Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de ulei pot folosi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    NU MAI FOLOSITI in motoarele voastre uleiurile Liqui Moly Toptec !!! Sunt uleiuri semisintetice. Este gresit ca se tine uleiul acela 15mii km. Uzati prematur motorul mai devreme.
    Uleiurile semisintetice se tin 7500km sau 6 luni, asta ptr longevitate motor.
    Schimburile dese sunt cheia marilor succese.
    Ptr voi recomand Mobil 1 New Life 0w40,ulei gr 3+, ptr motoare fara DPF de tzinut 1 an sau 10 mii km !!! care e primul
    Ptr motoarele cu DPF Mobil 1 ESP 0w40 sau 5w30, tot la 10 mii de schimbat, idem ca mai sus

    Comment


    • #77
      PAREREA mea, cel mai bun ulei de flota la ora actuala, este Valvoline PREMIUM BLUE EXTREME 5W-40. A trecut toate testele MB OM611A, OM501LA, si OM646LA.

      Comment


      • #78
        Eu personal am mers pe varianta Pennasol Super Light SAE 10W-40 , este un ulei nemtesc, 14,90 euro canistra de 5L, un filtru de ulei Bosch 5,98 euro, saptamina viitoare il schimb la un atelier A.T.U., pret manopera 12,90 euro. Acuma o sa vad cum se va comporta masina, are 180.000km, mai ales ca vreau sa o bag la livrat de pizza

        Initial am vrut sa merg pe Mobil1 sau alte marci dar acest Pennasol este trecut in lista cu uleiuri agreate de Mercedes si am zis de ce nu ?
        Last edited by colonelul; 03-31-2015, 11:19 AM.

        Comment


        • #79
          Originally posted by vali b View Post
          PAREREA mea, cel mai bun ulei de flota la ora actuala, este Valvoline PREMIUM BLUE EXTREME 5W-40. A trecut toate testele MB OM611A, OM501LA, si OM646LA.
          Parca erai de alta parere si ne recomandai Mobil1! Iti schimbasi asa brusc parerea??
          Eu spun ca toate uleiurile din listele de mai jos au trecut toate testele MB:
          MB 229.3
          MB 229.1
          Asa ca, think twice!
          Ah, apropos! Aici vorbim despre A Class, in proportie de 90% w168, M166940, M166960, M166990, OM668940, OM668941 si OM668942. Ce ne recomanzi tu nu prea bate cu ce recomanda producatorul!
          Toate cele bune!
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #80
            Originally posted by vali b View Post
            NU MAI FOLOSITI in motoarele voastre uleiurile Liqui Moly Toptec !!! Sunt uleiuri semisintetice. Este gresit ca se tine uleiul acela 15mii km. Uzati prematur motorul mai devreme.
            Uleiurile semisintetice se tin 7500km sau 6 luni, asta ptr longevitate motor.
            Schimburile dese sunt cheia marilor succese.
            Ptr voi recomand Mobil 1 New Life 0w40,ulei gr 3+, ptr motoare fara DPF de tzinut 1 an sau 10 mii km !!! care e primul
            Ptr motoarele cu DPF Mobil 1 ESP 0w40 sau 5w30, tot la 10 mii de schimbat, idem ca mai sus
            Din moment ce are norma 229.31 nu vad care ar fi problena.L M recomanda 30 mii cu acest ulei. Am 230 mii cu acest ulei in momentul de fata si inca consumul este insesizabil pe joja. In rest nici o problema.

            Comment


            • #81
              Salut,eu la a mea am bagat ulei de motor Mercedes 5w40 si sunt multumit.Sunt la al treilea schimb(la 10000 de km) si motorul merge foarte bine,nu consuma ulei.Ca si pret de achizitie,intre 135-160 lei 5l.Mi se pare un raport calitate/pret rezonabil...

              Comment


              • #82
                Eu am mers pe mâna mecanicului și am pus AZ-Meister (Unix cred că vinde așa ceva). Sincer nu știu ce normă are că nu mai am cutiile dar după 8000 km nu a consumat nimic. Și au intrat 5l că am avut motorul desfăcut bucăți și curățat. Am 185000 km in bord. Reali habar n-am. Oricum în februarie se face anul deci îl schimb.
                Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                Urmează: Dacia 1300 '74

                Comment


                • #83
                  La mine s-a incurcat comanda si am primit ulei cu norma 229.3 in loc de 229.31. Din ce am citit asta e recomandat pentru motoarele Euro 4 pentru ca bla bla nu stiu ce particule. De lene si nerabdare (trimis inapoi, asteapta sa ajunga altul) l-am bagat pe asta. Am cateva mii facute cu el si n-am simtit nici o diferenta. Nici nu imi mananca din el.
                  Cand eram mic aspiram la inalt ... acum sofez prin cratere lunare.

                  Comment


                  • #84
                    Nu pot edita, scuze de posturile duble. 10W-40, semisintetic, ACEA A3/B3/B4, API SL/CF
                    Fosta: W168 A160 '99 Benzină
                    Actuala: W169 A200 '04 Benzină
                    Urmează: Dacia 1300 '74

                    Comment


                    • #85
                      Eu la W169 A180 CDI folosesc Motul 8100 X-cess 5W-40, norma 229.5.
                      Pot sa va spun ca e un ulei bun, recomandat pentru motorul diesel Euro 4 fara filtru particule.

                      Aici sunt specificatiile tehnice ale acestui ulei: https://www.motul.com/system/product...pdf?1420818184

                      Mercedes A-Class, W169, A180 CDI - 2005

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by vali b View Post
                        NU MAI FOLOSITI in motoarele voastre uleiurile Liqui Moly Toptec !!! Sunt uleiuri semisintetice. Este gresit ca se tine uleiul acela 15mii km. Uzati prematur motorul mai devreme.
                        Uleiurile semisintetice se tin 7500km sau 6 luni, asta ptr longevitate motor.
                        Schimburile dese sunt cheia marilor succese.
                        Ptr voi recomand Mobil 1 New Life 0w40,ulei gr 3+, ptr motoare fara DPF de tzinut 1 an sau 10 mii km !!! care e primul
                        Ptr motoarele cu DPF Mobil 1 ESP 0w40 sau 5w30, tot la 10 mii de schimbat, idem ca mai sus
                        Citeste fisa tehnica a uleiului LM liqui moly Top Tec 5w40 inainte sa duci in eroare un forum intreg. Este un ulei recomandat 30mii km. Are dpf. Si are cea ce este mai important norma 229.31. O seara placuta domnule.
                        DESCRIPTION Top Tec 4100 is a top quality, state-of-the-art low-friction motor oil for use all year round. The combination of unconventional basic oils using synthetic technology, together with the latest additive technology, guarantees a motor oil that provides exceptional protection against wear and reduces oil and fuel consumption, while ensuring that the engine is immediately supplied with oil. This product allows for oil change intervals of up to 30,000 km, depending on the manufacturer's specifications. As well as numerous manufacturer's specifications, Top Tec 4100 meets the latest requirements of BMW and Mercedes Benz for Euro IV diesel- powered vehicles equipped with a soot particulate filter (status: 10/05).In addition, Top Tec 4100 is best suitable for gas fuelled (CNG/LPG) passenger cars.
                        PROPERTIES - Smooth engine running characteristics
                        - Long engine service life due to exceptional protection against wear
                        - Rapid oil delivery at low temperatures
                        - Optimum oil pressure at all engine speeds
                        - Premium lubrication reliability at high and low temperatures
                        - High shear and ageing stability
                        - Reduces fuel consumption and pollutant emissions
                        - Outstanding engine cleanliness
                        - Tested with catalytic converters and performance proven with turbochargers
                        - Mixable and compatible with commercially available motor oils
                        Specifications / Approvals: API SM/CF ACEA A3-04/B4-04/C3-04 MB-Approval 229.31 BMW Longlife-04 VW 505 00/502 00 Porsche
                        Ford WSS M2C 917-A
                        LIQUI MOLY recommends this product for vehicles for which the following specifications are required: VW 505 01
                        Last edited by claudiugiuclea; 12-18-2015, 03:26 AM.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by rares_crbl View Post
                          Eu la W169 A180 CDI folosesc Motul 8100 X-cess 5W-40, norma 229.5.
                          Pot sa va spun ca e un ulei bun, recomandat pentru motorul diesel Euro 4 fara filtru particule.

                          Aici sunt specificatiile tehnice ale acestui ulei: https://www.motul.com/system/product...pdf?1420818184

                          Sunt doua norme pt a180cdi. MB229.31 si MB229.51 . Uleiul aceste nu are nici una din aceste norme

                          Comment


                          • #88
                            uleiul OEM Mercedes Benz 5w40 foarte bun

                            Comment


                            • #89
                              Alta varianta , Mobil 1 ESP Formula M 5w40

                              Comment


                              • #90
                                Am tot vãzut o grãmada de uleiuri postate si analizate dar un magazin bun online de unde sa iei ceva de calitate știe cineva ? ma tot uit si nu stiu de unde sa cumpãr si acea norma 229.0 etc unde o pot gasi dețin un mercedes w 168 1.4 benzina 1397 cm3 240000 km +- 1000 km )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF