Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ambreiaj A160

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by LauLaur View Post
    Salut!
    Daca ambreiajul "tine jos" e un lucru foarte bun, indica lipsa uzurii kitului.
    Fa o proba, fara sa accelerezi, elibereaza putin si foarte incet ambreiajul pana cand simti ca s-a cuplat si masina are tendinta de a se pune in miscare. "Memoreaza" pozitia pedalei, e limita pana la care o poti elibera la plecarea de pe loc. De aici incolo, acceleratie si dupa ce masina a luat viteza necesara eliberezi incet si definitiv pedala.
    La mine situatia se prezinta exact pe dos, ambreiajul tine putin mai sus si eu am fost obisnuit cu ambreiaje care cupleaza de jos.
    Despre aerisire s-a vorbit mai sus dar eu zic sa-i dai pace, ca masina n-are nici o problema, si daca nu reusesti aerisirea va avea probleme.

    Foloseste litera mare la inceput de propozitie, altfel nerespectarea regulamentului aduce sanctiuni din partea moderatorilor.
    Toate cele bune!
    Multumesc mult!

    Comment


    • #47
      Originally posted by LauLaur View Post
      Salutare!

      Daca tocmai am scapat de o grija, cea cu geamul, e cazul sa ma ocup si de problema ce o am cu ambreiajul, pana nu devine mai grava. Problema consta in faptul ca nu-mi intra in viteza 1 si marsarier cand plec de pe loc. Daca incerc sa bag in viteza, cu ambreiajul calcat masina se misca de pe loc in fata sau inapoi dupa cum selectez viteza 1 sau marsarier. Trebuie sa dau pedale repetate ambreiajului si apoi intra, .... fortat dar intra. Mai nou am observat ca daca trag frana de mana inainte de a calca ambreiajul intra mult mai bine.
      Uleiul din cutie l-am schimbat de curand.
      Am aerisit ambreiajul si cateva zile nu mai sunt probleme , apoi totul revine ca la inceput. Operatiunea asta am facut-o pana acum de 5 ori si de fiecare data am gasit aer in instalatie. Nu stiu pe unde ar putea sa traga aer, in conditiile in care lichid nu pierd nici picatura.
      Cred ca pompa ambreiajului imi produce problemele astea. Are cineva vre-o diagrama in care as putea sa vad cum este montata pompa ? Alte opinii?

      Seara faina va doresc!

      Cum s-a rezolvat pana la urma? Careera motivul de apareau bulele de aer?

      Comment


      • #48
        Salut!
        Aerisire prost facuta!
        Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

        Comment


        • #49
          Originally posted by LauLaur View Post
          Salut!
          Aerisire prost facuta!

          Eu am dat jos pompa de ambreiaj si am testat cateva tipuri de lichid de frana sa vad daca curge de la sine (pompa pusa pe orizontala). Cel vechi nu curgea deloc(nu stiu ce era sau de cand), ravenol dot4 deasemenea nu curgea, bosh dot4 curgea destul de lent. Am montat inapoi pompa si am aerisit prin introducere de lichid cu seringa de 50ml (e cea mai mare gasita) cu capilar pe la aerisitor (asa am scapat de bulelel de aer). Debraierea e in continuare cu probleme chiar daca s-a imbunatatit atat intrarea in viteza 1-a cat si plaja de atac a ambreiaajului care initial era foarte jos (mentionez ca discul nu-l suspectez ca patineaza ; un test in viteza a 3-a 50km/h ,apoi apasat pedala de acceleratie la blana sa dus la 80km/h lejer).
          Suspectez in continuare lichidul de frana care nu e dot4+ de care nu am gasit.(teoretic ar fi aceeasi vascozitate ca si dot4 dar practica a aratat altceva) . As incerca un ATE SL6 dar are vascozitatea la jumatate(700mm2/s) dar nu stiu daca nu e prea putin si pompa sa nu mai lucreze deloc.

          Comment


          • #50
            aerisirea se face foarte frumos fara a impinge aer de jos in sus.
            Se scoate niplu si se tine cu degetul.Unu face pedale si tu dai drumul aerului.Cand vine lichid bagi repede niplu.inca 2 reprize de pedalat si gata aerisirea fara probleme' doar cu putina murdarie .
            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

            Comment


            • #51
              "aerisire prost facuta"

              Originally posted by LauLaur View Post
              Salut!
              Aerisire prost facuta!
              Mi-am schimbat lichidul de frana(cu "no name" DOT 4, la un service "no name") si nu mi-a facut aerisire ambreiaj. Am facut eu de vreo cinci ori aerisire si, desi nu pierde lichid, tot mai gasesc aer. Mereu am avut grija sa fie rezervorul plin in timpul aerisirii. Am aplicat metoda cu furtunul transparent bagat cu un capat intr-un borcan cu lichid de frana. Laur, crezi ca metoda cu aer comprimat e mai buna? Si trebuie DOT 4 plus? Multumesc.
              No malfunction

              Comment


              • #52
                Dot 4+ scrie pe cutie dar eu unul n-am găsit. Si de obicei când îţi trebuie îţi trebuie acum nu peste 5 zile. Din ce am înţeles punctul de fierbere diferă. Şi dot5 era siliconic (oricum nu se pune la maşini cu ABS).

                Am băgat dot4 parcă de la Ferodo dacă nu mă înşel şi i-am făcut pedale de mi-a venit acru. Am reuşit să nu umplu bine rezervorul şi efectiv mi s-a "lipit" pedala de podea. Să vezi atunci Eu am făcut cum mai zicea un coleg cu furtunul şi borcanul. S-a aerisit ok. Oricum am înţeles că se mai aeriseşte şi din mers. Să nu uitaţi să strângeţi bine ştuţul la loc.

                Mai citeam că ar fi bine ca lichidul respectiv să se schimbe după un anumit timp că absoarbe apa. Asta ce l-am pus eu e mai deschis ca ce era înainte în rezervor.
                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                Urmează: Dacia 1300 '74

                Comment


                • #53
                  M-am mai documentat si, din cate am citit pe forumuri, metoda gravitatiei nu scoate tot aerul din instalatie. Mi-am comandat DOT 4+ si intentionez sa merg la un service unde are sistemul de aerisire cu aer comprimat si unde ma lasa sa ma uit. Dupa ce am schimbat lichidul de frana la service-ul "no name", am inceput sa am problemele enumerate de Laur, respectiv, la rece, nu intra in viteza I sau marsarier si masina, are tendinta de a se pune in miscare cu ambreiajul calcat. Dupa cum spune si pe site-ul aclass.info.uk, suspectam ca exista aer in instalatia hidraulica. Dupa cum am citit, lichidul de frana se incinge la franari puternice si apa acumulata in timp fierbe, producand bule de aer. Se recomanda schimbarea lichidului de frana la 2-3 ani. Eu am mers cu masina vreo 4000km avand aceasta problema(pentru ca la cald nu mai sunt probleme la schimbatul vitezelor) si acum, ceva a inceput sa zornaie. Prima oara am crezut ca este de la cureaua de accesorii pe care tocmai am schimbat-o la reprezentanta dar, apoi, am observat ca, daca pedala de ambreiaj este apasata, nu se mai aude zornaitul. Acum stau cu teama ca ar putea fi probleme la rulmentul de presiune. La service-urile "no name" pe unde am incercat sa fac aerisire, tot imi spuneau ca problemele mele nu sunt de la existenta aerului(desi mereu iese aer). Unii spun ca n-are rost sa facem aerisire. Majoritatea spun ca e de vina kit-ul de ambreiaj, unii spun ca problema de la pompa de ambreiaj, altii ca e de la timonerie si, nu in ultimul rand, de la cutia de viteze. Eu ma plang la ei ca la reprezentanta costa cel putin 5000lei sa schimb kit-ul iar ei se ofera "amabil" sa mi-l schimbe la jumatate din cat m-ar costa la reprezentanta. Se pare ca multa lume e constienta ca la un A-class schimbatul ambreiajului inseamna ceva ore de manopera si de aceea nimeni nu vrea sa faca o aerisire corecta a sistemului. Imaginati-va ce ar insemna sa te duci la un service unde nu ai voie sa te uiti cand se lucreaza la masina. Te pune sa platesti kit-ul, manopera pt schimbare ambreiaj si ei nu fac decat sa scoata niste bule de aer. Eu m-am lasat pacalit odata fiindca ca am mai avut un A-class. Am platit destul de mult pentru asta. Mecanicul care mi-a schimbat kit-ul nu stia ca switch-ul care comanda luminile de marsarier se demonteaza sau se monteaza cu levierul-maneta de viteze in pozitia marsarier(eu am cutie manuala). Astfel, luminile de mers inapoi au ramas permanent aprinse. Am scos becurile ca sa nu ma claxoneze lumea la semafor. Totodata, mi-am dat seama ca acest switch comanda si stergatorul din spate. Chiar daca am scos becurile, atunci cand puneam comanda stergatoarelor pe pozitia senzor de ploaie, se actiona si cel din spate(pentru ca e ca si cum ai avea maneta bagata in marsarier tot timpul chiar daca mergi inainte). Imi cer scuze daca v-am plictisit cu atatea detalii. Stiu ca un barbat adevarat nu se plange niciodata ci sufera in tacere. Probabil eu nu sunt un barbat adevarat. Poate e si din cauza faptului ca nu am avut tata de la varsta de 5 ani. Am scris toate acestea fiindca m-am saturat ca Mos Craciun sa vina numai la copiii mecanicilor si a sefilor acestora din service-uri.
                  No malfunction

                  Comment


                  • #54
                    No fir-ar, aia înseamnă că nici al meu nu e aerisit. Dar nu pricep de ce problema dispare la cald. Eu dimineaţa trag serios de manetă mai ales pentru a doua. După ce am mers o vreme doar îi "fac vânt" şi intră cum trebuie. Am pus tot timpul problema pe uleiul din cutie.

                    Treaba cu zornăitul aş crede că nu e de la ambreiaj. Încearcă să apeşi doar puţin (până începe să debraieze) vezi dacă se schimbă ceva. Eu simt cum îşi schimbă sunetul. Plus că al meu prinde sus de tot, lucru care mă enervează la culme. Doar de curiozitate, cu uleiul din cutie cum stai?

                    La accesorii nu zornăie. Are un vâjâit de maşinuţă teleghidată. E de unul dintre rulmenţii ce-s pe acolo.

                    Problema cu becurile o rezolvai simplu cu scosul mufei din conector. Cât despre mecanici depinde cum îi nimereşti. Poate am avut eu noroc dar care nu-s de A-Klasse m-au refuzat frumos spunând că ei nu se bagă la aşa ceva. Ăsta la care merg ştie şi pe dracu şi are şi un calm de nu-ţi poţi imagina chiar stai lângă el îl întrebi şi-ţi răspunde.

                    Maşina asta e o pacoste, dar nu ştiu dacă aş schimba-o pe altceva. Poate pe una mai nouă, dar tot A. Şi capul sus, Moşul a trecut, vine Iepuroiul ;-)
                    Last edited by gruiarew; 01-09-2016, 22:12 PM.
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment


                    • #55
                      Şi n-am înţeles, ai schimbat sau nu kitul de ambreiaj? ŞI dacă da, ce treabă are cu contactul de la luminile de mers înapoi? Eu ştiam că respectivul conector e pe selector, chiar sub furci. Sau e altfel la diesel?
                      Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                      Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                      Urmează: Dacia 1300 '74

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by georgealinel View Post
                        M-am mai documentat si, din cate am citit pe forumuri, metoda gravitatiei nu scoate tot aerul din instalatie. Mi-am comandat DOT 4+ si intentionez sa merg la un service unde are sistemul de aerisire cu aer comprimat si unde ma lasa sa ma uit. Dupa ce am schimbat lichidul de frana la service-ul "no name", am inceput sa am problemele enumerate de Laur, respectiv, la rece, nu intra in viteza I sau marsarier si masina, are tendinta de a se pune in miscare cu ambreiajul calcat. Dupa cum spune si pe site-ul aclass.info.uk, suspectam ca exista aer in instalatia hidraulica. Dupa cum am citit, lichidul de frana se incinge la franari puternice si apa acumulata in timp fierbe, producand bule de aer. Se recomanda schimbarea lichidului de frana la 2-3 ani. Eu am mers cu masina vreo 4000km avand aceasta problema(pentru ca la cald nu mai sunt probleme la schimbatul vitezelor) si acum, ceva a inceput sa zornaie. Prima oara am crezut ca este de la cureaua de accesorii pe care tocmai am schimbat-o la reprezentanta dar, apoi, am observat ca, daca pedala de ambreiaj este apasata, nu se mai aude zornaitul. Acum stau cu teama ca ar putea fi probleme la rulmentul de presiune. La service-urile "no name" pe unde am incercat sa fac aerisire, tot imi spuneau ca problemele mele nu sunt de la existenta aerului(desi mereu iese aer). Unii spun ca n-are rost sa facem aerisire. Majoritatea spun ca e de vina kit-ul de ambreiaj, unii spun ca problema de la pompa de ambreiaj, altii ca e de la timonerie si, nu in ultimul rand, de la cutia de viteze. Eu ma plang la ei ca la reprezentanta costa cel putin 5000lei sa schimb kit-ul iar ei se ofera "amabil" sa mi-l schimbe la jumatate din cat m-ar costa la reprezentanta. Se pare ca multa lume e constienta ca la un A-class schimbatul ambreiajului inseamna ceva ore de manopera si de aceea nimeni nu vrea sa faca o aerisire corecta a sistemului. Imaginati-va ce ar insemna sa te duci la un service unde nu ai voie sa te uiti cand se lucreaza la masina. Te pune sa platesti kit-ul, manopera pt schimbare ambreiaj si ei nu fac decat sa scoata niste bule de aer. Eu m-am lasat pacalit odata fiindca ca am mai avut un A-class. Am platit destul de mult pentru asta. Mecanicul care mi-a schimbat kit-ul nu stia ca switch-ul care comanda luminile de marsarier se demonteaza sau se monteaza cu levierul-maneta de viteze in pozitia marsarier(eu am cutie manuala). Astfel, luminile de mers inapoi au ramas permanent aprinse. Am scos becurile ca sa nu ma claxoneze lumea la semafor. Totodata, mi-am dat seama ca acest switch comanda si stergatorul din spate. Chiar daca am scos becurile, atunci cand puneam comanda stergatoarelor pe pozitia senzor de ploaie, se actiona si cel din spate(pentru ca e ca si cum ai avea maneta bagata in marsarier tot timpul chiar daca mergi inainte). Imi cer scuze daca v-am plictisit cu atatea detalii. Stiu ca un barbat adevarat nu se plange niciodata ci sufera in tacere. Probabil eu nu sunt un barbat adevarat. Poate e si din cauza faptului ca nu am avut tata de la varsta de 5 ani. Am scris toate acestea fiindca m-am saturat ca Mos Craciun sa vina numai la copiii mecanicilor si a sefilor acestora din service-uri.
                        Zornaitul e de la un rulment din cutia de viteze. Rulmentul de pe priza sau unul de pe capacul din spate.
                        Sint multe kit-uri de ambreiaj fake pe piata.
                        Aerul din instalatia poate aparea de la pompa de ambreiaj defecta sau de la lichid de frina contrafacut.

                        Comment


                        • #57
                          Daca zornaitul apare din cand in cand si dispare la apasarea pedalei, rulmentul de presiune e vinovat.
                          Referitor la aerisire, cea mai buna metoda mi se pare cea prezentata aici
                          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                          Comment


                          • #58
                            Corect domnule Laur. Asa am de gand sa fac. Multumesc.
                            Incerc sa raspund pentru colegul "gruia rew":
                            Nici eu nu pricep de ce la cald nu mai sunt probleme cu schimbatul vitezelor dar probabil ca exista o explicatie. Zornaitul de care spuneam se manifesta doar la rece, la cald nu mai face. Referitor la uleiul din cutie, eu a trebuit sa schimb un simering la cutia de viteze, planetara dreapta, si am facut aceasta lucrare la reprezentanta, unde nu te lasa sa te uiti. Ei spun ca uleiul din cutie nu se schimba ci doar se completeaza. Pe factura imi apare ca am platit 1L de ulei si cred ca uleiul este la nivel. Oricum, pe forum, colegii care au mai avut problemele pe care le avem noi, au schimbat inutil uleiul din cutie fiindca problemele nu s-au rezolvat. Eu am mai avut un A170 (w169) cu 200000km la bord si i-am schimbat kit-ul de ambreiaj. Nu am putut sa fiu de fata, am dus masina la un mecanic care are service acasa si cred ca a demontat sonda de pe cutia de viteze care este responsabila de aprinderea luminilor de marsarier. A170 la w169 este pe benzina. Acum am tot un A170(w169) cu 100000km (99,9% reali) si are aceleasi probleme (cele care le-am detaliat mai sus) dar acum nu mai vreau sa schimb kit-ul..cel putin pana nu ma conving ca am facut aerisirea perfect. Am si eu acelasi sentiment, ca aceasta masina este o pacoste dar imi este atat de draga incat nu as schimba-o cu niciuna. Cred ca trebuie ingrijita exact ca la carte, altfel iti da senzatia ca este cea mai proasta masina din lume. De exemplu, cand am cumparat masina (am luat-o sh dar cu carte de service la zi), cand luam maxim de volan si plecam de pe loc masina avea un ruliu sau balans (nu stiu cum sa-i spun). Initial am crezut ca e de la unghiuri roti, planetare, diferential, esp...apoi, mi-a venit ideea sa ma uit mai atent la anvelope si am constatat ca unul era fabricat in 2007 si unul in 2010. Cel din 2007 nu prea mai avea "carne" comparativ cu cel din 2010, deci diametrele celor doua roti erau diferite. Am pus doua anvelope noi pe rotile din fata si problema a disparut. Probabil ca scrie pe undeva ca, daca faci pana la o roata, trebuie sa schimbi ambele anvelope..dar, daca nu tii cont de acest mic detaliu, masina iti scoate parul alb. Nu mai cred in Mos Craciun la varsta aceasta si nici "iepuroiul" nu-mi va ridica moralul mai mult dar multumesc pentru incurajarare.
                            No malfunction

                            Comment


                            • #59
                              Dacă ziceți de planetara cea lungă, am avut și eu problema respectivă. Era o mânjeală totală pe acolo și mi-a înlocuit mecanicul simeringul. Dar uleiul l-am schimbat de tot. Trebuie să mă uit ce-a pus, dar precis nu e cel recomandat de MB.

                              Am auzit povești că nu se schimbă uleiul din cutie dar eu tind să cred că nu este chiar așa. Am înțeles că la cele automate mai sunt și alte proceduri ce trebuie făcute într-o anumită ordine și ca să nu se bage oricine, producătorul a scris că nu se schimbă uleiul. Cotețul meu face 17 ani anul ăsta. Nu cred că nu-și schimbă uleiul ăla proprietățile după atâta amar de vreme.

                              A mea e luată de frate-miu din Austria. Cât a fost la austriac toate au fost făcute exact când trebuiau. După a ajuns pe mâna unui sârb și s-au pierdut service-urile în ceață... Cu reprezentanța cred că e un mare fâs... mai ales la mașini cum sunt a mea, nu-și merită prețul. Am nimerit pe omul ăsta, nu e el specialist de A-Class dar mă lasă să stau să mă uit și-mi explică ce face și de ce.

                              Eu o să schimb kitul când o să mă lase de tot. Vedeți dacă rezolvați ceva cu aerisirea, eu n-am unde să mă bag sub ea pe vremea asta.

                              Și cu iepurele era o glumă, dar nu-mi prea ies astea
                              Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                              Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                              Urmează: Dacia 1300 '74

                              Comment


                              • #60
                                Da, despre planetara lunga este vorba. Pe deviz imi scrie ulei CVM (MB 235.10), cod produs A0019898403 09. Pretul (la data 11.11.2015) este 95,59+22,94TVA un litru. Banuiesc ca CVM vine de la cutie de viteze manuala. Slava cerului ca nu am automata si bine ca nu am SBC, cum au colegii de pe la clasa E sau C, ca nu ne mai iesea aerisirea fara tester. Cred ca am vorbit cam mult pe langa subiect..totusi, subiectul deschis de Laur era ambreiajul, nu simeringuri, nu planetare..deci sa revenim: dupa ce reusesc sa fac aerisirea cu sistemul acesta ultraperformant, voi reveni cu rezultatul..deocamdata astept sa-mi vina lichidul DOT 4+.
                                No malfunction

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF