Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce tip de ulei pot folosi?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salut!
    Iti trebuie un ulei cu norma MB229.1 sau MB229.3. Ca sa dai volumul mai mic lautarilor(tachetilor), recomand ulei semisintetic, 10w40. Ai aici lista cu producatorii agreati Merecedes-Benz. Alegerea producatorului o faci in functie de buget, preferinte personale, etc., toate respecta norma MB 229.1.
    Vei fi nevoit sa cumperi 5l de ulei, in motor intra 4,5.
    Toate cele bune!
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #62
      Multumesc foarte foarte mult "LauLaur"..mi'ai fost de foarte mare ajutor.!
      Stima si numai bine !
      Mercedes-Benz
      The best or nothing

      Comment


      • #63
        Intreb aici, ce tip, ce gradatie trebuie sa aiba uleiul de cutie manuala pentru MB A160?

        Comment


        • #64
          Originally posted by LauLaur View Post
          Salut!
          Iti trebuie un ulei cu norma MB229.1 sau MB229.3. Ca sa dai volumul mai mic lautarilor(tachetilor), recomand ulei semisintetic, 10w40. Ai aici lista cu producatorii agreati Merecedes-Benz. Alegerea producatorului o faci in functie de buget, preferinte personale, etc., toate respecta norma MB 229.1.
          Vei fi nevoit sa cumperi 5l de ulei, in motor intra 4,5.
          Toate cele bune!
          Pe langa ce-a spus Laur as adauga un sfat competent (aici trebuie sa ai pe cineva) legat de vascozitatea uleiului in corelare cu nr. de km si vechime/uzura.
          Chiar imi place masinuta asta!

          Comment


          • #65
            OK..Va multumesc mult..In prezent am 149 mii km...oricum masina o sa aiba parte de schimbul de ulei la un service..
            Mercedes-Benz
            The best or nothing

            Comment


            • #66
              Nu a schimbat nimeni uleiul la cutie (manuala)?

              Comment


              • #67
                Ba da, Valvoline 75w80.Desi este prescris pentru marcile franceze este foarte bun si pe troaca asta.
                Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                Comment


                • #68
                  75W80 recomanda si MOTUL. Cantitate: 1,8 litri
                  Piese auto pentru Mercedes. Uleiuri MOTUL.
                  adi@europeanparts.ro
                  0726.772.083

                  Comment


                  • #69
                    In A160-ul meu vad ca am Castrol 5W40 229.31 Ar trebui sa ma ingrijoreze diferenta de specificatie si sa-l schimb ?
                    Aici am gasit un rezumat al specificatiilor: http://www.oilspecifications.org/mercedes_mb.php

                    Comment


                    • #70
                      Salutare.
                      Recent am schimbat uleiul. Anul trecut am pus Mobil 5W40 Full Syntethic. Anul acesta m-am hotarat sa pun 10W40 tot de la Mobil Semi-Syntethic cu norma 229.1. Cu tot cu filtru MANN HU 610x am platit 125 RON. Adevarul e ca dupa acest schimb, tachetii au cam "tacut". Numai bine!
                      W168 or nothing!

                      Comment


                      • #71
                        Buna seara!Pentru un A 170 CDI, an 2000 cu 170.000km la bord(cel putin asa mi s-a zis) ce ulei recomandati?Aral, Mobil 1 sau Castrol?Ca si clasa ma gandeam la 10w40 pt varsta ei.Am de asemenea am cutie automata si as vrea sa schimb uleiul si la ea.Ce ulei trebuie sa iau si de unde?Este adevarat ca se schimba doar la reprezentanta cu o pompa speciala?Multumesc!

                        Comment


                        • #72
                          Ulei cutie automata , SHELL 3403-M115 /MB 236.10 /3.3 litri . La motor eu unul nu mai folosesc ARAL , ca tip ulei se poate folosi ;10w/30 ,10w40,10w/50 MB299.1 ,4.5 litri. La cutie si motor il poti schimba singur fara probleme ,un furtun sa intre in cutie cuplat la o sticla de plastic .

                          Comment


                          • #73
                            Ok, multumesc frumos pentru raspuns liviu40.Golirea, umplerea cutiei automate de ulei aveti idee pe unde se face, ca locatie?Multumesc!

                            Comment


                            • #74
                              normele de ulei si marcile si vascozitatile aprobate se cauta in lista bevo



                              ULEIURILE CARE asigura cea mai mica uzura in motor sant cele cu NORME MB cu nr 5 dupa punct in codul normei

                              Comment


                              • #75
                                Folosesc pentru a 180 cdi din 2007 cu filtru de particule Liqui Moly Top Tec 5w40 . Detine norma MB229.31 si al folosesc si iarna si vara. De la un schimb la altul nu tre sa completez nici un gram. Schimbul de ulei al fac la 15 mii plus toate filtrele. Am ales un ulei 5w40 in considerentul ca asigura o undere mai buna a motorului iar cand ajung probabil cu acest ulei la 7mii sau 10mii poate deveni de la uzura un 5w30 sau un 0w30 poate chiar si mai subtire. Uleiurile foarte subtiri cred ca sunt folosite doar pt economie nu pt a proteja cat mai bine motorul. Ce parere aveti?
                                Last edited by claudiugiuclea; 12-09-2014, 00:13 AM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF