Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum la A classe 160cdi (w169)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum la A classe 160cdi (w169)

    De curand am cumparat un A 160cdi (W169) din 2007,124000 km si am ramas surprins sa constat ca motorul are 1991 cm3 dar puterea de 82cp,cu toate ca acelasi motor in variantele 180cdi,200cdi dezvolta puteri superioare,respectiv 110,140cp.Am optat pentru aceasta varianta in ideea unui consum mic,dar si aici surpriza:in cartea tehnica indica un consum de cca.4.3/100km extraurban si am "scos" 6/100 venind pe autostrada ce-i drept cu o viteza medie de 120km/h.Surpriza mare insa in consumul urban de vreo 7.8-8.2 cu toate ca in carte da 5.3. Masina a fost cumparata de la MBreprezentanta din Germania unde a avut toate reviziile la zi,fapt pt care au si dat garantie 1 an. Ma intereseaza daca si voi aveti acest consum!

  • #2
    Salut

    Am acelasi motor, acelasi an si la fel am cumparat'o de curand (o luna si ceva) si am si aceeasi dezamagire de consum. Nu am iesit inca in afara, dar in Bucuresti, in conditii de trafic cat de cat aglomerat (acasa-serviciu-acasa) imi consuma cam 8-9%, iar prin zapada pe ger imi ajungea si la 11%
    Vineri am programare la service si ma gandeam sa intreb si de aspectul asta, te tin la curent.

    P.S: cat ai dat pe masina?

    Comment


    • #3
      [Quote = B-777-VSP; 118492] Salut

      Am Acelasi motor, pe acelasi o si la fel am cumparat'o de curand (o luna si ceva) si am si aceeasi dezamagire de consum. Inca nu am iesit in afara, Dar in Bucuresti, in conditii de trafic cat de cat de aglomerat (acasa-serviciu-acasa), imi consuma cam 8-9%, iar prin zapada pe ger imi ajungea si la 11%
      Vineri am programare la serviciu si ma gandeam sa intreb si de aspectul asta, te tin la curent.

      P.S: Cat ai dat pe masina? [/ Quote]

      7190 euro,pentru ca mi-au pus gume noi de iarna (masina avea gume de vara)si mi-au spus ca s-ar putea sa am probleme cu politia.Fara gume ar fi fost 7000.In pretul asta am si un an garantie.Apropos de garantie:am intrebat daca garantia este valabila si in Romania si m-au intrebat,nu o sa va vina sa credeti,daca Romania este in UE? Daca este in UE atunci garantia oferita de Mercedes este valabila in toate statele membre.Am uitat sa precizez ca am cumparat masina de la Mercedes-Wurzburg,si agentul de vanzari era inginer!Oare suntem asa de "mici",asa de neimportanti pentru Europa?

      Comment


      • #4
        Am fost la reprezentanta si am vazut niste carti la ei care spun ca motorul asta ar consuma cam 7,1 - 7,6 in oras, iar in afara cam 4,6 - 5. In afara orasului nu stiu, iar in oras, acum ca s'a mai incalzit si nu folosesc caldura se cam apropie de consumul specificat mai sus.
        Consumurile alea mai mici sunt pentru "Blue Efficiency"


        Pret bun, mai ales ca ti'au dat garantia respectiva. Ce dotari are masina si cum ai gasit oferta?

        Comment


        • #5
          Ai o masina foarte tanara. Invata se exploatezi un diesel si pe la 20.000 km ajunge la maturitate. Consumul depinde de mult mai multi factori si nu e atat de simplu precum calcului consumului unui aspirator in casa.
          Unless I'm very much mistaken...

          Comment


          • #6
            Since reset:
            119km
            6:04h

            20km/h
            7,6 l/100km

            Comment


            • #7
              Originally posted by B-777-VSP View Post
              Am fost la reprezentanta si am vazut niste carti la ei care spun ca motorul asta ar consuma cam 7,1 - 7,6 in oras, iar in afara cam 4,6 - 5. In afara orasului nu stiu, iar in oras, acum ca s'a mai incalzit si nu folosesc caldura se cam apropie de consumul specificat mai sus.
              Consumurile alea mai mici sunt pentru "Blue Efficiency"


              Pret bun, mai ales ca ti'au dat garantia respectiva. Ce dotari are masina si cum ai gasit oferta?
              Masina asta (A classe) am luat-o pentru sotia mea,eu am un E220cdi din 2007 luat in ianuarie 2010 tot de la reprezentanta Mercedes.Ei mi-au facut oferta pt A classe.Dotari standard,plus proiectoare ceata.Apropos de E am aprox.acelasi consum urban la motor de 2149 cm si 170CP iar extraurban in jur de 6.5l/100km la o viteza de 70-140 km/h .Sunt incantat de E in comparatie cu A-ul d.p.d.v. al raportului consum/putere.Sigur nu ma refer la dotari,E-ul fiind Avantgarde!

              Comment


              • #8
                Comparativ cu sotia ta, iti iese acelasi consum cand conduci tu? Apropos de E, nu poti avea 6.5% atat la 70 cat si la 140...
                Unless I'm very much mistaken...

                Comment


                • #9
                  Pai daca e aglomerat, s-a zis cu tot ce spune cartea... ce tot latru eu aici? Fabricantii au un mod standardizat prin care determina consumul, atat urban cat si extraurban cat si mixt. Mi-e lene sa scriu cum se face dar sa stii ca in nici un caz nu seamana cu ce traim noi. Nu iti face griji... conteaza sa mearga masinuta bine, sa te tina mult, sa consume motorina buna NU NEAPARAT PUTINA si sa iti faci treaba cu ea. Daca voiai economie maxima... nu stiu, cautai un hibrid sau un GPL.
                  Unless I'm very much mistaken...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by pianosso View Post
                    Comparativ cu sotia ta, iti iese acelasi consum cand conduci tu? Apropos de E, nu poti avea 6.5% atat la 70 cat si la 140...
                    Salut,ma refeream la faptul ca eu am condus atat A-ul cat si E-ul in acelasi stil.In legatura cu consumul la E,de fapt era vorba de vitexa minima (localitati) si viteza maxima in afara,dar nu pe autostrada,in acelasi drum,Turda-Oradea si retur.

                    Comment


                    • #11
                      Le ce turatie schimbi viteza?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by B-777-VSP View Post
                        Le ce turatie schimbi viteza?
                        In jur de 2000

                        Comment


                        • #13
                          Si eu cam la fel, la 2000.
                          Ieri am vazut pentru prima data sa imi arate consumul sub 5%, mai exact 4,7 de la Cheile Gradistei pana in Bucuresti

                          Comment


                          • #14
                            Cutia automata(autotronic) va va rezolva toate problemele pe viitor!Eu am la 130 la ora 2000 ture,voi ce turatie aveti?Am w169 180cdi.Consumul meu este intre 4.5 si 8 depinde cat de tare ma grabesc,pot sa fac valcea pitesti cu un consum de 4.5 sau de 6.Cu cat distantele parcurse sunt mai mari cu atat consumul va fi mai apropiat de valorile din carte!
                            Last edited by folescu; 08-09-2010, 10:45 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by pianosso View Post
                              Comparativ cu sotia ta, iti iese acelasi consum cand conduci tu? Apropos de E, nu poti avea 6.5% atat la 70 cat si la 140...
                              Revin cu aceasta problema(consum A clas) la un an de la cumparare!Pe 12feb 2011 am cumparat un Vito 639 din Graz.Profitand de ocazie am plecat impreuna cu sotia sa il aducem.Pentru ca la intoarcere eu veneam cu Vito iar sotia cu masina cu care plecam,am hotarat sa mergem cu A-ul(masina ei cu care era obisnuita)Spre Austria am condus eu,si am obtinut un consum de 5.1/100km mergand cu o medie de 78km/h iar la intoarcere a condus sotia mea in urma Vito la o medie de 68km/h a reusit ...4.6l/100km !Super!Asta dupa un an de mers doar pe distante scurte in general ,condus de sotia mea.Concluzie:masina a fost condusa de vechiul proprietar neamt intr-un stil agresiv ,iar calculatorul a adaptat consumul in acest scop.Incetul cu incetul parametrii s-au adaptat la noul stil de conducere(sotia menajandu-l)si consumul ca atare s-a apropiat de consumul dat de producator.Deci acum pot sa spun ca sunt incantat.Cele bune!.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF