la apasarea pedalei de ambreiaj, ci doar la accelerare, zgomotul de la ambreiaj a disparut.

    V-as fi recunoscator daca ati mai avut asemenea probleme ?

    poate ma ajutati cu ceva sfaturi ? la 5000 ron ma gandesc serios sa renunt la A Class
    Last edited by melops2000; 03-17-2013, 11:14 AM.

  • #2
    Nu prea inteleg mare lucru din finalul povestii insa tind sa cred si eu ca zgomotul provine de la volanta . Doar ca mi se pare absurd sa renunti la o masina pentru ca trebuie sa ii schimbi volanta ..
    1. Ce service ti-a cerut 5000 RON ? Reprezentanta MB cumva ? Din cate stiu eu o volanta pentru modelul dvs. de masina e 2500 - 3000 RON .
    2. Volanta se poate duce pe orice masina , nu numai pe a-klasse depinde si de noroc ..
    3. Crezi ca la alta marca volanta ar avea un pret mai mic ? Eu unul nu cred ca sunt diferente mari !
    Stima !
    Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

    Comment


    • #3
      Am vazut pretul la volanta stiu ca e in jur de 2500 de lei.
      Dar s-ar putea sa aiba si kitul de ambreiaj probleme... si se ajunge la suma de 5000 ron.

      Masina nu a fost bruscata sau condusa sportiv si nu ma astept ca dupa 87000 km sa pice piese atat de importante si scumpe.

      Comment


      • #4
        Salutare!
        Eu nu as fi convins 100% ca volanta e vinovata. Volanta e "dual mass"?!? Din cate am intalnit, zgomotele volantei apar mai degraba ca niste batai infundate la inceput, influentate de apasarea pedalei de ambreiaj, nicidecum caraituri metalice.
        Indicat ar fi sa mai ceri pareri.
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #5
          Salutare


          Nu am confirmarea, dar la pretul asta mai mult ca sigur e dual-mass.

          Comment


          • #6
            Originally posted by melops2000 View Post
            Am vazut pretul la volanta stiu ca e in jur de 2500 de lei.
            Dar s-ar putea sa aiba si kitul de ambreiaj probleme... si se ajunge la suma de 5000 ron.

            Masina nu a fost bruscata sau condusa sportiv si nu ma astept ca dupa 87000 km sa pice piese atat de importante si scumpe.
            Aici cam ai dreptate ! Tu ai condus toti acesti 87.000 km masina , sau ai cumparat-o second ?

            Originally posted by LauLaur View Post
            Salutare!
            Eu nu as fi convins 100% ca volanta e vinovata. Volanta e "dual mass"?!? Din cate am intalnit, zgomotele volantei apar mai degraba ca niste batai infundate la inceput, influentate de apasarea pedalei de ambreiaj, nicidecum caraituri metalice.
            Indicat ar fi sa mai ceri pareri.
            Clar de la volanta nu prea o sa auzi caraituri metalice , ci doar batai , dar dupa cum am zis si in postul nr.2 nu am inteles prea bine ce povestea colegul .. Parca a pomenit ceva si de batai . Daca ar fi avut vreo relevanta sunetul cu apasarea pedalei de ambreiaj m-as duce cu gandul la rulmentul de presiune , dar asa cam iese din discutie ..

            Originally posted by melops2000 View Post
            Salutare


            Nu am confirmarea, dar la pretul asta mai mult ca sigur e dual-mass.
            E dual-mass 100% !
            Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

            Comment


            • #7
              Originally posted by Sashatm View Post
              Nu prea inteleg mare lucru din finalul povestii insa tind sa cred si eu ca zgomotul provine de la volanta . Doar ca mi se pare absurd sa renunti la o masina pentru ca trebuie sa ii schimbi volanta ..
              1. Ce service ti-a cerut 5000 RON ? Reprezentanta MB cumva ? Din cate stiu eu o volanta pentru modelul dvs. de masina e 2500 - 3000 RON .
              2. Volanta se poate duce pe orice masina , nu numai pe a-klasse depinde si de noroc ..
              3. Crezi ca la alta marca volanta ar avea un pret mai mic ? Eu unul nu cred ca sunt diferente mari !
              Stima !
              Sal

              Am sa explic mai clar finalul postului. Acum vreo 6 luni aveam un harait usor la apasarea ambreiajului pana la capat, care disparea daca ridicam putin ambreiajul.
              Acum, o data cu aparitia noului zgomot metalic, acel harait a disparut... nu sunt sigur daca au vreo legatura.

              Masina am luat-o second in 2009.

              Comment


              • #8
                Originally posted by melops2000 View Post
                Sal

                Am sa explic mai clar finalul postului. Acum vreo 6 luni aveam un harait usor la apasarea ambreiajului pana la capat, care disparea daca ridicam putin ambreiajul.
                Acum, o data cu aparitia noului zgomot metalic, acel harait a disparut... nu sunt sigur daca au vreo legatura.

                Masina am luat-o second in 2009.
                In cazul acesta nu mai sunt chiar asa sigur ca este volanta , dar nici nu prea am idee ce altceva ar putea fi !
                Daca ai luat-o second esti sigur ca acei 87.000 km sunt reali ? Ca spuneai tu ca nu ti se pare normal sa pice volanta la km astia ..

                Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
                Toate ni se întâmplă tuturor , mai devreme sau mai târziu , dacă există timp suficient

                Comment


                • #9
                  am si eu un mercedes a 140 din 2003 si al meu are un scarsnit de metal dar il are cu ambreaju sus si cu motorul rece daca iii motorul cald nu se aude nimik...dar daca am ambreaju calcat si motorul rece iara nu se aude nimik...ambreaju nu ii dus ca si eu am umblat cu ea la meseriasi si miau zis mai multi daca ai bani multi schimbam tot de pe ea nu ii o problema prea serioasa ziceau ei...


                  Citeste regulamentul, cum poti sa scrii in halul asta? Ai WARN
                  Last edited by Zeus; 03-18-2013, 10:36 AM.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Sashatm View Post
                    In cazul acesta nu mai sunt chiar asa sigur ca este volanta , dar nici nu prea am idee ce altceva ar putea fi !
                    Daca ai luat-o second esti sigur ca acei 87.000 km sunt reali ? Ca spuneai tu ca nu ti se pare normal sa pice volanta la km astia ..

                    Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
                    Masina am luat-o acum 4 ani avea 2 ani in care parcursese cam 50000 km. Erau reali, probabil a fost pe firma si condusa de vreo femeie "desteapta".

                    Comment


                    • #11
                      Da la modelul tau este volanta cu dubla frictiune ,daca in momentul apasari anbreiajului zgomotul dispare apoi cind debreiezi apare si e zgomot aritmic este volanta ,la pretul tau trebuie sa se dea tot kitulde anbreaj nu e mai mult probabil manopera e alti bani bafta.

                      Comment


                      • #12
                        Compresor clima defect

                        Sal

                        Dupa ce am trecut pe la vreo 2 mecanici, cel de-al treilea a reusit sa gaseasca sursa acelui zgomot enervant.
                        Zgomotul provine de la compresorul de clima, dar doar atunci cand AC-ul este oprit. De fapt face zgomot, culmea, cand nu e pus in sarcina.

                        Daca ati intalnit asemenea probleme astept cateva posturi utile.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF