Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu mai merge stropitoare stergator luneta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai merge stropitoare stergator luneta

    Salut de cateva zile am vazut ca nu imi mai merge sa spal luneta nu mai imi stropeste stropitoarea aceea. Stie cineva ce ar putea fi sau a mai patit cineva ?
    Eu ma gandeam sa nu fie infundat vreun furtun prin care trece apa sau sa fie infundat orificiul acela de stropire ? Ceva idei ,sfaturi?

  • #2
    Salut!
    Sie eu am patit asta. Dupa ce m-am invartit o saptamana pe langa masina am descoperit ca nici nu aveam furtunul care pleaca din pompa. Dupa indelungi cautari am descoperit si furtunul cu pricina dar tot degeaba ... nu iesea pic de apa. Am desfundat cu un ac orificiul acela care era plin de calcar si am bagat vreo 2 bar presiune pe el. Intr-un final s-a desfundat si acum e ok. Cat despre sfaturi ... verifica intai pompa, scoate-i furtunul ce duce la luneta si vezi daca arunca ceva apa. Daca arunca, te ocupi de furtun... desfundat diuza si presiune pe el. Si inca ceva .... nu folosi altceva decat lichid special de spalat parbrizul, apa nu-i buna ,produce calcar si infunda orificiile.
    Sper sa te ajute sfaturile mele. Numai bine !!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Incearca dupa ce ramai fara solutie de spalat sa actionezi de mai multe ori spalatorul cu pricina,cel putin la masina mea(w210)asa s-a rezolvat,din greseala,am uitat ca nu mai merge stropitoarea si probabil s-a desfundat cum a tras aer...

      Comment


      • #4
        Salut,

        Pe masina exista o singura pompa pentru stropitorile de pe parbriz si de pe luneta. Daca pe parbriz merge...cel mai probabil ai furtunasul dintre pompa si luneta infundat. In partea din spate sub ormanentul de plastic (dupa lampa de iluminat spate) ai acolo o imbinare. Desfa imbinarea si actioneaza stropitoarea. Daca iti ajunge pana acolo inseamna ca este infundat pe partea din usa de portbagaj. Eu am patit ca acea imbinare sa sara si atunci cand actionam stropitorile imi curgea apa in masina.

        Comment


        • #5
          Multumesc de sfaturi maine am sa incerc si postez daca s-a rezolvat

          Comment


          • #6
            Originally posted by moisedan View Post
            Salut,

            Pe masina exista o singura pompa pentru stropitorile de pe parbriz si de pe luneta. Daca pe parbriz merge...cel mai probabil ai furtunasul dintre pompa si luneta infundat. In partea din spate sub ormanentul de plastic (dupa lampa de iluminat spate) ai acolo o imbinare. Desfa imbinarea si actioneaza stropitoarea. Daca iti ajunge pana acolo inseamna ca este infundat pe partea din usa de portbagaj. Eu am patit ca acea imbinare sa sara si atunci cand actionam stropitorile imi curgea apa in masina.
            Exact asa am patit si eu. Imbinarea e cam slaba. Verifica daca nu ai ud capitonajul de deasupra locului de bagaje.

            Comment


            • #7
              S-a rezolvat am desfacut azi si era scos furtunasul din orificiul care stropeste .

              Comment


              • #8
                Salutare! Am şi eu o întrebare? Dacă atunci când acţionezi spălător lunetă şi acesta nu aduce soluţie, însă în acel moment stropeşte pe parbriz în loc de lunetă, dar cu debit mic, unde ar putea să fie înfundat? Rog sfaturi!!!!

                Comment


                • #9
                  Poate sa fie cum a fost la mine scos furtunasul spate din orificiul care stropeste ,i-a uita-te atent cand dai sa speli luneta nu cumva apa iti curge prin haion pe spoiler?

                  Comment


                  • #10
                    Asa-i cum zici an2r3y !! Si eu am patit la fel era iesit furtunul de pe motoras si stropea pe parbriz nu pe luneta.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by moisedan View Post
                      Salut,

                      Pe masina exista o singura pompa pentru stropitorile de pe parbriz si de pe luneta. Daca pe parbriz merge...cel mai probabil ai furtunasul dintre pompa si luneta infundat. In partea din spate sub ormanentul de plastic (dupa lampa de iluminat spate) ai acolo o imbinare. Desfa imbinarea si actioneaza stropitoarea. Daca iti ajunge pana acolo inseamna ca este infundat pe partea din usa de portbagaj. Eu am patit ca acea imbinare sa sara si atunci cand actionam stropitorile imi curgea apa in masina.


                      Salut,

                      Am si eu aceasta problema, poti fi mai exact in legatura cu "lampa iluminat spate" te rog ? Sunt nou posesor si nu stiu exact la care te referi.
                      Multumesc anticipat.
                      A 200 CDI Avantgarde, W169 1991cm3 140cp

                      Comment


                      • #12
                        Salut,
                        Pe plafon, deasupra banchetei din spate, ai o lampa. Intre lampa si hayon ai un ornament de plastic. Sub ornamentul asta se gaseste imbinatura.
                        http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.24.htm prima poza din stanga marcata cu A iar mai jos marcat cu 10 este imbinatura.

                        Comment


                        • #13
                          Salut
                          Saptamana trecuta mi-am rezolvat problema legata de stropitoarea pentru luneta. Furtunul era sarit de pe diuza. Cumva a doua zi, mi s-a parut ca stropitoarele din fata nu mai au aceeai presiune. Saptamana asta am tot incercat sa vad daca-si revine, dar nimic. Pe fata jetul e slab, in schimb pe spate stropeste normal. Ma gandeam ca e din cauza ca nu am rezervorul plin cu lichid, dar si asa problema persista. Oare de ce? Care sa fie problema???
                          W168 or nothing!

                          Comment


                          • #14
                            Salut!
                            Verifica sa nu ai fisuri in furtun,pierderi pe la imbinari. Poti incerca sa strangulezi furtunul ce duce in spate, sa vezi daca va creste presiunea.
                            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

                            Comment


                            • #15
                              CA sa nu deschid un alt topic, cind actionez butonul stergatorului spate nu se intimpla nimic in afara unui mic click, probabil la motoras. Banuiesc ca este blocat si acum ma gindesc ca o fi de la motoras sau angrenaj? E o boala comuna sau sint eu norocos?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF